Windows 10 Mobile Hakkında

Sözlükte paylaştığım burada da olmasını istediğim yazılar:

1.

continuum dışında hiçbir farklılığı olmayan android ve ios’in çok gerisinde kalan işletim sistemi. devam etmesinin tek sebebi bence microsoft’un mobil dünyada havlu attığının kabul edilmesinin şirkette yaratabileceği prestij ve hisse kaybı. onun dışında çok kısıtlı bir ekiple çıkış tarihi sürekli ertelenerek insanlar oyalanıyor.

2.

kaynak sıkıntısı yüzünden gelişi sürekli ertelenen ve bunu görmezden gelen microsoft fanboylarının hala daha savunduğu işletim sistemi. eski lumialar için windows 10'lu ilk telefonlarla birlikte kasım ayında güncelleme geleceği söylenirken şimdi 520, 625, 1320 vb. en çok satan windowslu telefonlar için şubat 2016'ya kadar sarkmış durumda windows 10'un gelmesi. bence de böyle olması lazım çünkü şu haliyle bu cihazlardaki preview buildler kağnı gibi çalışıyor. üstelik buglara girmiyorum bile. bence şubat 2016 bile yetiştirilemeyebilir.

öte yandan microsoft temmuzdan beri ios ve android’de hem office’i hem de satın aldığı diğer mobil uygulamaları (sunrise, accompli gibi) outlook’a monte etmekle uğraşıyor. ulan adamlar bile office’i windows 10 mobile’dan önce ios ve android’e açtı, sen daha neyin dıdısındasın? bu telefonların en büyük çıkış noktası office desteğiydi. onda bile diğer mobil platformun gerisine itildi. satya akıllı adam, windows 10 mobile’dan bir cacık olmayacağını anladı, temmuz’dan beri tüm keynotelarda iphone kullanıyor.

diğer platformlarda olmayan ekstra özellikler konusunda ise görüntülü login (vista’dan beri var), live tile (2012'den beri kimse kullanmıyor, hatta kullanıcının dikkatini dağıtıyor diye windows sonradan bunları kapatma özelliği ekledi) gibi kullanıcının takmadığı saçma sapan şeyler.

yahu kardeşim bu platformun en büyük savunucusu joe belfiore’du o bile kızağa çekildi, adam ücretsiz izne ayrıldım diye trip attı. medium ve linkedin ekipten ayrılan tasarımcıların windows phone’un neden başarılı olmadığı konusunda yazılarla dolu.

benim diyeceğim türkiye’de algısı iyi olan microsoft ve nokia gibi markalara güvenip gidip bu telefonlardan almayın. microsoft bile en çok tutan uygulamalarını ilk android ve ios’te yayınladığı bir platforma gidip instagram, snapchat, google (bu arada google gibi bir şirketin bu platformda sadece 1 tane uygulaması olduğunu o da arama olduğunu hatırlatalım) uygulama mı yazsın?

dediğim gibi tek sıradışı özelliği continuum. o da sadece üst seviyede telefonlarda çalışıyor ve aynı anda iki pencere kullanamıyorsunuz (copy paste çalışıyor sadece). en azından şöyle bir senaryo düşünmüştüm: dünyanın her tarafında hem tablet, hem pc alabilecek bütçeye sahip insanlar olmayabilir. tek bir cihaz kullanarak adam tüm computing ihtiyacını karşılayabilirdi. o da yüksek segment telefonla sınırlı kalacağı için pek de mümkün gözükmüyor.

3.

indows 10 mobile fanlarının iphone fanboylarından daha azgın olduğunu gördüğümüz işletim sistemi. piyasadaki pazar payı %2'nin altında olan bir işletim sistemini savunuyorsunuz (ki bunun %50'si de 520 serisi). windows phone 7 patlayınca, windows phone 7.5 gelince düzelecek dediler, onda bir bok çıkmadı window phone 8'de düzeltiyoruz dediler. şimdi de windows 10 mobile’la bir cacık olacağını sanıyorlar.

adam youtube’la videoya bak ne kadar hızlı diye benimle dalga geçiyor. elimde windows 10 mobile yüklü cihazlar var işim gereği test ediyorum. windows phone 8.1'e göre berbat çalışıyor. universal denilen uygulamalar da acayip kastırıyor. adamlar zaten bir commitment yaptık ama her platformda çalışacak uygulamalar acayip kaynak tükettiğinden eski cihazlarda geçişi erteleyip duruyoruz demeye getiriyor. yahu az kafan bassın hem xboxta, hem bilgisayarda, hem tablette, hem telefonda hem de ıot’de (asıl buna çok güldüm) aynı uygulamayı çalıştırabileceğine hangi kafayla inanıyorsun? tabii ki bir yerden sonra tradeofflar olacak. ben de diyorum ki telefon segmentinde bu haliyle ios ve android’in çok altında kalır.

ulan youtube’dan filan video izleyip tartışacağınıza elinize cihazları alıp bir piyasadaki diğer ios ve android cihazlarla karşılaştırın.

4.

pazar payı bu kadar kötü olunca microsoft’un da koy götüne deyip tüm enerjisini mobilde ios ve android’e verip kalan zamanda da şu windows 10'u bir halledelim, ondan sonra bir ara mobile’a bakarız dediği işletim sistemi. hadi snapchat bana yaramaz da doğru düzgün bir google uygulaması bile olmaz mı lan bir telefonda? photos, gmail, maps, docs, vs.

adamlarda nokia maps vardı sonradan here, vs. microsoft maps derken içine ettiler navigasyonun. mixradio vardı o kısmı microsoft başkasına sattı, yeni sahipleri android ve ios’te uygulamayı çıkarıp değmez deyip windows phone uygulamasını mağazadan çekti. office mobile’ın ios ve android’den sonra windows 10 mobile’da çıkması bile platformun nerede olduğunu gösteriyor. hele microsoft’un ar-ge birimi ms labs bile artık egzantirik uygulamaları ios ve android’de yazıp windowslu uygulaması “coming soon” deyip dalga geçiyor. gelmiş burada windows 10 mobile’ı savunuyor haspam.

bu arada 520 kullanan arkadaşlar şu cihaza bir windows 10 yüklesin de cihazın nasıl amına koyduklarını görsün. ulan senin sattığın her iki telefondan biri 520, onda da güncellemeyi eline gözüne bulaştırdığın için şubat’a ertelemişsin update’i. ki artık bu kış windows mobile gelecek mi esprilerine maruz kalıyorsun.

edit: pazar payına kaynak olara ıdc’yi veriyorum adam bana statcounter, kantar diyor. yahu arkadaşım bu kadar fanboy olmayın. microsoft bile sallamıyor artık, ekibi küçültüp kaynakları diğer projelere ayırmaya başladılar. nokia’ya verdikleri 7.5 milyar doları da iki çeyrek önce doğrudan zarar yazıp geçtiler. mobile os’den çıkmamalarının tek sebebi dediğim gibi şirketin marka algısında ve hisse değerinde yaratacağı büyük baskı.

edit 2: mixradio platforma geri gelecekmiş söylentisi var. neyse artık bir tek onunla takılırsınız. tabi universal uygulamalar mobilde kastırdığı kadar :)

5.

bugün masaüstü versiyonunun önemli bir güncellemesi duyurulan windows 10 blogunda telefonlar için için “coming soon” denilmiş os. ulan onlar da bilmiyorlar ne zaman çıkacağını!?!

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.