Az kalsın ceylanı eziyordum… Ucuz kurtardık. Hem o hem ben…

Hayvanın hayatı kurtuldu, benim de ruh halim. Ezseydim bombok olurdum muhtemelen birkaç gün…

Petrolü tankerime yüklemiştim ve hayvanlarıyla meşhur Highway 40'a çıkmıştım. Hız sınırı 100 km/h ve ben de 98 km/h ile gidiyorum. Öğle saatleri. Arkamda bir SUV ve onun arkasında da başka bir TIR. SUV beni sollamak için uygun anı bekliyor son birkaç dakikadır.

İleride bir ceylanın karşıdan karşıya koştuğunu gördüm. Eğer bir hayvan karşıdan karşıya koşturarak geçiyorsa hemen ardından birkaç tane daha geçebilir. Bir süre dikkat etmek lazım!

Ceylanı gördüm, rahat rahat geçti karşıya. Ben o sırada sol taraftaki ağaçların oralara dikkat etmeye başladım, ardından başkaları da gelir mi diye. 2 tane yavru daha koşturuyor yolun karşı tarafına doğru. Ben bunları gördüğüm gibi frenlere basmaya başladım. Ağırlığım da 56 ton civarı. Durmak bilmiyor, öyle bir kütleki. Baktım yavaşlayamıyorum, ezeceğim bunları, Allah ne verdiyse yapıştım frenlere. ABS devreye girdi, ÇIŞ’laya ÇIŞ’laya yavaşlamaya başladım. Saniyeler sürüyor yavaşlamam..:( Hayvanlara yaklaşıyorum hızla. Ümidi kestim, ezicem herhalde dedim..:( En arkadaki yavru, beni fark edince geri dönmeye kalktı ve o sırada zavallının ayakları asfaltta kaydı ve yere yuvarlandı, tam da önüme..:( Diğer yavru ve anneleri bunun düştüğünü fark edince hemen geriye bunun yanına koşturmaya başladılar. Bu sefer hepsi birden benim aracın önüne doğru geri gelmeye başladılar. Ben hala ABS ile yavaşlıyorum o sırada. Hızım artık 20 km/h filana inmişken kaputun altında kayboldu yerde sürüklenen yavru, AHA dedim ezdim herhalde. Ezdiysem zaten farkedemem, araç yerinden oynamaz bile, 57 tonla hayvanın üstünden geçince. TIR artık durmaya çok yaklaşmışken kim var kim yoksa hepsi benim aracın altından çıkıp tekrar geldikleri ormana geri daldılar. Ben de derin bir OHHH çektim…

Frenlerin ömründen 500 dolar yemişimdir herhalde. Öyle böyle yüklenmedim pedala. Neyse… Hayvanlar kurtuldu ya, giden fren olsun. Zaten hayvancağızların mekanını yarıp yol geçirmişiz, bir de öldürecektik hayvanı..:(

Aracımda takılı olan dash cam tüm olayı kaydetmiş. Kamera ön tarafa baktığı için hayvanların aracın altından çıktıklarını göstermiyor tabii. Ben sol camımdan gördüm hayvanların kurtulduğunu.

Allah’tan arkamdan gelen SUV ve TIR da yazılmadılar bu arada bana. Arkadaki TIR etrafa bakıyor olsaydı o sırada, arkamdaki SUV’yi sandwich yapardık aramızda. Zaten durduğumda hemen aynama baktım, arkamdaki SUV uyanık, arabasını sol şeride almış, arkasındaki TIR duramayıp buna yapışır diye düşünmüş olsa gerek.

Hayvancıklar ucuz kurtardı. Benim de moralim yerinde kaldı.