Sivilce İzleri

Eğer belirtileri görürseniz sivilce senin bir iz bırakıyor deri , sen grin ve katlanmak zorunda değilsiniz. Yaralarınızı iyileştirmenin ve yenilerinin oluşmasını önlemenin bir çok yolu vardır.

Kortizon ve solgun kremler

Yara deriniz kırmızı veya şişmişse , cildinizi sakinleştirmek için bir kortizon kremi kullanın , Georgetown Üniversitesi dermatoloji profesörü Tina Alster, MD’ye göre. Kortizon deri hücreleri tarafından emilir ve iltihaplanmayı azaltır. Kortizon ile reçetesiz cilt kremleri satın alabilirsiniz.

Sonra, sivilce izinin solundaki karanlık bölgelerin aydınlatılmasına konsantre olmak isteyeceksiniz .

Alster , “ Popüler bir cilt temizleyicisi olan hidrokinon son zamanlarda iyiden iyiye gitti ve artık birçok tahriş edici kremden tahriş ve kanserojen endişe nedeniyle atlanmış” diyor. Ancak cilt kremlerinde, reçetesiz olarak satılan ve koyu renk lekelerinizi hafifletmeye yardımcı olabilecek başka maddeler bulunmaktadır. Alster, kojik asit (mantar özünden türetilen doğal bir cilt hafifleticisi), arbutin (ayıçiçeği özütü olarak da bilinir) ve C vitamini ( askorbik asit ), aydınlatıcı kremlerde aramak için mükemmel alternatif maddelerdir.

Lazer Tedavileri

Akne izleriniz tek başlarına kaybolmazsa, dermatologunuzla randevu almayı düşünmenin vakti gelmiş olabilir. Bir ila üç oturumda, fraksiyonel lazer teknolojisini kullanan lazer cilt yüzey kaplaması , cilt yüzeyinden bile dışarı çıkabilir ve yeni kollajen oluşumunu artırabilir . Kollajen cildin bir yapı taşı olan bir proteindir. Yeni kollajen sivilce izlerinin dolmasına yardımcı olabilir.

Ablatif lazerler, skarınızı buharlaştırarak pürüzsüz cildin yerini almasına olanak tanır. Ablatif olmayan lazerler cildinizin yüzeyine zarar vermeden kollajen üretimini etkinleştirmeye yardımcı olur.

Dermatoloji Amerikan Akademisi eski başkanı Ron Moy, MD, dolgu enjeksiyonları, derin akne izlerinden geride kalan girintileri doldurmaya yardımcı olabilir. Ancak dolgu maddelerinin dezavantajı, her 4–6 ayda bir tekrarlanmaları gerektiğidir; çünkü ürün zaman içinde cilde tekrar emilir.

Sabır

Sivilce izlerinin solmasını görmek için ana anahtar sabırdır. Alster, patlak verdiğiniz ve yaradıktan birkaç hafta sonra yeni kan damarları yaralı bölgeye doğru ilerleyerek cildi besler. Bu nedenle en erken izlerin pembeye benzediğini söylüyor.

Aylar sonra kollajen oluşmaya başlayarak yaralı cildi doldurur. Mysty, kistik akne cildi ve yağları yok ettiğinden yara izlerinin solması bir yıla kadar sürebilir.

Yara izlerini nasıl önleyebilir ya da yara izlerini nasıl iyileştirebilirim?

Güneşten uzak durun: Alster, yara izlerini güneşe maruz bırakarak iyileştirme sürecini kararttırabilir ve yavaşlatabilir. Nasıl? Ultraviyole ışınları melanositleri uyarır (pigment üreten hücreler), daha fazla renk değişikliğine neden olur.

Açık havada gitmeden önce, güneş koruma faktörü (SPF) 30 veya daha yüksek olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Geniş spektrumlu güneş kremi ultraviyole A (uzun dalga) ve ultraviyole B (kısa dalga) ışınlarına karşı koruma sağlar. Geniş spektrumlu muhteviyat içerenlerinde benzofenonlar (sulizobenzon ve oksibenzon), sinnamatlar (oktilmetil sinnamat ve sinoksat ), salisilatlar, titanyum dioksit , çinko oksit, avobenzon (Parsol 1789) ve ecamsule (Mexoryl SX) bulunur. Sonra yeniden yüzme sonrasında, terleme ve güneşte fazla 2 saat sonra.

Güneş’teki zamanınızı sınırlayın, özellikle saat 10 ile akşam 2 arasında Uzun kollu gömlek, pantolon ve geniş ağızlı şapka gibi koruyucu kıyafetler giyin.

Sıkma : Esas olarak kollajenden üretilen yaralar, vücudunuzun kendisini tamir etme yoludur. Alster, şiddetli inflamasyondan gelen kollajen kaybı nedeniyle genellikle sızıntı izleri girintili olduğunu belirtiyor.

Toplama, cildinizin daha fazla iltihaplanmasına ve yaralanmasına yol açar, bu da renk değişikliği ve skar yaratır. Moy, sivilceleri sıkıştırmak veya sızlatmaya çalışmakla solunum ve bakterilerin deriye daha derinlemesine filtre uygulayarak kollajen hasarını arttırdığını söylüyor.