Nasıl Sakal Uzatılır

Photo Courtesy of CleverPrime UK (https://www.facebook.com/cleverprimeUK)

Yaklaşık 1,5 yıl kadar önce ciddi bir şekilde sakal uzatmaya karar verdim. O zamana kadar hep sakalım belli bir uzunluktaydı, fakat ailenin zorlaması sebebiyle azıcık uzasa kısaltmak zorunda kalıyordum. Bu sefer kararlıydım. “Ne var, kendiliğinden uzuyor nasılsa, koyver gitsin” diyenler olabilir fakat sakal bakımı sanıldığı kadar kolay bir uğraş değil.

Belki bunu okuyanlar arasında sakal bırakmayı denemiş, fakat belli bir süre sonra şekilsizlikten sıkılıp (ya da sürekli kaşınmaktan bıkıp) traş makinesinin yeteneklerine erkekliğine darbe vurmak amacıyla başvurmuş olanlar olabilir. Şaka bir yana, sakalın erkeği daha çekici gösterdiği, saygınlığı arttırdığı üzerine araştırmalar mevcut. Tarihte firavunlar, padişahlar, İran ve ortaçağ kralları gibi liderlerin önemli bir kısmının sakallı olması da tesadüf değil.

“Sakalım çıkmıyor ki ama, genetiğim el vermiyor” diyenlerin içini rahatlatacak bir cevabım olsaydı keşke, ama yok. Zira bitkisel/kimyasal sakal serumu, zeytinyağı sürersen sakalın çıkar gibi çözümlerin başarısız olduğu bilinen bir gerçek.

Sakal Bakımı

Çevremde sakal uzatanların çoğunluğu, kaşıntıdan dayanamadığı için sakalını kesti. Bu son derece normal bir durum, zira bakımsız sakal çok pis kaşınır. Sağlıklı bir sakal için 3 şeyi düzenli olarak yapmak şart: Temizlemek, Yağlamak, Şekillendirmek.

Temizlemek

Sakalı kaşındıran bir numaralı unsur, derinliklerinde kendine yer edinen yabancı maddeler. Dün akşam içtiğiniz mercimek çorbasının damlası, kenarından ısırık aldığınız tavuk butunun yağı, sigara dumanı bu maddelerden bazıları. Özellikle yenilen yiyeceklerdeki yağ/şeker/tuz gibi maddeler yerçekimi sayesinde sakalın arasına karışmakta ve siz yemeklerden sonra ağzınızı ne kadar iyi yıkarsanız yıkayın, yumuşacık yeni yuvalarından çıkmamaktalar.

Bu nedenle maksimum 2 günde bir sakalınızı uygun bir şampuan/sabun ile yıkamak şart. Bunun için özel şampuan ve sabunlar satılıyor, fakat saçınız için ne kullanıyorsanız onu bir deneyin, eğer kötü bir etkisi olursa (kepeklenme, daha çok kaşıntı gibi), sakal için özel olarak üretilen malzemeleri kullanmak gerek. Ben sakal sabunu kullanıyorum. Günlük olarak kullandığım ürünleri geçmiştekilerle birlikte yazının en sonunda bulabilirsiniz.

Image Courtesy of Percy Nobleman

Sakalımızı derin temizledikten, duruladıktan sonra iyice kurutmamız gerekiyor. Bazı insanlar çok hafif nemli bıraktıklarında sonrasında sürülen yağın daha etkili olduğunu iddia ediyorlar, bazıları da ille kuru olacak, yoksa kaşınıyor diyorlar. Ben ilk gruptayım. Sıcak bir duş sonrası gözenekler tam açılmışken, havluyla kurulanmış sakala yapılan bakım en güzeli. Hem sakalın rahat taranması da cabası.

Yağlamak

Sakal bakımının en önemli aşaması yağlamak. “Bir saniye, hani yağlar sakal için kötüydü?”

Sakalı yağlamak aslında yeni ortaya çıkmış birşey değil, tarihi Mezopotamya’ya kadar uzanıyor. O dönemde erkeklerin sakallarını yağladıkları, sıcak demir ile kıvrım verip metal halkalarla süslediklerine dair kalıntılar bulunmuş. Günümüz sakal sahipleri de bu çok eski geleneği sürdürüyor.

Yurtdışında Beard Oil adıyla satılan, yurtiçinde de henüz satıldığına şahit olmadığım yağ karışımları, içerdikleri yağlar sayesinde cildi besleyip, kaşıntılara engel oluyorlar. Farklı çeşitler halinde satılan bu karışımların bazıları sakalın rengini canlandırıyor ve içindeki ekstra yağlar ile de hoş koku veriyorlar. Size yaklaşan insanları bir anlığına da olsa Bombay’ın baharat pazarlarına ya da Minnessota’nın ormanlarına götürme fırsatı çok yakınınızda.

Bahsettiğim karışımlarda jojoba yağı mutlaka oluyor. Bu önemli, zira jojoba yağı cildimizin salgıladığı sebum maddesinin sivilce yapmayan –tabiri caizse– ‘çakması’. Bu yağ sayesinde cildin Ph değeri 5.5 seviyesinde tutuluyor. Ayrıca antialerjen özelliği var ve sivilce oluşumunu, kaşıntıları engelliyor. Jojoba yağının dışında üzüm çekirdeği yağı da hemen hemen hepsinde bulunuyor. Bu da cildi yumuşatan, dermatiti ve kepeği engelleyen bir yağ. Bu ikisinin dışında zeytin, badem, argan, keneotu ve hindistan cevizi yağları da oluyor. Koku veren ekstra yağlar için ise çam, sandal ağacı, sedir ağacı, günlük ağacı (yatıştırıcı olarak tıpta kullanılır), mür, mango, vanilya, okaliptüs, portakal, ve daha birçok örnek verebiliriz.

Şekillendirmek

Sakal uzatanlar için mağara adamı ile şık bir beyefendi arasında ince bir çizgi var. Bu nedenle, maksimum haftada bir iyi bir makas yardımıyla yolunu şaşırmış sakal kıllarını almak, ve sakal şeklini kaybettiğinde iyi bir sakal berberine gitmek ya da iyi bir traş makinesiyle sakala yeniden eski şeklini kazandırmak şart. Sakal konusunda gittiğim tüm berberler beni kocaman bir hayal kırıklığı ve saçma sapan şekilli çirkin bir sakal ile uğurladıklarından; önce Stockholm ziyaretim sırasında oranın en iyi sakal berberine gidip nasıl yapıldığını öğrendim ve artık evde kendim makine ile düzeltiyorum. Makine alacaksanız tüm iyi berberlerin kullandığı Moser 1400 makineler harika.

Head to Throat Barber Shop — Aralık 2015

YouTube’da How to Trim a Beard konulu onlarca uygulamalı gösteren video var. Burada çok uzun olacağı için anlatmamayı tercih ettim.

Kullandığım ürünler

Temizlemek için:

Mo Bro’s Vanilla and Mango Beard Soap ürününü kullandım, hala daha kullanıyorum, 1–2 ay dayanıyor. Keşke ben alırken Türkiye’ye free shipping uygulayıp ben aldıktan sonra Türkiye’ye göndermeyi kesmeselerdi.

Buna ek olarak Brooklyn Soap Company (Berlin’liler aslında) çok harika bir sakal şampuanı yapıyor ama maalesef Türkiye’ye göndermiyorlar.

Sakal Yağı:

Açık ara kullandığım en iyi yağ Prospector Co.’nun Burroughs Beard Oil ürünü. Biraz pahalı fakat 3 aydan fazla dayanıyor. Kokusu hafif.

Brooklyn Soap Company’nin sakal yağı da listemde, fakat henüz buraya getirtme fırsatım olmadı.

Mo Bro’s Vanilla and Mango Beard Oil ise kullandığım ve idare eder diyebileceğım bir ürün. Şişesi çok ufak ve kaşıntıları süper gidermedi bende. Fiyat performans olarak iyi.

Şu an ise Scruff Stuff’ın Morning Wood adlı sakal yağını kullanıyorum. Kokusu mükemmel, mis gibi çam ormanı kokuyor. Cildime de iyi geldi. Cam şişede ve şişesi kaliteli. Tavsiye ederim.

--

--

Owner of Thread Co. (@wearethreadco). Designer. iOS Developer.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Seyfeddin Bassarac

Seyfeddin Bassarac

Owner of Thread Co. (@wearethreadco). Designer. iOS Developer.