Gençlerde Sivilce

Eğer bir genç olarak güvenebileceğiniz bir şey varsa, bu bir akne . Tıkalı gözenekler (beyaz kafa, siyah nokta), ağrılı sivilceler ve bazen yüz, boyun, omuzlar, göğüs, sırt, omuzlarda sert, derin topaklarla işaretlenmiş bu yaygın deri problemi gençlerin% 85'inden fazladır. Üst kollar.

Anneniz ve babanız sivilceye sahip olsaydı, şansınız da iyi olacaktı. Ama, en az durumuna tutmak skar önlemek ve bırakmak akne bugün önlemek (ve tedavi) için birçok yol vardır cildi parlayan.

Akne Neye Nedenir?

Sivilceleri anlamak için cildinizin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. Cildinizdeki gözenekler yağ bezleri içerir. Ergenlik çağına geldiğinde cinsiyet hormonlarında androjenler olarak adlandırılan bir artış var . Fazla hormon yağ bezlerinin aşırı aktifleşmesine, büyümesine ve çok fazla yağ veya sebum üretmesine neden olur. Çok fazla sebum olduğunda gözenekler veya kıl folikülleri deri hücreleri ile tıkanır. Yağdaki artış Propionibacterium acnes denilen bakterilerin aşırı büyümesine neden olur.

Eğer tıkanmış gözenekler enfekte veya iltihaplanırsa, bir sivilce — beyaz merkezli yükseltilmiş bir kırmızı nokta oluşur. Gözenek tıkalıyorsa, kapanırsa ve şişirilirse, beyaz kafanız var demektir. Gözenek tıkandığında, açık kalırken ve üst oksidasyona veya havaya maruz kalmaya bağlı olarak siyahımsı bir görünüme sahip olduğunda bir siyah nokta oluşur. (Bu cildin “kirli” olması ile ilgisi yoktur).

Bakteriler engellenen gözenek içinde büyüdüklerinde sivilce kırmızılaştığı ve iltihaplandığı anlamına gelen bir püstül ortaya çıkabilir. Kistler gözeneklerin derinlerinde tıkanma ve iltihaplanma cildin yüzeyinin altında büyük, ağrılı topaklar ürettiğinde oluşur .

Doğum kontrol haplarıyla ilgili hormonal değişiklikler, menstrüel dönemler ve gebelik akneyi tetikleyebilir . Diğer harici akne tetikleyicileri , ağır yüz kremi ve kozmetik , saç boyaları ve yağlı saç merhemi içerir; bunların hepsi gözeneklerin tıkanmasını artırabilir .

Cildinizi ovan giysileri özellikle arka sırt ve göğüste sivilceleri daha da kötüleştirebilir. Yani ağır can terleme sırasında egzersiz , sıcak ve nemli iklimlerde. Stres birçok neden artan petrol üretimini tetiklemek için bilinen gençler okulun ilk gününde ya da sadece bu büyük tarihten önce sivilce yeni bir ürün var.

Sivilce Belirtileri Nelerdir?

Sivilce semptomlarının şiddeti farklı olmakla birlikte, bu işaretleri vücudunuzdaki en yağ bezleri (yüz, boyun, göğüs, sırt, omuzlar ve üst kollar) fark edeceksiniz:

Tıkalı gözenekler (sivilce, siyah nokta ve beyaz kafa)
Papüller (yükseltilmiş lezyonlar)
Püstüller (puslu yükseltilmiş lezyonlar)
Kistler (sümük veya sıvı dolu nodüller)
Sivilce lezyonunun en şiddetli türü beyaz göz veya siyah kafalıdır. Bu tür en kolay tedavi edilir. Daha yoğun sivilce, iltihap , bakteriyel enfeksiyon , kızarıklık ve pürülan hafifletmek için reçeteli ilaçlara ihtiyacınız olabilir .

Akne Tedavisi Nedir?

Tedavi genellikle sorunun ne kadar ciddi olduğuna bağlıdır. Örneğin, zaman zaman ortaya çıkmış bir sivilcenize sahipseniz, aşağıdakileri içeren deri bileşikleri kullanabilirsiniz:

Azelaik asit
Benzoil peroksit
Glikolik asit
Laktik asit
Retinoidler ( vitamin A’dan gelen ilaçlar )
Salisilik asit
Çeşitli meyve asitleri
Benzoil peroksit, yağ üretimini azaltır ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ancak dikkatli kullanın, çünkü cildinizi kuru ve tüysüz bırakabilir. Yatmadan hemen önce kullanmaya çalışın .

Resorsinol ve kükürt, ayrıca reçeteli retinoidler ve cilde uygulanan reçeteli antibiyotikler, siyah başları , beyaz kafa ve 
iltihaplı püstülleri azaltabilir .

Birçok püstül veya kistler yüz ve üst vücut üzerinde göründüğünde oral antibiyotik gerekir. Doktorunuz aynı zamanda boyutlarını azaltmaya yardımcı olması için kistlere anti-inflamatuvar steroid solüsyonları enjekte edebilir .

Kalıcı akne için, antibiyotikler ( ağız yoluyla alınır veya cilde uygulanır) kullanılır. Bazı antibiyotikler hem antibakteriyel hem de anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bunlar sıklıkla kısa süreli kullanım için reçete edilir (genellikle birkaç aydır).

Sivilce hormonlarla bağlantılı olduğundan bazı oral kontraseptifler ( doğum kontrol hapları ) yardımcı olabilir. Ancak tüm doğum kontrol hapları sivilceleri durdurmaz ve bazıları bunu daha da kötüleştirir.

Spironolakton , bir hormon bloke edici, akne sahibi ergen kızlar için kullanılabilir .

Sözlü olarak aldığınız reçeteli bir ilaç olan isotretinoin, yüz, boyun ve üst gövde ile skar oluşturan birçok büyük kist ile karakterize olan şiddetli akne kontrolüne yardımcı olabilir.

Hamile kadınlar veya hamile kalabilecek kadınlar, doğum kusurlarıyla bağlantılı olduğu için bu ilacı kullanamazlar . İzotretinoin insanlara çok verebilir kuru cilt , göz kuruluğu ve tahriş gerektirir ve kan izlemek için testler karaciğer iltihabı, yüksek kan yağ oranı ve kemik iliği baskılanması. Ayrıca çok pahalı olabilir. Dolayısıyla kullanımı, diğer tedavilerin çalışmadığı en ağır vakalarla sınırlıdır.

Sivilceleri Önleyebilir miyim?

Sivilceleri önlemek için alabileceğiniz bazı adımlar var. Sivilcelere katkıda bulunan yağlı cildi önlemek için cildinizi temiz tutun. Hafif sabun ve ılık su ile yüzünüzü ve boynunuzu iki kez yıkayın. Ama asla yüzünü fırçalayın! Bu cildinizi tahriş edebilir ve sivilceleri kötüleştirebilir.

Sivilce için Doktora Ne Zaman Gitmeliyim

Birkaç sivilceye ya da daha ciddi sivilceğe sahip olsan da, birincil sağlık bakım sağlayıcısıyla tedaviler hakkında konuş. Sivilceleri erken tedavi etmek kalıcı yara izinden kaçınmanın anahtarıdır.