Madrid’te Halka Tatlı (1.Gün 2.Yazı)

Daha önce İspanya’nın güneyindeki Malaga ve Granada şehirlerini ziyaret etmiş olmama rağmen Madrid’te daha yoğun bir İspanyol havasının hakim olduğunu ve bunun mimaride ve estetikte kendini hissettirdiğini gözlemledim.

Şehrin tam merkezinde bulunan Sol istasyonuna yakın yerde kalmamın da verdiği avantaj ile Madrid’in tarihi şehir merkezini 5 gün boyunca, çoğunlukla akşamları, temaşa etme imkanı buldum. Bir müddet sonra yeme-içme mekanlarının tasarımı ve kullanılan malzemeler dikkatimi çekmeye başladı. Neredeyse her mekanın kendine has bir iç tasarımı vardı. Özellikle sandalyeler ve ışıklandırmalar dikkatimi celbetti. Zira çok büyük bir çoğunluğunun özel tasarım olduğu veya en azında estetiğe önem veren birileri tarafından planlanarak yerleştirildiği izlenimi edindim. Oturmasam da özel dizayn olarak gözüken cafelerin sandalyelere ve ışıklandırmaya biraz daha yakından bakmaya çalıştım.

Madrid; mimarisi, kahvehaneleri, özenli cadde ve sokakları, müzeleri ve şehir sakinleri ile İspanyol karakteristiğini ortaya koyan güzel bir şehir izlenimi bıraktı bende. Bunda konferanstaki İspanyol ev sahibimiz Monica’nın da rolü de yadsınamaz. Zira kendisi ve ekibi bizi oldukça sıcak karşıladıkları gibi konferans bitiminde de geleneksel lezzetleri sunan restoranlara götürerek Madrid’i gerçek manada tatmamıza ve tanımamıza vesile oldular.

Bu yemeklerden sadece bir tanesine katılabildim. Zira geriye kalan akşamlarda Madrid’teki önemli müzeleri gezmeye çalıştım.

Akşam gezmenin diğer güzel bir yanı ise müzelerin birçoğunun akşamları saat 18:00'den sonra saat 21:00'e kadar ücretsiz olmalarıydı.

Madrid’te 3 farklı müzeyi gezme imkanı buldum: Prado Museum, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía ve Museo de la Historia. Prado Museum’ta çoğunlukla 16. ve 19.yy aralığında vücuda getirilmiş önemli tablolar ve heykeller sergileniyor.

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği bir müze. Picasso ve Salvodor Dali gibi ressamların en önemli eserlerinin sergilendiği bir müze. Museo de la Historia ise şehir tarihi müzesi ayarında bir yer. Madrid’in sosyo-kültürel tarihini farklı objeleri ve sanat eserlerini sergileyerek anlatıyor.

Aklımda kalan en ilginç obje ise, 19. yüzyılın sonlarından bir yaşamdan bir kesitini anlatan kısa bir siyah beyaz videoda bir anektod. Videoda bir tatlıcı, dükkanının önüne koyduğu büyük bir kazanda halka tatlı yapıyordu. Halka tatlı hamurunu, Türkiye’de de olduğu gibi, elindeki bir aletle kaynar yağın içine atıyor, bir müddet sonra bir çengel vasıtası ile ters çeviriyor ve pişenleri alıp müşterilere veriyordu. O zamana kadar halka tatlının sadece bizim kültürümüzde olduğunu zannediyordum. Fakat gördüğüm kadarıyla bu halka tatlı farklı birçok ülkede benzer şekilde yapılan bir tatlıymış. Daha sonra bu anektodu anlattığım bir arkadaş benzer bir tatlının çinliler tarafından da yapıldığını söyledi.