Apple Watch Hakkında

Sözlükte paylaştığım ve buraya da aldığım yazılar:

1.

piyasaya çıkışıyla birlikte herkesin kolunda kendisi olmasa bile bir akıllı saatin olmasını sağlayacak apple saati. android yine bunu taklit edip yarı fiyatına satacak, sonra üstüne bir kaç küçük özellik ekleyecek. apple bunları bir sonraki versiyonda kullanacak filan…

2.

42mm space gray aluminum case with black sport band versiyonuna 399 dolar vermeye hazır olduğum alet. bu sene bununla oynayacağız. seneye oculus rift’le… böyle böyle ömür geçecek işte…

edit: türkiye satış fiyatı muhtemelen 1150 tl civarında olacaktır (apple store’un şu anki fiyatları düşünüldüğünde). yine 1150 liraya alınabilecek en iyi saat olacaktır kendisi.

3.

inanılmaz bir şekilde olumsuz incelemeler yazılıyor. apple fanboyluğundan milyonlar kazanan gruber bile toplayamamış.

negatif incelemelerin iyi tarafı çoğunun yazılım taraflı olması. bu cihazın nihai tüketicilere ulaşmasına 2 hafta zaman var ve ilk satışlar sadece ön siparişlere yapılacak ve sınırlı sayıda cihaz çıkacak. apple’ın burada bu kadar olumsuz feedback almaya hazır olduğunu görüyoruz. muhtemelen yazılım kaynaklı sorunlar güncellemelerle giderilecektir ve bir süre böyle geek tayfası tarafından kullanılacaktır.

4.

kesinlikle apple’ın geri bastığı cihaz. şöyle ki özellikle yazılım konusunda gelen negatif değerlendirmeler o kadar fazlaydı ki piyasayı en iyi dinleyen şirket olarak tedariği kıstı. yoksa bu büyüklükte 10 milyon kişinin tedarik zincirinde çalıştığı bir şirketin malzeme sıkıntısından dolayı az üretim yapmış olması imkansız. muhtemelen eylülde bir sonraki iphone’un satışına kadar bu şekilde az sayıda geek tayfasına hitap edecek şekilde devam edecekler. o süre zarfında da piyasayı dinleyip yazılımı düzeltecekler.

5.

kıç kadar ekrana satınalma butonu koyarsan adam “sakın buraya basmayın” diye uyardığı halde gider yanlışlıkla basar dedirten apple watch. çoğu developer saati görmeden simülatörler aracılığıyla uygulama yazdığı için böyle sakatlıklar oluyor. 1 seneye kadar apple watch tam anlamıyla oturması lazım. bu şekilde kaldıkça geek ürünü ve hava atma dışında bir işe yaramaz.

6.

nedense ilk verilen tepkiler iphone’a verilen tepkileri hatırlatan cihazdır. iphone da gereksizdi, klavyesi bile yoktu, şarj süresi 1 gün yeten telefon mu olurdu, uygulama bile yüklenemiyordu vs.

oraya 42 mm. apple watch sport siyah yazmanızı rica edeceğim.*

edit: apple watch sport edition 42 mm black siparişini verdim. iphone’dan sonraki en büyük icat bu!

7.

42 mm sport edition black’i elime ulaşan alet. cihaz elime ulaştığında direkt 42 mm de küçükmüş hissine kapıldım (normalde 42 mm saat kullanıyorum fakat yuvarlak saatler nedense daha büyük duruyormuş). cihazı fazla incelemeye fırsat bulmadan iphonela eşitleyip uzun bir yolculuğa çıktım ve hayatıma iphone kadar efektif bir katkı sağlayacağını gördüm:

+ telefonlara cihaz üzerinden bakabiliyorsunuz. arabada gerçekten çok kullanışlı.
+ navigasyonu çok güzel tarif ediyor
+ haptic engine sen mükkemmel bir şeymişsin. yaşamayan bilemez. enteresan bir şekilde mola verip 2 saat sonrasına alarm kurdum. öperek uyandırılsam bundan daha rahat uyanırdım herhalde :)
+ dikte ile mesaj yazmak inanılmaz kullanışlı. hızlıca cevap veriyorsunuz.
+ bildirimler desteği mükemmel. gerçekten sırf bu yüzden bile alınabilir.
+ 1400 lira orta düzey kaliteli saat fiyatı. o yüzden hayatınıza kattığı artılar nedeniyle bir daha aptal saat kullanmam.
+ pil süresi kafa karıştırabilir ama rahatsız edici bulmadım. sonuçta bir şekilde şarj etmeye fırsat buluyorsunuz. eşşek kadar kablo kullanımını iphonelara da getirmeler.

şu ana kadar gördüğüm tek eksik yanı kolunuzu kaldırıp bakacak olmasanız bile bazen alakasız yerlerde saati gösteriyor. sanırım bunu da baktığınız zaman saati göstermeme gibi olumsuz bir durumu engellemek için algı eşiğini düşük tutma nedeniyle yapmışlar.

onun dışında 1 saatte bir ayağa kaldırma olayı çok hoşmuş. misal ben bu uyarı iki saatte bir olunca mola vermiştim.

kullandıkça daha detaylı incelemeleri yazarım.

8.

bugün sürmene’de pide yerken gelen çağrı sırasında yağlı ellerimle iphoneu çıkarmayı engellemesi bile aldığı fiyatı hak etti dedirtti.

9.

şu sağdaki crown’u ileri doğru sararak gününüzü gösterme fikri kimin aklına gelmişse helal olsun dedirten saat. yemin ederim birisiyle yemeğe çıkacağınız vakit aynı anda hava nasıl olur bir anda görmek isterseniz bundan daha kolay ve basit bir arayüz olamaz herhalde. yahu bunlar bilgisayar mühendisi ise bizse kaldırım mühendisiyiz herhalde. ulan kullandığımız her şeyi bu adamlar dizayn etsinler, yemin ediyorum ne stres kalır ne dert*

10.

teknik olarak telefondan bağımsız bildirimleri almak için sim kartına gerek olmayan akıllı saat. şöyle ki wi-fi’yle internete bağlandığı anda zaten maclerde telefondan bağımsız olarak çağrı alıp mesaj atabiliyorsunuz. şimdilik aynı wi-fi ile çalışma zorunluğu var. fakat internete bağlantı hızı belli bir seviyeden yukarıdaysa bunun senkronizasyonunu apple pek tabi bulut üzerinden de yapabilir. bu cihaza sim kartı takmak iste apple’ın yapacağı en son iş olur.

(bu arada cihazda olmazsa olmaz düşündüğüm tek şey telefondan uzaklaşınca saatin üzerinde bir ikon çıkıyor ama bunu ancak ekrana bakınca görebiliyorsanız. şöyle haptic bir feedback alsak çok iyi olur. özellikle telefonu arabada, evde unutan biri için bu özellik bile tek başına apple watch’ı alnır kılar)

öte yandan insan anatomisi gereği saatte öyle pek bir şey yapmanız mümkün değil. 5 saniye sonra kolunuz yorulmaya başlıyor zaten. bunun dışında 3 aylık kullanım sonrası benim için vazgeçilmez bir cihaz oldu diyebilirim. tek eksiği bazı geliştiricilerin hala daha apple watch desteğinin olmaması. burada bir yumurta tavuk problemi söz konusu.

öyle binlerce dolarlık bir versiyonunun satıldığı bir saati apple her sene yenileyip eskisini kullanışsız hale getirmesi de apple tarafından asla yapılmayacak bir şey olur. bir sonraki versiyonunda benim tahmin ettiğim şey biraz daha hafif ya da bir kaç ilave sensörün getirilmesi olur. zaten cep telefonu gibi büyük bir cihaz olduğu için öyle her şeyi içine koyamıyorsunuz. bunu da motorola 360 v2 ve samsung 2. nesil akıllı saatlerde gördük. öyle ahım şahım bir güncelleme gelmiyor.

benim tahminimce alınan apple watch’ın ömrü minimum 5 sene olur.

11.

ios 9'la birlikte gelen bildirimlere uygulamaya girmeden bildirim ekranından cevap yazma yeteneği mesajlar dışındaki tüm uygulamalara açılınca whatsapp ve facebook gibi uygulamaların müthiş kullanışlı olduğu cihaz haline geldi. şöyle ki bir daha telefonu çıkarıp mesaj yazmak yerine şak diye saatten siri sayesinde dikte edebiliyorsunuz.

telefonun en güzel özelliği siri ve bildirim desteği. siri sayesinde telefonu çıkarmadan, takvim, mesaj, mail, bildirim, alarm vb. her şeyi şak diye yapabiliyorum. yine aynı şekilde bildirimler için telefonu açmayı bıraktım artık. bu açıdan iphone’un gün içinde daha az kullanılmasını sağlıyor.

hele bir de sinemada filan kimseyi rahatsız etmeden shazamla soundtrackleri takip etmek de keşfettiğim güzel bir ekstra özellik.

teknolojinin değerli olup olmadığı onu kullanmaya başladıktan sonra geri dönmeye cesaret edebileceğin anda başlar. şu anda apple watch benim için öncesine dönmeyecek kadar kullanışlı olmaya başladı.