טופס 4 לבית חדש

מתי צריך להוציא טופס 4?

טופס 4 צריך להוציא כאשר בונים בית חדש. כל מבנה חדש שאתם בונים כאשר מדובר על מבנה שלא חובר לתשתיות בעבר, חייב לקבל את הטופס הזה. כאשר אתם מוסיפים עוד תוספת בנייה לבית שלכם אז אין צורך לקבל את הטופס כיוון שהבית שלכם כבר מחובר לתשתיות. גם אם תחליטו לבצע בבית שיפוץ כללי לא תצטרכו לקבל טופס 4. אמנם נראה שטופס 4 הוא בסך הכל טופס אחד פשוט וקטן שלא קובע הרבה ולא תהיה לכם בעיה להוציא אותו אך כדאי מאוד שתשנו את קו המחשבה. יכול להיות שדווקא הטופס הזה הוא זה שיעשה לכם את הבעיות ויעכב את הבנייה אם לא תתכוננו אליו היטב.

להתכונן היטב לתהליך קבלת הטופס

הוצאת טופס 4 היא לא משימה מורכבת או מסובכת אלא פשוט מורכבת מאישורים רבים, שאותם אולי ייקח לכם זמן לקבל. הסיבה היחידה שייקח זמן לקבל אותם היא כי מדובר באישורים רבים שחלקם צריכים להגיע מגופים די מורכבים כמו מכון התקנים או מרשות הכיבוי וההצלה. חשוב לזכור שבסופו של דבר עבודה לא מסודרת תאריך מאוד את קבלת הטופס ואי ידיעה יכולה לגרום לבעיות רבות שאפילו ידחו את קבלתו. חשוב לעבוד בצורה מסודרת ובהתאם לצורך להיעזר ביועץ, כאשר בכל מקרה יעבוד אתכם קבלן, אדריכל או מהנדס שיוכל להסביר לכם מעבר למילוי חלקו בקבלת האישור הנחוץ.

כיצד מוציאים טופס 4?

יש מקומות רבים בהם תצטרכו לעבור כדי לקבל את הטופס הנכסף ולא נמנה את כול התחנות אם כי נבנה כמה מהראשיות. ראשית, צריך לקבל את האישור מהמהנדס והאדריכל שהשתתפו בפרויקט כאשר חלקו של המהנדס גדול יותר מטבע הדברים. המהנדס צריך לאשר שהמבנה יציב ומקובע כאשר הוא יבדוק את שלד הבטון של המבנה אחרי שהקבלן יסיים את עבודתו. כמו כן האדריכל צריך לאשר את תוספות הבנייה וכל מיני אלמנטים עיצוביים, כאשר בדיקה זו נועדה לשמור על הבטיחות של הדיירים העתידיים. בין היתר יש לקבל גם את האישור מחברת הגז כדי שתתחייב לתקינות שלה.

טופס 4 לבית חדש — שומר >>

מכון התקנים מחכה לכם

בוודאי נמאס לכם מההתרוצצויות בדרך לבית החדש שלכם כאשר כל ההתעסקות עם טופס 4 היא התעסקות בירוקרטית לחלוטין, אך בכל זאת אתם חייבים לקבל עוד אישורים. מלבד המהנדס, האדריכל וחברת הגז אתם צריכים לקבל את האישור ממכון התקנים שהוא אולי הגוף הכי מסובך שיש במדינה. אמנם מכון התקנים שומר עלינו כדי שמוצרים שלנו יהיו תקינים ולא יפגעו בנו אך קשה מאוד לקבל ממנו תשובה מהירה והיא עלולה לקחת גם חודשים. מכון התקנים צריך לאשר את המרחב המוגן ולכן חשוב לעבוד עם בעלי מקצוע שלא יגררו את האישור אלא יבצעו את הבנייה לפי כל הנהלים.

מה החשיבות של טופס 4 בפועל?

כאשר תשאלו על החשיבות של טופס 4 בדרך כלל יענו לכם שמדובר בטופס חובה מבחינת החוק ואם לא תקבלו אותו ותאכלסו את המבנה, אתם עוברים על החוק. עם זאת בפועל לא קיים סיכון משמעותי ברוב המקרים כאשר המערכות והמבנה עצמו תקינים לחלוטין. עם זאת, כאשר אתם לא מקבלים טופס 4 אתם למעשה לא מבצעים את הבדיקות הנחוצות ואז אם מישהו התרשל בתפקידו בבנייה אתם יכולים להינזק. למשל, מערכת הגז יכולה לגלות דליפה בהמשך, יכול להיות שהמבנה לא נבנה לפי התקנים ולא יחזיק מעמד ברעידת אדמה ועוד אלף ואחד סיכונים אחרים שאין לזלזל בחשיבות שלהם.