Girişimcilik Maceraları

Öncelikle herkese merhaba, bu yazımda daha sadece hedef aşamasında olduğum serüvenden bahsetmek istiyorum. Tahmin edeceğiniz üzere daha çok da fazla tecrübem bulunmuyor ama en azından sıfır da olmadığımı düşünüyorum. Bu yazıyı yazmamdaki amaç daha girişimci olmayı yeni yeni düşünen arkadaşlarıma bir nebze olsun yardımcı olmak, yol göstermek. Bunu bir seri haline getirme niyetindeyim bu sayede bir gelişme şeklinde ilerleme fark edilebilsin istiyorum, umarım başarırım.


Girişimci kelimesi ilk olarak bizde çağrıştırdığı anlamında bir anlamı bulunuyor aslında ama sadece biraz daha business bir anlamı var. Ayrıca günlük hayatta girişimcilik en yaygın şekliyle “masa başında yıllarca patronunun altında çalışıp hayatını bu şekilde devam ettirmeyi değiştirecek bir şey yamayan kimse” ye deniyor diyebiliriz. Buradan da anladığımız gibi kişinin kendi işini kurma durumu, evet birnevi esnaflık. Günümüzde teknolojini sınırsız gelişimi bu durumu mahalle esnaflığından modern startup kültürüne odakladı aslında. Burada “Startup” yeni kurulan, yolun başındai tazecik şirketimiz, daha önünde çok yol var ama şunu da unutmamak gerekiyor, başlamak bitirmenin yarısıdır. Daha da hızlanmadan önce, yani startup ımızı kurmadan önce daha yapacak bir sürü işimiz var.

 • Öncelikle ne yapacağız? Bu soru başlangıç için biraz fazla spesifik kalıyor aslında. Hangi alanlarda çalışmayı, yenilik, çözüm getirmeyi planlıyorsun? Bu çözümü nasıl sağlayacaksın (bilişim/yazılım, donanım…)?
 • Bu sorunla ilgili derin bir araştırma yapılıp, bizim çözümümüz kullanılmış mı, benzer fikirler düşünülmüş mü, düşünülmüşse avantajları ne olmuş dezavantajları ne olmuş, başarılı olmuş mu gibi sorular detaylı bir şekilde araştırılmalı.
 • Gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra ve çözümde kesin karar kılındıktan sonra bunu gerçekleştirmek için nelere ihtiyacım var, neleri kullanmam gerekiyor, kendim halledebilir miyim, halledemezsem kime ihtiyacım var?
 • Geldik en önemli kısma, ORTAK. Son maddede genelde birisine ihtiyaç duyuyoruz bu da bizi bu alanda yetkin, güvenebileceğimiz birisini bulmaya itiyor ki bu genelde 2 şekilde çözülüyor: kişiye para ödeyerek projeyi yaptırmak ya da ortak olarak. Burada her 10 kişiden 8 inin dediği şekilde ortak olmak yapacağınız iş için daha sağlıklı olacaktır, eğer gerçekten doğru kişiyi bulduğunuzu düşünüyorsanız. Arkadaşlık ve iş başkadır, kesinlikle karıştırılmamalıdır.
 • Bir plan oluşturulmalı ve bir an önce bu plana başlanmalı. Planda öncelik kesinlikle projeyi bir an önce tamamlamak üzerine verilmelidir. Amacımız insanlara gösterebileceğimiz bir projemiz olması ve bu projenin kullanıcılar tarafından ne kadar benimsendiğini göstermek, bu yüzden beta aşamasında en basit halinde mümkün olduğunca erken bir şekilde doğru zamanda çıkarmak. Tabii burada projenin ne olduğu bu planı çok farklı noktalara sürükleyebilir, bunu dikkate almalıyız. Bazı durumlarda (yüksek maliyetli veya özel ekipman gerektiren alanlarda) planın önceliği değişebilir.
 • Detaylı araştırmaları yaptığımız için konuya gayet hakim olduğumuz için artık bu çözümün kullanıcılar üzerindeki etkisi, kabul görürlüğü, kullanılırlığı araştırılır, ölçülmeye çalışılır. Bunu basit, kısa anketler yardımı ile sorgulayabiliriz.
 • Bu proje benzeri çözümler piyasanın bu alanında ne kadar var, kaç rakip var, piyasanın ne kadarına hakimler, bizim hedefimiz ne, diğer şirketlerden artılarımız neler olacak, neden tercih edilelim gibi sorular araştırılıp cevaplar bulunmaya çalışılmalı (Tabi ki detaylı bir rapor haline getirilecek).
 • Tamam her şey güzel de para olmadan nası yapayım projeyi diyorsanız o zaman proje dışında her şeyi bitirmeniz gerekiyor. Hatta imkanlarınız ne kadar kısıtlı olsa da bir prototip yapmanızı tavsiye ediyorum. Genel bir bütçe çıkartılmalı, hangi alanlarda ne kadar bütçe kullanılacağı kararlaştırılmalı (maliyet, reklam, pazarlama, geliştirme…). Bu araştırmamızı da raporumuza ekliyoruz.
 • Raporumuzu bitirdikten sonra bütün verileri görsel olarak yansıtabilecek uygun sunumlar haline de getirmek kapsamında düzenliyoruz. Bütün bu araştırmalarımızı saygın insanlara anlatabilecek formda bir sunum hazırlıyoruz. Bunun için nasıl iyi sunum yapılır gibi eğitici videolardan yardım alabilirsiniz.
 • Sermaye kısmında destek alabilmemiz için başvurmamız gereken bazı yatırımcılar veya yatırım kuruluşları bulunuyor, bu kimselerden mümkün olduğunca fazlasına ulaşıp başvurularda bulunmalıyız, bir toplantı mülakat kabul görmek için. Aynı zamanda startup ları tamamen desteklemek için kurulan bazı kuruşlardan da yardım alabiliriz (girişimcilik okulları, üniversite destekleri vs). Bu alanlarda mümkün olduğunca kendimizi tanıtıp projemize inandığımızı gösterip onlara da bu duyguyu vermemiz gerekiyor. Bu sayede daha yeni kurulmuş bir şirketken yatırım alma ihtimalimizi maksimuma çıkartmış olduk, umarım olumlu sonuçlanır.
 • Bu aşamanın zamanlaması %100 kesin olmamakla birlikte en geç olarak startup şirketinizi kurmanız gereken zaman olarak düşünebiliriz. Hukuksal işlemler tamamen yapılmalı ve kurumsal olma yolundaki ilk adımlarınız atılmış olur ancak tabi bazı hayat gerçekleri de devreye girer. Bir hukukçuya ihtiyaç duyarsınız ve vergi işlemlerinizi yaparsınız. Artık geri dönüşü olmayan yola girmişsiniz demektir.
 • Bu evreden sonra (kısa bir süre içinde olmasa da yatırımı aldığımızı kabul ediyorum) projemizi çıkarmadıysak üretimine başlıyoruz, daha önceden bir ürün çıkardıysak bunu asıl işin başında düşündüğümüz maksimum özellikli haline getirme aşamasına kadar geliştiriyoruz. Bütün geliştirmeler aşama aşama olmalı, kullanıcılar tarafından anlaşılmalı, özümsenmeli ve büyüme hızında artışa miktarına odaklı ayarlanmalı.

Artık şirketiniz para kazanmaya başlamış olur ve müşterileriniz/kullanıcılarınız artmaya başlar. Büyüme stratejilerinizi doğru ayarlarsanız ciddi oranlarda artış yakalayabilirsiniz. Bu alandan sonrası iş geliştirme kısmına girmekte ancak kısaca dediğim şekilde projenin geliştirilmiş versiyonları piyasaya sürülür, pazarlama ve satış alanları üzerine planlar belirlenir ve büyüme sağlanmaya çalışılır. Amaç tabi ki ikinci yardıma yani ikinci yatırım desteğini sağlamaktır. Bu sayede hem popularite kazanılmış olur hem de şirket genişlemesi adına önemli bir adım atılmış olur.


Benim startup kültürü, girişimciliğin ilk adımları, işe atılma, başlama, küçük çapta ilerleme adına önemi ve işe yarar genel adımları yazmaya çalıştım. Daha detaylı bilgilere araştırmalar yaparak da ulaşabilirsiniz ancak ben de daha detaylı yazılar hazırlayacağım, takip etmenizi öneririm.

Sinan İbrahim Bayraktar