Sivilce Nedir

Akne vulgaris
Akne vulgaris, ortak sivilin tıbbi adıdır — derideki siyah nokta, beyaz kafa ve diğer sivilcelerin varlığı. Koparma için en yaygın olan noktalar yüz, göğüs, omuzlar ve sırtlar. Hafif sivilce tezgah üstü tedavilerle iyileşebilir, ancak daha ağır formlar bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir.

Komedonlar

Bir komedo veya temel akne lezyonu, yağ ve ölü deri hücreleri ile tıkanmış bir saç folikülüdür. Comedones (komedyanın çoğulculuğu) beyaz kafa ve siyah kafalı darbelere dönüşebilir. Komedonları tetikleyebilecek ürünler “komedojenik” olarak adlandırılır. “Noncomedogenic” etiketli makyaj gözenekleri tıkamaya ve sivilcime katkıda bulunma olasılığı düşüktür.

Siyah Nokta

Siyah noktalar ,cildin yüzeyinde açık olan komedonlardır. Fazla yağ ve ölü deri hücreleri ile doludurlar. Komedyenin siyaha dönüşmesine neden olan kir değil. Siyah renk tonu tıkanmış kıl foliküllerinden gelen ışığın düzensiz yansımasından kaynaklanmaktadır. Blackheads tezgah üstü ilaçlarla sık sık tedavi edilebilir.

Beyaz Nokta

Cildin yüzeyinde kapalı kalan komedonlara beyaz kafa denir. Yağ ve deri hücreleri tıkanmış kıl foliküllerinin açılmasını önlerse bu olur. Siyah noktaları tedavi eden aynı reçetesiz ilaçların çoğu beyaz kafalara karşı da etkilidir.

Papüller
Papüller, ciltte küçük kırmızı veya pembe darbe oluşturan, iltihaplanan komedonlardır. Bu tür sivilce dokunuşa duyarlı olabilir. Toplama veya sıkma, iltihabı daha da kötüleştirebilir ve yara izine neden olabilir. Çok sayıda papül orta ila şiddetli akne gösterebilir.

Püstüller
Püstüller bir başka iltihaplı sivilcidir. Çarpışmanın etrafında kırmızı bir halka bulunan bir beyaz kafaya benziyorlar. Çatlak tipik olarak beyaz veya sarı püskürtülür. Püstülleri toplayıp sıkıştırmaktan kaçının. Toplama deride yara izleri veya koyu lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Nodüller
Nodüller, dokunma hissi veren büyük, iltihaplanan darbelerdir. Deride derinleşirler ve genellikle ağrılıdırlar. Nodüller bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir. Tezgah üstü tedaviler onları temizleyecek kadar güçlü olmayabilir, ancak reçeteyle satılan ilaçlar etkili olabilir.

Kistler
Kistler kaynar gibi görünen büyük, pus dolu lezyonlardır. Nodüller gibi, kistler ağrılı olabilir ve bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir. Nodül ve kist gelişen insanlar genellikle daha şiddetli bir akne şeklindedir.

Hafif Sivilce
Sivilce 20'den daha az beyaz nokta veya siyah nokta varsa, 15'den daha fazla iltihaplı darbe veya 30'dan az toplam lezyon varsa “hafif” kategoriye girer. Hafif sivilce genellikle tezgah üstü topikal tıp ile tedavi edilir. Önemli bir iyileşme görmek 8 hafta sürebilir.

Orta dereceli akne
20 ila 100 beyaz kafa veya siyah nokta, 15 ila 50 kızarmıĢ şişlik veya 30 ila 125 toplam lezyonunuz varsa, akne orta dereceli olarak kabul edilir. Dermatologlar genellikle orta ila şiddetli akneler için reçeteli ilaç önerirler. Bir gelişim fark etmeniz birkaç hafta sürebilir ve sivilceniz daha da gelişmeden kötüleşebilir gibi görünebilir.

Şiddetli Nodulokistik Akne
Şiddetli nodülokistik akne olan insanlarda birden fazla iltihaplanmış kist ve nodül bulunur. Sivilce derin kırmızı veya mor dönüşebilir. Genellikle yara izi bırakır. Bir dermatolog tarafından hızlı bir şekilde tedavi edilmesi yara izini en aza indirebilir. Bazı durumlarda, bir doktor boyutu ve ağrılı inflamasyonu azaltmak için kortikosteroidleri doğrudan nodüller ve kistlere enjekte edebilir.

Akne Conglobata
Sivilce conglobata akne en şiddetli formlarından biridir. Cilt altında diğer nodüllere bağlı birçok iltihaplanmış nodül içerir. Boynu, göğüs, kol ve kalçayı etkileyebilir. Genellikle yara izi bırakır. Sivilce tipi erkeklerde daha sıktır ve bazen steroid veya testosteron alarak ortaya çıkar. Bir dermatolog tarafından zamanında tedavi edilmesi gereklidir.

Topikal Terapi
Topikal terapi, jöleler veya kremler gibi deriye doğrudan uygulanan sivilce ilacıdır. Tezgah üstü topikal ürünler hafif sivilceye genellikle yardımcı olabilir. Bunlar, benzoil peroksit, resorsinol, salisilik asit veya kükürt gibi bileşenler ihtiva edebilir. Antimikrobiyal veya retinoid krem ​​gibi reçeteli ürünler hafif ila orta şiddette sivilceleri tedavi edebilir. Bunlar tek başına veya diğer maddelerle birlikte verilebilir.

Sistemik Terapi
Sistemik terapi, ağız yoluyla alınan akne ilaçlarını belirtir. Tetrasiklin, minosiklin, doksisiklin veya eritromisin gibi antibiyotikler, bakterileri hedef alarak ve iltihaplanmayı azaltarak orta ila şiddetli akne tedavisinde kullanılabilir. Diğer sistemik tedaviler arasında bazı kadınlarda sivilceleri azaltabilen oral kontraseptifler, spironolakton, anti-androjen hormonu hapı ve izotretinoin (yüksek doz reçeteli A vitamini) sayılabilir. İzotretinoin, yalnızca bazı ciddi, kistik akne vakalarında veya diğer tedavilerin başarısız olduğu durumlarda kullanılır. İzotretinoin tedavisinin bir seyri, dermatologunuzla düzenli randevu almayı gerektirir.