2 günlük çalışmamın raporu.

Totalde 36 saatlik çalışmamın dökümü;

5.5 saat - Sürüş

1.5 saat - Yükleme/Boşaltma

1 saat - Kağıt kürek işleri, aracın kontrolü

Toplam 36 saatlik sürenin fiili çalışması 8 saat.

Geriye kalan 28 saat yatış: TIR’ın içinde uyuma, oturup internette takılma, etrafta çalışanları seyretme. Toplam ödenen ücret tabiiki 36 saatlik ücret. Burası Kuzey Amerika ve mavi yaka iş yapıyoruz burada. Saatlik ücret olduğu zaman yatsan da kalksan da takometre çalışır.

Kebap iş. Her zaman böyle olmuyor tabii. 28 saatlik yatış ve 36 saatlik ücret. Artık yatmaktan sıkıldım… Dön babam dön yatağın üstünde. :) Hayır, ormanın derinlikleri. Dışarı çıksan da ne bok yiyeceksin. -15 derece hava var. Çalışanları izleyip hep yattım anasını satayım. :)

Zor denebilecek tek kısım bölgeyi ararkendi. Ormanda yer arıyorsun. Navigasyon yok, harita yok. Sadece sana verilmiş tarife göre yolunu bulacaksın: FTR yolunda 92. km’ye geldiğinde sağa “8000” yoluna dön. 8 km. ilerle, sağa Burlington yoluna dön. Burada dur ve lastiklere zincirleri tak. 2 km. boyunca yokuşu in ve sola S-Pad yoluna dönüş yap. Köprüyü geçer geçmez sola dön ve hemen ilk sağa dön. 1.8 km. ilerle ve sahadasın.

Hatalı dönme lüksün yok. Orman burası. Hatalı döndün mü bok edersin. Gecenin karanlığı, her yer kar. Geri gelmen mucize. Hatasız ilerleyeceksin. Çalışmanın bu kısmı stresli. Neyseki hatasız gittim ve yeri buldum. Yarım saat/45 dakikalık bir stresti. Ondan sonrası yatış zaten. 36 saatlik çalışma, 28 saati yatış. Mavi yaka işleri hep sevmişimdir.

36 saatlik sürenin sonunda araca ödenen para 6,000 dolar. Bu süre içerisinde en fazla 100 dolar civarı yakıt yakmışımdır, hadi bilemedin 150 olsun. Şoföre (Ben oluyorum yani :) ) ödenen parayı hiç yazmayayım, Kanada sınırına akın eder millet. :D Araç sahibi de parayı götürdü, şoför de. Hem de hiçbir bok yapmadan. :)

36 saatlik sürece ait fotoğraflar…

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Okan Obuz’s story.