4 + 1 Günlük Bir Şey

Başlık Sezen Aksu şarkısı görünümlü kiralık ev ilanı gibi oldu ama neyse. Beni az çok tanıyorsunuz: Yazmayı severim. Ama gezdiğimi, gördüğümü, gözlemlediğimi yazmak pek yaptığım bir şey değildir. Onları anlatmayı diğer sosyal mecralar sayesinde hızlıca yapıyoruz artık. Ama bu sefer farklı bir şey yapayım, 4 günlük Belçika ve Rock Werchter deneyimini üzerine son günkü yolculuğu da ekleyerek yazayım dedim. Bakalım neye benzeyecek?

Devam etmeden önce bir itirafta bulunayım: Bu konudaki ilk denemem fazla detaylı oldu. Her şeyi o kadar detaylı anlatmışım ki; sonunda ortaya Yüzüklerin Efendisi gibi bir üçleme çıkacak, insanlar da “Biz okumayalım, filmini izleriz.” diyecekler diye vazgeçtim.

Genelden özele gideyim. Belçika’ya dair izlenimlerimle başlayayım. Zaten 2 ay vize verdiler diye önceden biraz kurulup gitmiştim. Pasaport kontrolü esnasında kredi kartımı görmek istemeleri garipsememi artırdı. Ben valizim küçük diye kurtardım ama bizim uçaktaki büyük valizliler gümrükten çıkmadan önce valizlerini açmak zorunda kaldı. Burada adamlara mı kızsam, yoksa suçu bizim pasaporta mı atsam bilemedim.

Belçika’da iki hakim dilin olduğunu biliyordum. Ama bu dillerin Brüksel dışında bir arada görülmediğini bilmiyordum. Havaalanından Brüksel’e gidene kadar sadece Fransızca vardı. Brüksel’e geldiğimde Fransızcanın yanına Flamanca da eklendi. Brüksel’den festival alanına giderken sadece Flamanca vardı. Barcelona’da İspanyolca ve Katalancayı birlikte görmek şaşırtmamıştı ama Belçika’daki durum garibime gitti açıkçası. İnsanların iki resmi dili de bilme yüzdelerinin ne olduğunu, ortak yaşam alanlarındaki durumu merak ettim. Konu hakkında biraz bilgim var ama onları yazıp sıkmayayım, ekstrası için de yazı bitince bir araştırma yapayım.

Ülkede kimin Flaman, kimin Valon kökenli olduğunu anlamak zor değil. Konuştuklarında zaten anlıyorsunuz ama tipe bakınca da anlaşılıyor. Hollanda’daki orijinal Flamanlardan farklı olduklarını anlamak da zor değil. Daha az yontulmuş gibiler. Bana somut bir örnek ver deseniz anlatacak bir şeyim yok. Ama insan kendince gözlemleyip bir çıkarımda bulunabiliyor. Ha, eşyalarımızı koymak ve ara sıra dinlenmek için yere serdiğimiz örtüye basma konusundaki ısrarları bana bunları söyletmiş olabilir. Cumartesi günü bir yerden sonra delirme noktasına geldim. En son “Sizi ülke yapanın ben…” şeklinde sövüyordum. Gözüm döndü ama mabadım yemedi birilerine saldırmayı. Sonuçta hem deplasmandaydım hem de dayak yeme ihtimalim hayli yüksekti. Dev gibiler kardeşim. Kadını erkeği hepsi dev gibi maşallah. Festival alanında bir sürü insan gördüğümüzden gözlem imkanımız oldu. Çok uzunsunuz dediğimizde “Biz normaliz, siz kısasınız” diye laf çakmaktan da geri kalmadılar.

Brüksel’e mecbur kalmazsanız gitmeyin diyebilirim. Gerçekten çirkin bir şehir. Görmemek size hiçbir şey kaybettirmez. Ama olur da yolunuz düşerse Elisabeth’ten çikolata alın, Maison Dandoy’da waffle yiyin. Bunlar gerçekten güzel. Midye deneyemedim. Belki daha fazla vaktim olsa ve biraz daha gezebilsem sevecek bir şey bulurdum ama olmadı.

Festivale gelelim. Organizasyon iyiydi. Yol iz bilmeyenlerin bile alana ulaşması zor değildi. Ancak otobüs duraklarından veya otoparklardan festival alanına yürüyüş mesafesi bir hayli uzundu. Festival alanı da büyük olunca gün içinde epey adım attık. Yemek konusunda seçenekler epey fazlaydı. Döner dürümden paella’ya kadar bir sürü şey vardı. Özellikle hafta sonu konser aralarında uzun sıralar nedeniyle yemek almak biraz zahmetli oldu. En genci 28 yaşında bir grup olduğumuzdan ötürü belli grupların konserlerinde bazı bölümler dışında öne gitmeye yeltenmedik. Radiohead’in tamamını önlerde izleyen Eda’nın ertesi günkü sızlanmaları da haklı olduğumuzu gösterdi.

Radiohead benim adıma festivalin kremasıydı. İzlemek istediğim gruplar arasında en üstlerde yer aldıkları için konserin başlangıcı yaklaştıkça heyecanım arttı. İlk birkaç şarkıyı sahneye daha yakın bir noktadan izledikten sonra orta kısımlarını geriden takip ettik. Pyramid Song’u dinlerken bir ara ortamdan koptuğumu hissettim. Ama aynı anda çekmekte olduğum videonun önüne atlayan denyo sağolsun dünyaya geri döndüm. 2 metre boyun var zaten, daha üstüne bir de ne diye zıplıyorsun? Daly…ak! Neyse, Radiohead’e döneyim. Bodysnatchers sonrasında yeniden öne doğru ilerledik. Doğru karar vermişiz. O anda 2+2=5 başladı. Ardından No Surprises ve Paranoid Android de geldi. Finali de Karma Police ile yaptılar. Konserden sonra arabaya yürürken bile “For a minute there, I lost myself” diye mırıldanıyordum. Festival bittikten sonra yürürken Dilek hepimize genel olarak yorumlarımızı sormuştum. Radiohead’den bahsederken “ruhani bir deneyim” demiştim. Düşünüyorum da, gerçekten öyleymiş.

Cumartesi günü iste 15 yıl önceye döndüm adeta. Önce Jimmy Eat World, ardından Blink 182, ardından System of a Down ve sonunda Linkin Park. System of a Down konserini Türk bayrağı açarak trolleme gibi fikirler aklımızdan geçmedi değil aslında. Ama adamların performansı gerçekten inanılmazdı. Bangır bangır çaldılar. Konserin sonlarında festival alanının muhtelif yerlerinde bir sürü insan pogo yapıyordu. En ilginç pogo gruplarından biri de kuşkusuz yanı başımızdaydı. Havada uçan şişme yunusun da katkısıyla çok acayip bir ortam oluştu. Videosunu az önce tekrar izledim, gözümden yaş geldi. Sarp’ın boyuna bakmadan grubun içine dalması da seyir zevkini artırmıştı. Günün headliner’ı Linkin Park’ı daha önce Rock’n’Coke 2009'da izlemiştim. Aradan geçen 8 yılda iyiden iyiye boyband’e dönmüşler. Pop şarkıları da güzel ama eski şarkılarının tadı bir başka. In The End’in nakaratını kalabalığa söylettikleri an çok güzeldi gerçekten. Numb’ın girişini Jay-Z ile olan versiyon gibi söyletmeleri de konserin cilası oldu. Pazar gününün ve festivalin son headliner’ı ise Foo Fighters’tı. Dave Grohl gerçekten inanılmaz bir adam. Yeteneği zaten tartışılmaz ama sahneye hakimiyeti ve enerjisi de çok iyiydi. Diğer grup elemanlarının ne denli yetenekli olduğunu da canlı izleyince anladım. Foo Fighters fan’ı olmasam da konserden keyif aldım. Kümülatif yorgunluk kendisini göstermese çok daha fazla eğlenebilirdim de.

Sıra geldi +1'e. Dönüş biletini Amsterdam’dan almak zahmetli ama doğru bir kararmış. Amsterdam merkezinde 2–3 saat geçirmek, kanal kenarında bir mekanda iki bira içmek, Brüksel havasını üzerimden atmamı sağladı. İnsan Brüksel’den sonra Amsterdam’da çok az da olsa zaman geçirince “Hollanda Flamanı> Belçika Flamanı” sonucuna ulaşıyor. Tavırları, hareketleri, konuşmaları bile Hollandalıların farkının anlaşılmasını sağlıyor. Amsterdam “Batı’nın ahlaksızlığı” denince akla gelen ilk yer olduğundan güzelliği göz ardı ediliyor. Yaşamak ister miyim? Sanmıyorum. Ama ara ara gitmek için güzel bir durak.

Çok da kısa yazamamışım. Filmi olmasa da vlog’u çekilebilir bir metin olmuş. Olay mı anlatsam, yoksa yorum mu katsam ikileminin kurbanı olmuş gibiyim. Ama bilgi vermeden yorum yapsaydım her şey havada kalacakmış gibi hissettim. Ondan uzamış da uzamış. Neyse, bunların hepsi tecrübe. Yazdıkça toparlar.