מהי בדיקת חיטוי מים ומתי צריך לבצע אותה? הנה כמה פרטים שיבהירו את הנושא.

חיטוי מים אחרי בדיקה יסודית

חיטוי מים היא פעולה שצריכה להתבצע לכל מבנה שצריך לקבל טופס 4. טופס 4 ניתן מהרשות העירונית והוא למעשה מאפשר לכם לחבר את המבנה שלכם לתשתיות. בלי הטופס הזה לא תוכלו לחבר אותו לתשתיות הנחוצות כמו למשל מים וחשמל. תשתית המים אולי נשמעת לכם כמו תשתית בטוחה לחלוטין אך היא יכולה להיות מזוהמת. זה לא שאיכות המים אינה תקינה, אלא דווקא הצנרת היא זו שבעייתית. מאגר המים יכול להזדהם ובמצב כזה אתם וכל מי שישתמש במים יהיה בסכנה. לכן יש צורך לחטא את המים אך לפני זה יש לבצע דגימה שלהם כדי להבין מה מצבם נכון ליום הבדיקה.

כיצד אפשר לדעת מה יש במים?

אחרי שנלקחה דגימה מהמים יש צורך לשלוח אותה למעבדה. אולי אתם לא יודעים היכן למצוא מעבדה כזו אך אתם יכולים להיכנס לגוגל ושם תמצאו לא מעט מעבדות, חלק גדול מהן באזור מגורכם. עם זאת אתם לא צריכים לפנות למעבדות הללו, אתם כן צריכים לפנות לחברות שיבצעו את הבדיקה והחיטוי. חברות אלו ידאגו גם לבצע את הדגימה בעצמם ולשלוח אותה לבדיקה, וכמובן לשלוח את התוצאות לכל הגורמים הנחוצים. אחרי הבדיקה יהיה אפשר להבין מה יש במים וכך יהיה ניתן להבין האם יש זיהום במים, כמו למשל קוליפורמים או חיידקים אחרים שיכולים להיות מסוכנים לאדם.

היכן צריך לבצע את הבדיקה?

בדיקת חיטוי מים לא צריכה להתבצע בצנרת המים אלא במאגרי המים. בורות ביוב ומאגרי מים שונים שבסופו של דבר צריכים לשמש לשתייה חייבים להיבדק ולאחר מכן לעבור חיטוי. החיטוי צריך להתבצע כאשר רוצים לחבר את המבנה למים אך גם כל שנה, זאת בהתאם לנהלים. במגזר הפרטי אין צורך לבצע את הבדיקה כל שנה אך במגזר העסקי והתעשייתי הבדיקה תתבצע לפחות כל שנה. מים עומדים יכולים לסבול מזיהומים הרבה יותר ממים זורמים וככל שהם עומדים זמן רב יותר, על אחת כמה וכמה בלי בדיקה ובלי חיטוי, הנזק יכול להיות גדול יותר.

כיצד משרד הבריאות נכנס לתמונה?

משרד הבריאות הוא הגוף שאחראי על הבריאות במדינה. נכון שבתי החולים והמרפאות הפרטיות הם אלו שיטפלו בנו כאשר נחלה או ניפצע אך משרד הבריאות הוא זה שאוכף את הנהלים, ולא רק לגבי חולי או פציעות. הוא זה שדואג שנמנע מבעיות ככל הניתן אפילו באספקטים שאנו לא חושבים שנוכל להיפגע בהם. אחד מהאספקטים הללו הוא תקינות המים שאנו שותים. המים יכולים לסבול מזיהומים רבים, חלקם מכוונים כמו למשל זיהום מכוון של מקורות המים, וחלק לא מכוונים אלא נוצרים מבלאי טבעי כמו למשל חלודה מהצנרת. לשם כך משרד הבריאות קובע נהלים והוא זה שנותן את האישורים.

ביקורת ומעקב באופן שוטף

אחרי שבוצעה בדיקת חיטוי מים המשימה לא הושלמה. יש צורך לבצע מעקבים ודגימות נוספות לפי הנהלים של משרד הבריאות גם כדי שתוכלו להימנע מקנסות וגם כדי שתוכלו לשמור על הבריאות של אלו שמשתמשים במים. ישראלים רבים אוהבים לזלזל בנהלים בעיקר כאשר הם לא מבינים את ההיגיון שלהם אך למרות שיש כל מיני נהלים מוגזמים ברגולציה ובירוקרטיה מיותרות, דווקא עניין חיטוי המים הוא עניין רציני ששומר על הבריאות של כולנו. הביקורות והבדיקות שמבוצעות חייבות להיות מתועדות ומומלץ לעבוד באופן קבוע עם חברה מנוסה שתסייע לכם לשמור על מים תקינים, איכותיים ובריאים.

http://www.shomerltd.co.il/ חברה המתמחה בחיטוי מאגרי מים, צילום צנרת ביוב, צילום קווי ביוב, בדיקת מז”ח ועוד