Sivilce Bakımı

Yüzünü yıkamanın nesi önemli? Bazı sabun, senin sıçrama slather cilt su, pat kuru ile ve size yolda demektir.

Bununla birlikte, sorunlu akne olan insanlar için , cilt bakımı biraz ekstra zaman ve emek gerektirir.

Eğer varsa akne , sağ temizleyici seçme tıkalı içine onların yol yapmak bakteri cildinizi kurtulmak yardımcı olabilir saç folikülleri ve breakouts yol açar. Kapsamlı bir temizleme cildinizin yüzeyindeki ölü hücreleri de giderir ve bu da sivilce ilacınızın emilmesini kolaylaştırır .

Sivilceleri kontrol altına almaya yardımcı olmak için kiri gidermek ve cildi temiz tutacak kadar güçlü bir temizlik maddesi arayın. Sert yağlı sabunlardan kaçının; cildinizi doğal yağlarından arındırın. Sert temizleyiciler ve fırçalama, yalnızca mevcut aknelerinizin kızışmasını teşvik eden kırmızı, tahriş olmuş cilt bırakacaktır.

Dermatoloğunuzdan sivilceye eğilimli bir cilde uygulanan bir reçete ya da tezgah üstü temizleyici tavsiye etmesini isteyebilirsiniz, ancak aynı zamanda günlük sivilce cilt bakım yordamına dikkat edin. Cilt bakım ürünlerini seçme ve cildinizi en iyi şekilde görünmesi için temizleme ile ilgili birkaç ipucu .

Hangi Temizleyiciler Kullanmalıyım?

Yerel süpermarketinizde veya eczanede ucuz bir tezgah üstü temizleyici satın alabilirsiniz. Ya da, biraz daha fazla harcama yapmaya istekli iseniz, dermatologların ofisinde satılan üst düzey temizleyicilerden birinde savurganlık yapabilirsiniz. Ne kadar harcadığınızın önemli olduğunu değil, ürünün ne kadar iyi çalıştığını değil.

Yüz sabunlarının bazı markaları çok alkalin pH değerine sahiptir ve cildi tahriş edici ve kurutucu olabilir. Akneye eğilimli cilt üzerinde iyi çalışan temizleyiciler için alışveriş yaparken, burada ne arayacağım:

.-Hafif, aşındırıcı olmayan ve alkolsüz bir temizleyici seçin.
.-Bir bulmanıza yardımcı olmak için dermatolog isteyin akne temizleyici sizin için uygun olan akne tedavisi programı. Cildinizin tipine — yağlı, kuru veya ikisinin bir kombinasyonuna uygun bir akne temizleyicisi arayın.
.-Bazı sivilce temizleyiciler ve yüz sabunları sivilce ile mücadele etmek ve cildin görünümünü iyileştirmek için maddeler eklemiştir. İlaçlı temizleyiciler salisilik asit , sodyum sülfasetamit veya benzoil peroksit gibi sivilce ile mücadele eden içerikleri temizlerken cildi temizlemeye yardımcı olabilir. Salisilik asit, bloklanmış gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur ve şişme ve kızarıklığı azaltır. Benzoil peroksit cildi pul pul dökülerek bakteri öldürür. Sodyum sülfasetamid bakterilerin büyümesine müdahale eder.
.-Cildi nemli tutmak için, cildinizde nem tutan yumuşatıcılar (petrolatum, lanolin , mineral yağ ve seramidler) veya nemlendiriciler ( gliserin ) içeren pullanıcıları veya kaba bölgeleri yumuşatmak için eksfoliantları (alfahidroksi asitler) arayın.
Rutinize dahil edebileceğiniz diğer cilt bakım ürünleri :

.-Temizledikten sonra cildinize daha doğal bir pH dengesini sağlamak için bir toner ilave edebilirsiniz.
.-Eksfoliye düzenli olarak ölü cilt hücrelerini kaldıracak ve gözeneklerinizi açık tutmaya yardımcı olacaktır. Bu, cildinizin doğal yağının foliküllerini tıkamadan önce daha fazla boşaltmasına ve daha fazla kurtarmaya neden olmasına izin verir.

Yıkadıktan sonra gözenekleri tıkamayacak şekilde “komedojenik olmayan” olarak etiketlenmiş bir nemlendirici kullanın. Bir nemlendirici, özellikle benzoil peroksit gibi cildi kurutmaya eğilimli bir akne tedavisi kullanıyorsanız cildinizin kurutulmasını önleyecektir. Yağlı cildiniz varsa, zaten nemlendirici içeren bir temizleyici tek ihtiyacınız olabilir.

Akne Cilt Bakımı Temelleri

Patlamaları sınırlandırmak ve cilt tahrişini önlemek için bu sivilceli cilt bakım rutini izleyin:

İki günde bir rutin . Her sabah yatmadan önce uyandığınızda yüzünüzü yıkayın. Eğer olduysan çalışma dışarı ve terlisin, yıkama, ya da en azından en kısa sürede, yüzünüzü durulayın. Terleme sivilcenizi daha da kötüleştirebilir.
Temiz teknik. Yüzünüzü her yıkadığınızda, parmak uçlarına biraz temizleyici uygulayın. Yüzünüze hafifçe ovun ve sonra ılık suyla durulayın. Fırçalamayın, çünkü kurumuş ve cildinize zarar verebilir. Cildinizi tahriş edecek kadar kaba olabilir bir bez veya sünger kullanmaktan kaçının.
Kusursuz ol. Sivilce cilt rutini sadece yüzünüz için değil. Vücudunuzun sivilcelerinin bulunduğu diğer kısımları da tedavi edin.
Cildinizi koruyun. Tuvaletten çıktığınızda cilt bakımı sona ermez. Hassas cildinizi güneşin sert ışınlarına karşı korumak için hem UVA hem de UVB koruması sunan 30 veya daha fazla SPF’ye sahip nonkomojenik (gözeneksiz tıkanma) güneş kremi kullanın. Akne eğilimli bir cilt için su bazlı veya hafif sıvı bazlı güneş kremi en iyisidir. Güneş’teki zamanınızı sınırlayın, özellikle sabah 10 ile akşam saatleri arasında. Dışarıda, maruz kalan cildi kapatmak için en az 2 inçlik ağzı ve kıyafeti olan bir şapka takın.