Izniniz olursa biraz oturup çalışacaktık…

Bizim oturma ve calisma izni alma surecemiz oldukca kolay oldugundan anlatasim yok aslinda :). Saka bir yana, merak edenler icin biraz bahsetmekte fayda var. Bu surec bizim için biraz da komik gerceklesti.
Volkan is teklifini aldi, tarih belirlendi, sira geldi oturum ve calisma iznini almaya. E tabi biz daha evlenmemisiz, aldi bizi bir dusunce. Aylardan Temmuz, Volkan’ın ise baslayacagi ay Eylul, dusun taşın, yok ı-ıh biz mumkun degil o arada evlenemeyiz. Ne yapalim derken ogrendik ki zaten Hollanda evlenmeden partner olarak sevgilinin gelmesine izin veriyormus, fakat onun da bir belgesi var. Volkan’la beraber calisma ve oturma izni almak icin evli oldugumuzu kanitlamamiz gerekli diye dusunurken, bekar oldugumuzu kanitlamamiz gerekti. Partner oldugumuzu kanitlamak icin elcilik bizden bekar oldugumuza dair belge istedi. Bu arada, buraya geldikten sonra ogrendim ki Hollanda da “registered partnership” diye bir kavram var. Evli degilsin ama belediyeye gidip partner olarak kaydoluyorsun. Evli olmak ve kayitli partner olmak arasinda neredeyse hiçbir fark yok. Tek fark boşanma/ayrılma esnasında ortaya çıkıyor.

Bu aradaki tabi farklı oturma ve calisma izinleri var. Volkan’in oturum ve calisma izni için şirket sponsor olduğu için, bizim işlerimiz rahatça gerçekleşti ve ben de kolayca surece dahil oldum ve araci sirketin de yardimiyla izinlerimiz aldik. Bu kisimda anlatabilecegim çok bir sıkıntı yok acikcasi, drama unsuru bu kısımda eksik kalacak :). Zaten bu sureclerde henuz yurtdisina gidiyorum lay lay lom tralaylöy neşesi oldugu icin ufak tefek şeyler olsa da, aman canım olur o kadar yani ülke değiştiriyoruz falan filan diyerek geçiştiriliyor.

Butun belgeler toplanıp elçiliği başvuru yapıldıktan sonra, elçilik gozden geçiriyor ve vizeni çıkardım gel al diye haber veriyor. Ardından ülkeye giriş yaptıktan sonra Göçmen Burosundan gerekli kayıt işlemlerini tamamlayıp çalışma ve oturma izni yerine geçen kartınızı alıyorsunuz. Bu arada ben tam bir simbiyoz gibi hissediyorum çünkü kartımın arkasında bile Volkan’ın adı var, yani diyor ki Volkan yoksa bu kız bu ülke için yok :P