Ne biçim bir tur @patikatravel

Öncelikle bu yazıyı Booking.com’ların, Airbnb’lerin olmadığı dönemlerde el mahkumluğundan birçok kez turla seyahat etmiş, sonunda haklı bir isyan edişle tur eşliğinde seyahatlere kat-i suretle rest çekmiş biri olarak yazıyorum.

Bir süredir heves ettiğimiz Küba seyahatini nihayet hayata geçirme aşamasına geldiğimizde- her büyük konuştuğumuzda olması gerektiği gibi- araştırmalarımız Küba’ya bir turla gitmenin daha risksiz olacağına işaret ediyordu. (Riskten kasıt: Küba otel sektörünün pek gelişkin olmaması, buradan yaptığımız planların patlaması durumunda hızlıca alternatifler araştırabileceğiniz bir internet imkanına sahip olmayacak olmamız gibi bir takım nedenler) Özetle üzerine titrediğimiz bir haftalık gariban beyaz yaka tatilimizi en mümkün keyifte geçirmek istediğimizden tur seçeneğini de değerlendirmemiz gerekti. Hiç çizgimi bozmak ve turlara teslim olmak istemiyordum ki, arkadaşım ‘Patika Travel’ diye bir şey varmış, ona bir bakalım mı, dedi. Evet Patika Travel bir tur değil, bir ‘şey’. Şeyden kasıt: Bilindik tur şirketlerindeki standart programlara, neredeyse tümü ekstra olan aktivitelere, içeriği grubun ilgisini çeker mi diye bakılmaksızın sırf sloganvari diye basmakalıp olarak programa konulmuş bilumum gezilere tepki olarak kurulmuş özgün bir ‘grup halinde süper keyifli seyahat’ şirketi gibi.

Şirket dediğimiz tüzel kişiliği aslında Patika’nın kurucusu Sinan şimdilik tek kişilik dev kadro olarak temsil ediyor. Tur daha başlamadan önden herkesle tanışmak istemesi, tüm grup üyeleri için açtığı whatsup grubundan ‘mantıklı, saçma, komik, normal ne kadar sorunuz varsa sorun’ diye hem önden havaya sokması hem de gerekli tüm bilgilendirmeleri sabır ve samimiyetle yapması zaten ilk intiba olarak içinizi rahatlatıyor. Tur başladığında da zaten gezi en tatlısından akıp gidiyor. Yok ben ilk günden hemen prim vermem derseniz de en geç ikinci gün Sinan’ın programı ne kadar ince düşünerek ve nasıl bir emekle oluşturduğunu görüp doğru bir karar verdiğinizi anlıyorsunuz. Sizi en ilgi çekici, en otantik yerlere götürüp hikayelerini keyifle anlattığında, işini iyi bilerek, severek ve sorumluluk duygusuyla yapan biriyle olmanın konforunu sürüyorsunuz. Hatta son günlere doğru sırf bu çocuk ekibi mutlu ve memnun görmek için bu kadar koşturuyor diye O’nu daha fazla yormamak ve uğraştırmamak için bir turist şaşkınlığı yapmamaya (pasaport kaybetme, bir şeyi unutma, buluşma saatine geç kalma gibi) ekstra özen gösteriyorsunuz. O da özellikle grubun uyumu ve memnuniyetin adaletli bir şekilde dağıtılması için elinden geleni yapıyor. Kardeş kardeş geçinip gidiyorsunuz.

Patika’yla ilgili en içime sinen ve herkesin bilmesini isteyeceğim şey, Sinan’ın son gün kapanışı yaparken konuşmasını ‘her şeyi sorgulayabilirsiniz ama samimiyetimi sorgulamanızı asla istemem’ diye bitirmesiydi. İşini bu kadar hem keyifle hem de ciddiye alarak yapan kimsenin ürettiğine talep göstermekten çekinmememiz gerektiğinin alın size birinci ağızdan . Patika Travel onlarca isim yapmış, zincirleşmiş tur operatörlerine veya kendi kendinize planlayacağınız bir seyahate son derece katma değerli ve enerjik bir alternatif.

Bu sayede Patika Travel’ın omuzlarına ciddi bir sorumluluk da bindirmiş olmanın ve umuyorum ki bunun ekmeğini bir sonraki turlarda yiyecek olmamızın tropik hayaliyle yazımı sonlandırıyorum :)

Patika must go on!

Patika’dan bağımsız Küba’yla ilgili not: Konformist beklentiler içinde olanların, Küba’nın gelişmişlik gerçekleri ve imkanları kapsamında ‘verdiğimiz paranın karşılığını alamadık’ diye düşünmeleri muhtemel, ki birkaç kişiden de bu yorumu duydum. Küba’da kısıtlı yemek seçeneklerine, aynı yemeği tekrar tekrar yemek durumunda kalmaya, rahatsız yataklarda yatmaya ve zaman zaman hijyen beklentinizi esnek tutmaya hazırlıklı olmanız iyi olacaktır. Destinasyon olarak sizin seyahat anlayışınıza göre bir yer değilse hangi turla olduğunuz da fark etmeyecektir diye düşünüyorum.