Böyle bir havada ancak bizim gibi manyaklar yola çıkar…

Daha evden dışarı çıktığımda tüm şehir karlar altındaydı.

Şehrin 250 km. kuzeyinden alıyoruz ağaçları. Kuzeye doğru çıktıkça hava değişir ümidiyle çıktım yola ama havanın yukarılarda da farkı yoktu. Bizim bölgeye ulaşana kadar yoğun bir kar yağışı altında ve kısıtlı görüşle yol aldım. Kar küreme araçları yetişemiyordu resmen. Adamlar karları temizliyor ama ardından yine doluyor temizledikleri yer. Genelde dik yokuşların olduğu yerlere yoğunlaşmışlardı tabii.

Flaşörlerim de çalışmıyor. Bile bile o vaziyet yola çıktık. Yolda kalsak flaşörüm yok. Arkadan gelen trafik, o kar bulutu ve sisinin ardında benim durduğumu nasıl anlayacak?! Aaahhh aaahhh unsafe olaylar işte hep, bana ters hareketler ama ne yaparsın…

Dik iniş-çıkışın olduğu Dunvegan Köprüsü’ne gelmeme yarım saat kala telefonum çaldı, baktım bizim şirketin Kanada’lı şoförlerinden biri arıyor. Açtım, bana Dunvegan Köprüsü’nden sonraki dik tırmanışta iki TIR’ın patinaja düşüp yokuşta kaldıklarını ve yolun bizim tarafını kitlediklerini söyledi. Karşı yönden gelen trafiğe göre kendimi ayarlayıp hiç hız kesmeden yanlarından kaptırıp çıkmamı tavsiye etti. Zor iş… Karşıdan araba geliyorsa mecbur hız keseceksin. Hızını kestin mi sen de kalırsın. Tek çare karşıdan bir araç gelmemesi için dua etmek. Allah’tan saat geceyarısına geliyor trafik çok yok.

Demekki bizim diğer şoför benim yarım saat - 45 dakika filan önümde. Bölgeye vardığımda karşılaşırız.

Telefonu kapattıktan 1–2 dakika sonra telsizden diğer TIR şoförlerinin konuşmalarını duydum, Dunvegan çıkışında kalmış TIR’larla ilgili. Durum kötü. Normalde 100'le akan yol ama tabii bu yoğun kar yağışı altında genelde 60-70'le gidiyordu millet.

Dunvegan inişi öncesi zorunlu fren kontrol noktası var. Durdum ve frenleri check ediyorum. İndim aşağı, karla kaplanmış stop lambalarımı fırçaladım. Öyle bir kar tozutmuşumki sadece 1 saat içinde, stop lambalarının ufacık bir köşesi bile görünmüyor. Arkadan görünürlüğüm tamamen gitmiş.

Dunvegan inişi öncesi biraz ağırdan alıyorum ki ben inip tırmanışa geçene kadar yokuşta kalmış o iki TIR oradan kurtulur gider belki diye. Muhtemelen zincir takıyorlardır lastiklerine.

Ama yolun durumu nasıl, anlatılacak gibi değil. 8–10 cm. kar kaplı, araç gömüle gömüle gidiyor kara. Normalden daha fazla yüklendiğim halde gaza, araç hız yapamıyor kara gömülmekten. Çok fazla sürtünme var, karın yüksekliğinden dolayı. Tırmanışta problem çıkarabilir!

Dunvegan Köprüsü’ne indim. İnerken de her gün seçtiğim vitesten 2 düşük vitesle indim, kaymamak için. İnişte çok stres olmadım. Tırmanışa başladım 70 km/h ile. Yokuş dikleşmeye başladı, hızım 60'a düşmüştü ve lastikler patinaja kaldı, daha da yokuşun ortalarında bile değilim. Ayağımı biraz geri çektim pedaldan, topladı. Yer yer patinaja giriyor ama 60'la çıkıyorum. Baktım yokuşun üstünde kimse yok, adamlar kendilerini yukarı atmış olsalar gerek. Güç bela tamamladım yokuşu, ara ara patinaja düşe düşe. Yukarı vardığımda yol kenarında durmuş iki TIR gördüm. Adamlar zincirlerini çıkarıyorlardı. Ben iyi kurtarmışım.

Bölgeye yaklaşırken kar yağışı hafifledi. Ormanın iyice içlerinde çok dik yokuşlar var. Yüklü geçeceğiz bir de oralardan, dönüşte. Allah’tan yağış çok azdı tam bizim bölgeye yakın. Ve greyder yola sürekli bakım yapıyordu. İçim epey rahatladı.

Bölgeye yaklaşırken farkettim, 3 saat boyunca karşı yönden yüklü ağaç TIR’i belki 1, belki 2 tane geçti. Normalde 7–8 tane görmem lazım. Yaw dedim, bu adamlar bölgenin içinde filan takıldı, hiçbiri çıkamıyor mu acaba. Zincir durumları filan var herhalde içeride.

Telsizden izin isteyip girdim bölgenin içine. Bir tek yükleme operatörü var, bir de bizim diğer şoför, yüklemesi bitmiş, yükleme makinasının az ilerisinde halatlarını atıyor, aracının ışıklarını görüyorum ağaçların arasından.

Yollardaki ve bölgedeki o tenhalığı görünce iyice emin oldum, bu deli havada ancak bizim gibi manyaklar çıkar yola. Yaw zaten bak kesin söylüyorum, benim kendi aracım olsa o havada yola çıkmam. Bayağı manyaklık yaaa… Görüş berbat, 80 km/h’yle gittim ama, o bile fazlaydı o görüş mesafesi için. Zemin zaten facia, araç geze geze gidiyor, o kadar yükselmiş ki kar seviyesi. Araç gömülüyor resmen. Sanki sahilde kumun üstünde ilerlemeye çalışıyormuş gibi.

Yüklemem başladı, o sırada aklımda Dunvegan tırmanışı var yüklü vaziyette. İnşallah ben dönene kadar kar makinası yola güzel bakım yapar da tırmanış problem olmaz 63 tonla…

Yüklemem yapılırken operatörle laflıyorum telsizden.

- Yaw bugün neden çok az TIR var? Hava şartlarından dolayı mı?

- Bilmem, fikrim yok. Ya haftasonu diye ya da havadandır, olabilir.

Tabii bölgenin içi fena değil. Operatörün 1 saat güneyde havanın ne vaziyet olduğundan haberi yok. Anlattım buna durumu, şaşırdı.

Baktım bizim diğer şoför ileride hareket ettirdi aracını, demekki halatlama bitti, bölgeyi terk ediyor. Hemen telsizden seslendim: “Les! Asfalta çıkınca telsizi LADD 1'e alır mısın? Oradan iletişim halinde oluruz. Sana Dunvegan tırmanışını sorarım, arkandan gelirken.”

“Ok bro.” dedi, vedalaştık.

Benim yükleme de tamamlandı, ileri aldım aracı, halatlarımı atmak üzere aracımdan aşağı inerken, telsizden bir başka şoförün bölgeye giriş için izin istediğini duydum. Arkamda varmış birisi demekki.

Halatlarımı attım ve araca binmeden önce bir fotoğraf aldım. O sırada arkamdan gelen aracın yüklemesi başlamış benim arkamda, ışıkları görünüyor.

Bindim aracıma, başladım ilerlemeye, operatöre iyi günler dedim, sonuçta saat sabahın 2'si filan, diğer güne girmişiz..:)

Operatörle telsizde vedalaşırken önümdeki virajlı tırmanışa tam dikkatimi veremedim ve yanlış hız ve vitesle başladım yokuşa. Farkına vardığımda çok geçti. Tabii patinaja düşürdüm lastikleri. İnce ince kar yağdığı için zemin acayip kaygan, pamuk gibi kardan dolayı. Alttaki sert, yapışkan buzlu zeminin üstünde taze kar, tüy gibi, çok kaygan.

Bir kaç santim geriye kaydırdım aracı. Frenler de nasıl ötüyor, yol boyu buz ve kar dolmuş bütün araları. Kalkmayı denedim, yok olmuyor. Moral bombok oldu..:( Tüm diferansiyelleri kitledim ve bir daha denedim, yok yine patinaja kalıyorum. Daha aşağı kaydırabilirim ama tam virajda kaldığım için aracı döndürmem lazım, oda dönmüyor. Direksiyonu çevirmeme rağmen düz iniyor aracın burnu aşağıya. Ön lastiklerde de tutunma yok..:(

Operatöre seslendim: “Hey Willy, kaldım burada. Biraz daha deneyeceğim. Şimdi araçtan iniyorum, haberin olsun.” Çektim park frenlerini, aşağı inip bakacağım trailerım nerede duruyor. Gecenin karanlığında aynamdan bir bok göremiyorum. Yürüdüm zar zor arka tarafına aracın, kaya kaya, yürümesi de zor. Çekici ve trailerin açısını iyice bozmuşum. Çok az yerim kalmış. Araç düzeltilemeyecek hale gelecek, biraz daha kaydırırsam, ön taraf dönmeden direk düz geliyor aşağıya çünkü. Neyseki yokuşu biraz hafifletebildim arkaya kaydırınca ama aracın açısı saçmasapan bir şey olmuş gerçekten. Daha artık kaldıramazsam aracı, zincir atmak zorundayım. Aldım vitese aracı, bir daha denedim ve ilerledi araç. Yüklendim gaza iyice, devri olabildiğince yüksek tutmak için yokuşa başlamadan önce. Yokuşu problemsiz tamamladım. Offff… Rahatlık…

Operatöre tekrar mesaj geçtim, yokuşu tırmanabildiğimi haber vermek için. Vedalaştık ve başladım orman yoluna. 40 km.’lik orman yolu boyunca greyder 5 km. önümde yolu yaptı hep. Ben hangi km. işaretini okuyorsam o da 5 km. ileridekini okuyordu. Adam resmen bana özel yola bakım yaptı…:) Yol cillop gibiydi gerçekten. O bela yokuşları hiç stres yapmadan indim, çıktım. Karşı yönden iki tane daha boş ağaç TIR’ı geliyordu. Telsizden ilerilerdeki kar yağışının durumunu sordum, aynen devam ettiğini söylediler. Dunvegan tırmanışı ne durumda diye sordum. Zincir takmadan çıkan yüklü bir tanker gördüklerini söylediler, problem edecek bir durum olmadığını söylediler, içim rahatladı.

Orman yolunu tamamladığımda greyder yolun bitiminde bekliyordu beni, ben çıktıktan sonra tekrardan yukarıya dönüp aynı yolu tekrar yapacak. Non-stop bakım.

Teşekkür ettim greyder operatörüne telsizden, vedalaştık ve ben yola devam. Kar yağışı 15 dakika sonra azıttı yeniden. Aynen yükümü almaya gelirkenki gibi, aynı yerlerde yağış devam. Olay belli, şehre kadar 4 saat boyunca bu kar yağışıyla gideceğiz. Hadi kolay gelsin..:(

Asfalt yola bağlanınca halat kontrol noktasında durdum. Halatlarımı kontrol edip devam ettikten sonra telsizden bizim diğer şoföre seslenmeyi planlamıştım ama bir baktım halat kontrol noktasında bizimki durmuş, bekliyor. Ben benim halat ve lastiklerimi kontrol ettim, stop lambalarımı temizledim, gittim bunun kapısına, koltukta kimse yok, belliki yatak tarafında. Kapıyı tıkladım, çıktı perdelerin arasından. “Ne o?” dedim, “Yoruldun mu, yoksa havanın biraz düzelmesini mi bekliyorsun?” Kar da nasıl yağıyor ama. Yerler berbat. Biz bu havada o Dunvegan’ı nasıl inip tırmanacağız hakikaten, ben onu düşünüyorum kara kara. 1 saat sonra geliyor orası da. Bu bizim şoför beni beklemiş, arkalı önlü gidelim diye. İyi, sevindim ben de. Önümde tecrübeli biri olur en azından.

Yola çıkmadan önce bir fotoğraf aldım.

Arkalı önlü çıktık yola. Görüş o kadar kötü ki hemen önümdeki bizim diğer TIR’ı göremiyorum. Mesafemi iyice açtım. Önümdeki TIR’ın tozutmasından aşağı yukarı tahminle koruyorum mesafemizi.

Dunvegan’a vardığımızda yolun fazlasıyla tuzlandığını gördüm. Çıkışım problem olmadı ama her günkünden bir düşük viteste çıktım. Yerler o kadar fazla kar ki aracın gücü zor yetiyor, karın içine gömüldüğü için. Önceden kendimi hazırlayıp gelmiştim tırmanışa. Her günkü vitesle deneseydim kalırdım yokuşun ortasında. İyi yapmışım.

Şehre yaklaşırken son tırmanışta arkadan boş bir tanker geldi solladı beni tırmanma şeridinde. Telsizden biraz lafladık şehre gidene kadar. Kar yağışı tam hız devam. Yerler facia vaziyette. Tankerci, yolların bakımsızlığından şikayet ediyordu. Şehre yaklaşırken yolun ortasında ölmüş bir ceylan gördüm, araba çarpmış. Erken gördüğüm için kenarından geçebildim. 80'le gittiğim için çok hafifçe aldım aracı yan tarafa, bir yerini ezmeden geçebildim yine de. Büyük aracım zaten, sağa sola hareket yapmam sakat iş o hızla o karlı yolda ama ölü de olsa hayvanı çiğnemek istemedim.

Fabrikaya vardım, içerisi bomboş. Zaten yollar da bomboştu. Yükümü bıraktım. Evrağı gerekli kutuya bırakırken farkettim ki o gün ilk ağaç getiren biziz. O hava şartlarında bir manyak biz işte, daha yolculuğun başında da dedim. Akıllı işi değil.

Fabrikadan çıkarken hava apaydınlık olmuştu. Şehrin içinde trafik ışıklarına yakalandığımda son bir foto aldım. Saçmasapan manyakça bir gündü işte. Bana ters hareketler bunlar bu fani dünyada…

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.