Reklamsız ve Sansürsüz İnternete Kavuşma Rehberi

Sinan Hamdi Aykut
Nov 28, 2018 · 3 min read

Bu rehber, Türkiye’deki bilgisayar kullanıcılarının karşılaştığı sinir bozucu reklamları ve sansür uygulamalarını “VPN kullanmadan” devre dışı bırakma yöntemlerini içermektedir. Bu yöntemleri internette toplu bir halde sunan bir dokümana henüz rastlamadığım için böyle bir rehber hazırlamaya karar verdim.

Windows 10 işletim sistemi üzerinde Google Chrome internet tarayıcısı kullanan bir bilgisayar kullanıcısı olduğunuzu varsayıyorum. Yöntemler diğer platformlara da rahatlıkla uyarlanabilir.

Konuşmaya gerek yok… Görüyorsunuz :)

Öncelikle tarayıcımıza kuracağımız eklentiler:

 • Privacy Badger Tarayıcınızda “Do Not Track” özelliğini aktif etmenize rağmen sizi takip etmeye devam eden gizli takipçileri engellemeyi otomatik olarak öğrenir.
 • HTTPS Everywhere İzin veren web sitelerinde imkan dahilinde güvenli iletişim protokolü (HTTPS) kullanımını sağlayan bir tarayıcı eklentisi. Sansür uygulamalarından kurtulmak için Chrome’daki uzantı ayarlarından eklentinin tarayıcının gizli modunda da çalışmasını aktif hale getirmeyi unutmayın.
 • uBlock Origin Tarayıcı performansını etkilemeden, güçlü bir şekilde bütün reklamları engelleyen tarayıcı eklentisi.
 • Nano Adblocker uBlock Origin tabanlı başka bir reklam engelleyicisi. Bunu da kurun.
 • Nano Defender Nano Adblocker ve uBlock Origin için sitelerde kullanılan anti-reklam engelleyicilerin devre dışı kalmasını sağlar.
 • TamperMonkey Dünyada en çok kullanılan script yönetici programı.
 • WebRTC Network Limiter WebRTC’yi tamamen engellemeden IP sızıntılarını durduran bir Google eklentisi.
 • Burlesco Yabancı gazetelerin web sayfalarındaki okuma limitlerinin kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Universal Bypass Link kısaltıcıların bekleme sürelerini atlamayı sağlar.

Yukarıdaki eklentileri kurduktan sonra kuracağımız Tampermonkey scriptleri:

 • Anti-Adblock Killer Reklam engelleyicinizi devre dışı bırakmanızı söyleyen web sayfalarında reklam engelleyicilerinin çalışmasını sağlar.
 • AdsBypasser Reklam Pop-uplarını engeller ve link kısaltma sayaçlarını atlamaya yardımcı olur.
 • AntiAdware Desteklenen sitelerde dayatılan indirme yöneticisi programlarını engeller.
 • Popup Blocker Script Oldukça etkili bir pop-up engelleyicisi.
 • openload OpenLoad üzerindeki bütün bekleme sürelerini, reklamları ve reklam engelleyicilerini kaldırır ve indirme linki belirmesini sağlar.
 • anti-anti-copy bazı web sayfaları kopyalama korumasına sahiptir. Onları atlatmaya yardımcı olur.

Eklentilerin ve scriptlerin kurulumunu tamamladığınızda artık reklamların sizleri rahatsız etmediğini fark edeceksiniz. Sansürlü web sayfaları için ise bilgisayarımıza aşağıdaki uygulamayı kurmamız gerekiyor. Bu uygulama sayesinde internet sağlayıcınızın sizlere uyguladığı DNS ve DPI tabanlı engellemeleri aşabileceksiniz.

 • GoodByeDPI GUI ve dnscrypt Programın en son sürümü indirdikten sonra programı sisteminizde kök dizine yakın şekilde açın (C:\GoodbyeDPI gibi). Programı yönetici izinleri ile açtığınızda aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşacaksınız.
GoodByeDPI programının Türk geliştiriciler tarafından arayüz eklenmiş ve dnscrypt modülü dahil edilmiş sürümü

Program açıldıktan sonra “Ayarlar” butonuna basın ve parametre ayarlarından “Özel parametre kullan” seçeneğini seçin. Sonra da “Hızlı Ayarlar” kısmına gelin ve “Hızlı ayarları aktif et” seçeneğini seçin. En sonunda da “[-4]… (best speed)” seçeneğini seçtikten sonra çalışma ayarları kısmını da şu şekilde yapın.

Çalışma Ayarları

Başlat butonuna bastıktan sonra artık internette tamamen özgürsünüz :) Test etmek için tarayıcınızda yeni bir sekme açın (Gizli sekme açacaksanız HTTPS Everywhere eklentisinin gizli tarayıcıda aktif olduğundan emin olun) ve yasaklı olduğunu düşündüğünüz siteleri test edin. Site adresini yazarken “https://www.wikipedia.org” şeklinde adresin başında https:// ibaresini yazmayı unutmayın, yoksa engele takılabilirsiniz.

Bütün aşamaları doğru bir şekilde gerçekleştirdiyseniz internetteki bütün web sayfalarına reklamsız ve sansürsüz erişimi sağlıyorsunuz demektir.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana bir kahve ısmarlamak içinizden geçerse bitcoin adresimi aşağıya bırakıyorum :)

19AWiDkuACFsxtm3vTfuqKMDXEUA5oXt1C

Sinan Hamdi Aykut

Written by

Kişisel dürtüler