Ai curajul să fii simplu în afaceri?

În anul 1997, una din cele mai renumite companii americane se afla în pragul falimentului. Compania se numea Apple. În încercarea disperată de a salva lucrurile, cei de la conducerea companiei au început haotic să dezvolte și să vândă peste 200 de produse. Convingerea celor de la Apple era că dacă vor produce mai mult vor reuși măcar prin ceva să se impună însă lucrurile nu mergeau şi atunci acționarii Apple au decis să-l întoarcă la conducerea companiei pe Steve Jobs, care fusese practic alungat de la compania pe care el a creat-o.
Cînd Steve Jobs sa întors, primul lucru pe care l-a făcut a fost să evalueze situaţia şi să vadă de ce lucrurile nu merg. La una din şedinţele de evaluare, acesta a întrebat acţionarii cum ei pot să vîndă ceva dacă practic au pierdut firul lucrurilor şi nu mai ştiu ce vînd de fapt clienţilor, î-și pierduseră efectiv identitatea. În aproximativ un an de zile, Steve Jobs a eliberat din funcţie circa 40% din angajaţii companiei şi a redus gama produselor la doar patru categorii — produse premium, performante, bazate pe inovaţie, design şi focusare totală pe nevoile clienţilor.
Vă imaginaţi probabil ce reacţii a stîrnit această strategie. În consecinţă, azi, Apple este brandul numărul 1 în lume. Acest lucru nu ar fi fost posibil dacă Steve Jobs n-ar fi avut curajul să fie simplu şi să transforme simplitatea în filosofie corporativă după care se ghidează pînă azi compania Apple. La acea vreme Apple ajunsese să cheltuie sume enorme pe publicitate, apariţii cu staff-ul de conducere prin tot felul de reviste, interviuri plătite la cele mai importante posturi tv din SUA, organizarea de evenimente care mai de care etc. Practic comunicarea era axată pe a prezenta publicului cît de buni sunt liderii companii şi nu pe însăşi produsele ei. Steve Jobs a pus punct la toate astea şi a spus că Apple trebuie să producă astfel de produse care nici să nu aibă nevoie de publicitate iar clienţii săi să fie înt-atît de mulţumiţi de produsele Apple încît singuri să facă publicitate acestor produse. Simplitatea este de fapt cea mai importantă caracteristică a brandului.
Exemplul Apple arată că în afaceri totul pleacă de la simplitate, ceea ce duce ulterior la profitabilitatea companie. În general, nouă ne place să complicăm. Multora din noi poate prea mult. Deseori ni se pare că dacă am complica mai mult, am obţine mai mult. Însă practica arată că lucrurile stau de fapt întotdeauna invers. Negreşit, nici viaţa nu ar fi complicată dacă noi nu am complica-o prea mult. Aristotel spunea că viaţa este foarte simplă dar noi permanent insistăm să o complicăm. În afaceri lucrurile se complică şi mai mult din cauza proceselor pe care o implică însă ar trebui să căutăm în permanență această simplitate.
Acum cîţiva ani, cei de la revista Forbes au ajuns la concluzia că mediul de afaceri sa auto-complicat într-o asemenea măsură încît astăzi a apărut necesitatea de a crea în conducerea companiilor o nouă funcţie — Director pe simplitate, care ar avea rolul de a nu permite ca lucrurile în companii să devină prea sofisticate, prea complicate. Uitaţi-vă la ce faceţi în afacerea pe care o aveţi, la job-ul pe care îl faceţi. Uitaţi-va la produsele şi serviciile pe care le oferiţi clienţilor şi întrebaţi-vă ce aţi putea simplifica chiar acum, pe termen mediu şi pe termen lung. Taie tot ce nu este vital. Simplifică structura afacerii. Fii mai econom. Fă ordine în orice. Nu te grăbi să creşti afacerea.
Simplifică tot ce se poate de simplificat. Chiar şi cele mai complicate procese şi cele mai complexe sisteme de organizare pot fi simplificate. Focusează-te pe simplificare pentru că astăzi simplitatea este tot mai necesară, a devenit, paradoxal, un avantaj competitiv. Până la urmă tuturor ne plac lucrurile simple dar făcute cu gust.
Sursă: http://sharemedia.md/ai-curajul-sa-fii-simplu-in-afaceri/