Çello Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Viyolonsel Nasıl Öğrenilir?
 
 Çello, violin ailesine üye boyut bakımından sonra viyoladan sonra gelen yaylı ve perdesiz bir enstrumandır. Üzerinde ‘’ do, sol, re, la ‘’ olmak üzere dört adet tel bulunmaktadır. İcrası arşe de denilen bir yay ile yapılmaktadır. Yapısı gereği bas bir tona sahip olmakla birlikte görüntü itibariyle kemanla oldukça benzerlik göstermektedir. Çello kursu İzmir tarafından hazırlanmış bu yazımızda çello kursu, çellonun öğrenimi, çello nasıl öğrenilir? gibi konular hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
 
 Çello Kursuna Gitmeden Çello Çalınır Mı?
 
Eğer ki çello çalınmak isteniyorsa bu konudaki ilk problem çello almanın beraberinde getirdiği maddi yükümlülük olacaktır. Çello satın alınmasının ardından çalımı gerçekleştirecek kişi gerekli mecralardan en hatasız ve doğru olan bilgileri toplamak durumundadır. Çello başlangıç seviyesine kadar internetten izlenen videolar, edinilen notalar vb. sayesinde öğrenilebilir. 
 
 Ancak daha başlangıç aşamasında yanlış oturan hareketler ve sesler olması durumunda ileri de büyük problemlerle karışılaşılabilir. Her enstruman da olduğu gibi çellonun öğretimi de tecrübeyle gelen bir iştir. Bu yüzden deneyimli birinden yardım almak hataların daha kolay tespit edilmesini bu sayede daha hızlı ilerlemeyi beraberinde getirecektir. Çello kursuna yazılmadan çello çalınabilse dahi, alanında uzman birinden eğitim almak daha sağlıklı ve hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır.
 
Çello Kursu
 
 Çello kursuna başlamadan önce aramanız gereken bazı özellikler vardır. Bunlardan en önemlisi eğitmenin tecrübeli ve alanında ileri çalışmalar yapmış bireylerden oluşması şartıdır. Eğitmende karar kılınmasının ardından çello eğitmeniyle ilgili geçirilen vakitlerin dışında pratikler sık sık tekrarlanmalı ve uygun vakit bulundukça çello çalmaya vakit ayırılmalıdır.
 
 Her ne kadar müzik kulağının iyi olması işleyişi hızlandıracak olsa da gerekli pratikler eksiksiz yapılarak ve başlarda işlenen yay tutuşu, yay çekişi, doğru ses elde etme, parmak egzersizi gibi aşamalar bol bol tekrar edilerek hızlı ilerleme sağlanabilir. Unutulmamalıdır ki enstruman emek işidir. Mutlaka çalışmalarınızın karşılığını alacaksınız.

Çello ve çello kursu ile ilgili merak ettikleriniz için http://sozkonususanat.com/kurslar/muzik-kursu/cello-kursu/ sayfamızı takip edebilirsiniz.

Like what you read? Give Söz Konusu Sanat a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.