Erhan NAVRUZ; Servis ziyaretlerinde ilk durağım Abimin Servisi: Car&Car Service

Erhan NAVRUZ; Servis ziyaretlerinde ilk durağım Abimin Servisi: Car&Car Service

Abimin servisi yazısını okuyunca hemen abisini kayırıyor demeyin :) Bu ziyaretlere başlarken abimi ilk sıraya koymak hakkım sanırım…
 
 Önce bir kaç bilgi vermek isterim servis ziyaretlerinde gerçekleştirdiğimiz sohbetleri yazıya dökmeyi planlıyorum. Bir oto servisin nereden nereye geldiğini anlatmaya çalışacağım.
 
 CCS Oto Emrah NAVRUZ’un abim olduğunu bilmeyen kalmadı. Aslına bakarsanız Emrah NAVRUZ, Erhan NAVRUZ’u bu sektöre sokan adamdır. Daha önce Erzincan’da eksper bürosunda çalışmış, sonra İstanbul’a dönerek büyük bir Broker’da çalışma hayatına devam etmiş. Devamı da var, CCS Oto’yu açmadan önce Dünya’nın ve Türkiye’nin en büyük Filo Kiralama Şirketlerinden birinde de görev almıştır.
 
 Sonuç olarak sektörümüzde çok karşılaştığımız kendi işini kurma tarafına yönelmiştir. Bu arada Emrah NAVRUZ CCS Oto’yu kurduğu zamanlarda ben yayıncılığı yarım yapıyordum hobi olarak diyelim.
 
 Herkesin bildiğinin aksine abimin servisine 2 ay’da bir uğradığım için servisdeki yenilikler gözüme çarptı hemen sordum hayırdır işimi büyütüyorsunuz?
 
 Emrah NAVRUZ; Hayır büyütmüyoruz ama genelde araç kiralama şirketlerine hizmet verdiğimiz için muadil araçlarımızı yenilemek zorundayız. Onun için uğraşıyoruz…
 
 Erhan NAVRUZ; Peki işler nasıl yani yoğunluk ne durumda…
 
 Emrah NAVRUZ; İşlerimiz iyi tekrarlayacağım ama biz araç kiralama şirketlerinin yanı sıra kapı müşterisi ile yoğun çalıştığımız için çok fazla sallantıya girmiyoruz. Aslında kapı müşterimiz kemik gelirimiz de diyebiliriz. Uzun yıllardır hizmet veren bir servis olarak müşteri memnuniyetinden dolayı neredeyse hiç müşteri kaybımız olmuyor.
 
 Erhan NAVRUZ; Sigorta Sektörü tarafında durum nedir?
 
 Emrah NAVRUZ; Haliyle şirketlerle çalışıyoruz bir kaç sigorta şirketi ile de anlaşmamız var. Ama Erhancım yine burada kendi başınasınız yani anlaşmanın olması önemli tabiki müşteriyi kapıdan içeri sokabiliyorsan.. Sigorta Şirketleri yönlendirmesi tek tük olduğu için bizim kendimizin sigortalıları buraya sokmamız gerekiyor bizlerde bunun için çabalıyoruz. Artık müşteriler de bilinçlendiği için kazayı yaptıktan sonra tutanağı ile geliyor biz de işlemlerini yapıyoruz mutlu bir şekilde gönderiyoruz.
 
 Erhan NAVRUZ; Büyümeyi düşünmüyor musunuz?
 
 Emrah NAVRUZ; Büyümekten kastımız metrekare ise hemen yarın büyüyebiliriz. Fakat büyüme süreci doğru yönetilmeli diye düşünüyorum. Kafamızda büyüme planları var ama bu süreçte değil… Şuan ki durumumuzu korumak en büyük önceliğimiz , hızlı büyüyüp müşteri memnuniyetini yitirmektense stabil kalıp sürdürülebilir iyi hizmeti sunmak önceliğimiz.
 
 
 
 CCS Oto Emrah NAVRUZ ile yaptığım kısa sohbetin bir bölümünü sunmaya çalıştım. Video röportajı da kısa süre sonra sosyal medya hesaplarımız üzerinden izleyebilirsiniz.
 
 Yukarıda da belirttiğim gibi bundan sonra servis ziyaret sohbetlerine her hafta yer vereceğim. Yine bir kayıtma yapayım :) Abime gelecekte başarılar dilerim… Ayrıca yıllardır her zaman yanımda destek verdiği için de ben de CCS OTO ve Emrah NAVRUZ’u DESTEKLEDİĞİMİ bildirmek isterim.
 
 Erhan NAVRUZ
 
 Sigorta Haber Online Medya Grubu

Click to Post

Like what you read? Give Sigorta Haber a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.