HALIDA STATİK ELEKTRİKLENME

Bu sadece şok edici bir deneyim değil. Statik liflerin elyafa yapışmasını etkiler.

Halıya yürüdükten sonra bir kapı makinesine dokunan biri, statik elektriğin etkilerini hissetti.

Kontrolsüz statik yükler, milyonlarca hatta milyarlarca doların her yıl zarara neden olan sayısız problemden sorumludur.

Tekstil endüstrisinde statik, sentetik liflerin yapışması, kopması ve kırılmasından sorumludur.

Statik ayrıca, doğal bir mıknatıs olarak hizmet edebilir ve halı kaplamalarına, kimyasallara ve toprak filtrasyon hatlarına kir ve toz çekebilir.

Elektrostatik deşarj (ESD) en kötü ihtimalle yanıcı solventlerin kullanıldığı yangınlar ve patlamalar gibi ölümcül şoklara neden olabilir.

ESD'ye karşı en savunmasız olan şey, bilgisayar çiplerinin metal oksit duvarlarında elektrostatik deşarjın hemen hemen tespit edilemeyen delik açabileceği elektronik ve bilgisayar endüstrileridir.

Büyük elektronik üreticilerine göre, statik elektrik alan bileşen arızalarının yüzde 28 ila 60'ını oluşturuyor.

Elektrostatik yük tamamen ortadan kaldırılamazken, kontrol edilebilir.

Statik başlangıcı

Katı, sıvı veya gaz olsun - tüm madde, çekirdekte pozitif yüklü protonlar ve çekirdeği çevreleyen eşit sayıda negatif yüklü elektron içeren atomlardan oluşur (Şekil 1).

Her iki yük de eşittir ve bu nedenle dengeli bir atomun toplam yükü sıfırdır. Çekirdekteki protonlar sıkı bir şekilde tutulur, ancak dış elektronlar gevşek tutulur ve bir atomdan diğerine geçebilir.

Elektriksel olarak iletken olmayan bu konfigürasyonun balanssızlığı statik elektrik üretir.

Çok basitçe, statik elektrik genellikle iki malzeme birbirine sürüldüğünde oluşur (Şekil 2).

Ayırma üzerine, elektronlar bir malzemeden diğerine aktarılır.

Elektronları alan materyal negatif yüklü iken, elektronları kaybeden materyal pozitif yüklü olur.

Yüzeydeki yük miktarı, malzemenin iletkenliğine ve bir elektrik yükünü geçme yeteneğine bağlıdır.

Metal gibi iyi bir elektrik iletkeni, hemen şarjını kaybeder; zayıf elektrik iletkenleri, örneğin plastik, kağıt ve kumaş, haftalarca bile uzun süreler boyunca şarjı korur.

Dövme, şarj üretmek için gerekli olmamasına rağmen, genellikle üretilen şarj miktarını arttırır.

Malzemeler alınıyor

Malzemeler dizisi, siparişler halinde listelenebilir, böylece her biri, onu izleyenlerle ovuşturarak pozitif şarj olur.

1. Yün, 2. Naylon, 3. ipek, 4. Viskon, 5. Pamuk, 6. Ramie, 7. Asetat, 8. Polyester, 9. Akrilik, 10. Polietilen .

Örneğin: Yün polietilenle ovulduğunda, yün pozitif yüklü olurken polietilen yünden kaybolan elektronlara karşı daha büyük bir afinite nedeniyle negatif bir yük alır.

Bu gruplamalar, üretilen ücretlerin işaretlerini tahmin etmede yararlıdır, ancak suçlamaların büyüklüğünü değil.

Statik yüklere bağlı sorunlar

Üretimde, statik üretim lifleri açma, ekstrüzyon veya tarama zorluklarına neden olabilir; Tekstil malzemelerinin konumlandırma katmanlarında; Ve kumaşları işleme sırasında tüy bırakmayan ve kirsiz tutmak için.

Statik elektriğe bağlı olarak topraklama ve tüysüzleştirme, giysilerin birbirlerine ve vücuda yapışması ve halı üzerinde yürürken veya döşemeden kayarken elektrik çarpması meydana gelmesi de tüketiciye can sıkıcı sorunlar oluşturuyor.

Kumaşlar üzerinde üretilen statik elektrik, bilgisayarların ve diğer hassas aletlerin çalışmasına müdahale edebilir ve yanıcı buharları tutuşturmak için yeterli miktarda boşaltımı devre dışı bırakabilir.

Genellikle, iletken bir yüzeydeki bir şarj statik bir probleme neden olmaz. Yük, yüzeyin dokunabileceği herhangi bir yere taşınarak kendisini tüketir.

Böylece, iletken malzemeler topraklayarak, tehlikeli statik yük oluşumu kolaylıkla sınırlandırılabilir.

Bununla birlikte, çok düşük nemdeki yün halı üzerine kauçuk astarlı ayakkabılar ile yürümek gibi iletken olmayan yüzeylerdeki yükler, yükü arttırabilir ve böylece itici olur.

Sorun - ve bazı ilaçlar

Yünlü ve naylon, akrilik ve polyester gibi sentetik elyaflar, sürtünme ve kullanımdan statik elektriği geliştirir.

Sonuç olarak, lifler kir parçacıklarını çeker - hatta kıvılcım çıkarır ve kullanıcıya küçük, ancak rahatsızlık verici, şok etkisi yaratır.

Lifler de dahil olmak üzere tüm malzemeler, statik bir şarj edinme ve bu şarjı bir materyalden diğerine aktarma kabiliyeti bakımından farklılık gösterir.

Statik elektrik, nem oranı düşük kış aylarında daha fazla sorun haline gelir.

Liflerin nem içeriği ve çevrelerindeki bağıl nem, bu tür yüklerin dağılma yeteneklerini önemli ölçüde etkiler.

Çoğu durumda, tekstil lifleri ve kumaşlarındaki statik yükü dağıtmak veya azaltmak için tamamen neme bağlı elyaf özelliklerine güvenmek avantajlı değildir.

İnsanın rahatlığı için, statik yük artışı 3,500 voltun altında ve mikroelektronik sistemler için 500 volt veya daha düşük seviyede tutulmalıdır.

Çoğu elyaf üreticisi, statiği uygulamak ve dağıtmak için iletken bir karbon çekirdeği kullanır.

DuPont'un garantisi, Antron naylonunun 3,500 volttan daha fazla statik üretmemesi anlamına geliyor.

BASF, halılarının 3.000'den fazla volt üretmeyeceğini onayladı.

Kullanabileceğiniz satış sonrası bakım uygulamaları

Artırılmış en etkin satış sonrası işlem yüzey işleme yöntemidir.

Çoğu antistatik ajan, bazı ajanlar da elyaf üzerindeki statik yük oluşumunu azaltarak işlev görse de, şarj kaybı oranlarını arttırarak tekstil işlevine başvururlar.

Tekstile direnç kazandırmak için çeşitli bileşikler ve polimerler kullanılmıştır.

Bu, liflerin daha hidrofilik hale getirilmesi ve böylelikle böyle bir etkinin elde edilmesi için statik yükün dağılmasına ve / veya iyi bir iletken ya da polielektrolit ile muamele edilmesiyle başarılır.

Çoğu antistatik yüzey ya da lif, poliamitler, akrilikler ve poliesterler gibi düşük ila orta derecede nem içeriğine sahip sentetik elyaflar için geliştirilmiştir.

Antistatik ajanların genel sınıfları, aminler, amidler veya kuaterner amonyum tuzları gibi çeşitli kimyasalları içerir.

Tekstiller için en sönümsüz antistatik yüzeyler, kuaterner amonyum tuzları (kuaternitler) gibi sürfaktanların uygulanmasını içerir.

"Quats" leke dirençli halılarla uyumlu değildir ve asla onlara uygulanmamalıdır. Bu durumlarda anyonik tip antistatik ajanlar kullanılmalıdır.

Maksimum verimlilik için, antistatik ajanlar elyafın yüzeyinde bulunmalı ve aslında, antistatik koruma kademeli olarak kaybedilmeli, antistatik maddenin elyafın içine takılmasına veya taşınmasına atıf yapılmalıdır.

Yeni teknoloji statiği daha tehlikeli yapıyor

Açıktır ki, statik şarjdan ötürü hasar veya tahribat riski, ürünlerin ve süreçlerin teknolojik gelişmişliği ve minyatürlüğü ile artmakta ve insanlar üzerindeki sıkıntı etkisi söz konusu olmamaktadır.

Yük dağılım oranını arttırmak statik problemleri kontrol edebilir.

İletken elyafların elyaf üreticileri tarafından kullanılması statik elektrikle ilgili problemlerin çözümünde yardımcı olur.

Halı statik problemlere neden olursa, antistatik ajanlarla yüzey işlemi bu sorunları giderebilir.

Çoğu antistatik ajan katyonik olduğundan, leke karşı dayanıklı halıdan kaçınılmalı ve sadece anyonik tip kullanılmalıdır.

Ayrıca, kullanılan malzemeler anti-reoil özelliklere sahip olduklarını iddia eden ürünleri kullanmaktan kaçının; çünkü kullanılan malzemeler anti-statik ajanların yük dağılım özelliklerini etkisiz hale getirmek için kullanıldıklarından sadece elektriksel olarak iletken değildir.

Aziz Ullah, Ph.D., MBA, Fabpro Manufacturing'in başkanı, bilimsel olarak tasarlanmış halı ve döşeme temizleme ürünlerinin önde gelen bir formülasyon uzmanı. Tekstil Enstitüsü (UK) üyesi olan American Chemistry and Colourists Amerikan Birliği'nin kıdemli üyesi olan American Chemical Society'nin üyesidir. Www.fabpro.com adresindeki web sitesinde ulaşılabilir.

Buradaki bilgiler alıntıdır. Kaynak eklenecektir. Ayrıca elektriklenmenin minimum düzeyde olduğu bir halı arıyorsanız, Kaymaz halı üreticisi Roseland Halı beğenerek kullanabileceğiniz bir ürün. Roselandhali.com sitesinden de Kaymaz yolluklar hakkında bilgi alabilirsiniz.