Воїн-земляк: Віталій Олешко

Про добровольця-бахмутянина з позивним “Сармат” ми дізналися від однієї з учениць під час презентації проекту в школах

Віталій Ігорович Олешко (на псевдо — “Сармат”) народився 16 вересня 1975 р. в Артемівську, де закінчив школу, та продовжив навчання в Києві, в Республіканському училищі олімпійського резерву за напрямом “легка атлетика”. З 1999 р. жив в Бердянську, був приватним підприємцем, працював дистриб’ютором торговельної марки “Сармат”. Активну громадську діяльність почав вести під час Помаранчевої революції у 2004 році, продовжив — під час Революції гідності. Був членом Самооборони Бердянська, а з травня 2014-го — добровольцем батальйону «Донбас» у підрозділі “Шторм”, що був набраний переважно з жителів Бердянську.

Сам про своє рішення піти добровольцем місцевим ЗМІ він розповідав так: “Якраз розуміння ситуації зсередини, небезпека, яка насувалась на Бердянськ, і змусили піти на війну. Ми побоювалися збройного вторгнення в наше місто. Правоохоронним органам на той момент не зовсім довіряли. Самооборона була не озброєна. Від влади особливої підтримки не було, навіть допомога на блокпостах робилася більше на камеру. Ми зрозуміли, що небезпека — у якійсь сотні кілометрів від нас, а домогтися розуміння від чиновників було складно. Тому спочатку планувалося поїхати вступити до лав Національної гвардії і повернутися в Бердянськ. Так ми могли б мати озброєний підрозділ і на законних підставах допомагати нашому місту”.

Перший бій Сармат прийняв на блокпосту біля міста Попасна у 2014 році. Блокпост зайняти не змогли, зі 100 бійців четверо полягли та одинадцять отримали поранення. З другої спроби через кілька днів терористів вибито з блокпосту. Штурмували Лисичанськ, 23 серпня опинилися в Іловайську. Під час виходу з Іловайська російські війська обстрілювали колону впритул, військовики кинулися в лобову атаку. В ході семигодинного бою полонили дев’ять росіян-військових. Зайняли оборону в Красносільському, куди прибули з білим прапором на перемовини російські офіцери. 30 серпня потрапив до полону терористів, де пробув півроку. В другій половині лютого 2015-го був звільнений з полону.

За особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України Віталій Олешко нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (25.3.2015).

Повернувшись з полону, Олешко почав активну громадську діяльність, спрямовану на покращення життя у місті, припинення корупції, «кумівства», та намагався змусити місцеву владу працювати на громаду. З моменту виборів почалася активна фаза протистояння з місцевим олігархом та народним депутатом Пономарьовим Олександром Сергійовичем, якій повністю підпорядкував всі ланки місцевої влади.

З кінця 2017 року був журналістом газети «Час справедливості». У ході своїх стрімів освітлював проблеми міста.

31 липня 2018 Віталія Олешка вбили практично на очах дружини та бойового побратима. Побратим Андрій Маджаров розповів, що нападник здійснив 2 постріли з мисливської рушниці у спину Сармата у дворі готелю “Атмосфера”, який активіст збудував власними руками і в якому проживав. Вбивць, виконавців замовного вбивства, затримали того ж дня, ними виявилися чотири колишніх бійця батальйону “Торнадо”, що має дуже погану репутацію внаслідок випадків мародерства, насильства та вбивств під час несення служби в АТО. Пізніше також були затримані двоє організаторів вбивства, а згодом речник Нацполіції повідомив, що імена двох замовників вбивства також відомі та їхнє затримання відбудеться.

Рідні та побратими Сармата заявляли, що його вбивство замовив чинний народний депутат Олександр Пономарьов. Такі заяви не безпідставні — після повернення із війни, крім всього іншого, Олешко активно виступав проти Пономарьова, а також заявляв про потужну співпрацю криміналу і влади у місті. Цьому присвячене і його останнє відео, викладене в мережу незадовго до вбивства. Станом на кінець 2019 року триває судовий розгляд справи.

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade