COPS… COPS… COPS…

Bi tanesi dinledi beni, kurtardı paçayı polisten. Diğeri dinlemedi, yedi bilmem kaç yüz dolar cezayı…

Bu sabah ilk yükümü almış atık merkezine doğru gidiyorum. Sabahın 7’si, hava günlük güneşlik. Son yola da döndüm, önümde 15 km.’lik düzlük var, hızlanıyorum yavaş yavaş. Aracın hızı daha 30 km/h filan. Gidiş-geliş yol. Aynamdan baktım, hemen arkamdan bir polis Chevy SUV döndü. Gözlerim sürekli aynalarda. Işıklarını yakacak mı diye bekliyorum. Arkada tehlikeli madde levham filan takılı, üstü tozlu da değil, görünür vaziyette. Stop lambalarım da temiz, onlarda da problem yok.

Offroadta çalıştığımız için aracın her yeri sürekli toz-toprakla kaplanıyor. Polisin dikkat edeceği kısımları ara ara temizliyoruz ceza yememek için. Ama yine de koca tanker. İnsan giderken arkasını da göremiyorki, sallanan sarkan bir şey var mı yok mu, her şeyim tamam mı filan diye… Hemen arkanda polis, kıllanmış vaziyettesin. Aynalardan bakmaya devam ediyorum. Yok ışıklarını filan yakmadı, sağlamda sayılırız.

Polis arabasının arkasından da başka 2 tane araba daha döndü bizim yola. Polisin arkasından onlar da geliyor. Polis arabası hemen kenara çekti arabayı, bu iki arabayı ikimizin arasına aldı. 4 kişi gidiyoruz konvoy halinde. En önde ben, arkamda 2 araba, onların arkasında polis. Kendini gizledi polis, olayı çakozladım daha zaten orada. Radarını açtı içeride mutlaka, ava çıkmış vaziyette. 2 tane arabayı aramıza almasından anladım.

Karşı şeritten kim geliyorsa sellektör yapıyorum bunlara deli gibi. Yol 100 km/h’lik yol. 110’a kadar bir şey demezler. 115 şüpheli, polisine göre değişir. 120’de hiç kaçmaz, hangi polis olursa olsun yazar cezayı.

Bizim konvoy 100 km/h’yle gidiyoruz. Karşıdan gelenler de aşağı yukarı öyle geliyor ama gözle hassas seçemiyorsun tabii hızlı gelen var mı yok mu. Ben istisnasız her karşıdan gelene defalarca sellektör yapıyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun vardır bu adet. Tek fark gelişmiş ülkelerde sadece araba-motor hastaları yapar. Çünkü bu tipler genelde gazcı olduğu için etrafındakileri de kollamak isterler hep..:) Bir örnek ben mesela..:D

Neyse… Karşıdan gelenler yanımdan geçtikçe aynama bakıyorum, polis ışıklarını yaktı mı diye. Karşıdan çok sağlam yardırmış bir pickup geliyordu. Temiz 140 vardı o herif. Herifi sellektör yağmuruna tuttum. Herif tam yanımdan geçerken el kaldırdı teşekkür etti bana, bir yandan frene yüklenirken. Aynama baktım hemen… Polisin ışıkları sönük. Muhtemelen ucu ucuna kurtardı fırlama. Bana gün boyu teşekkür etmiştir o herif..:) Ehliyet giderdi onun, 140’la filan.

Karşıdan gelenlere sellektöre devam… Hanım sürücüler yanımdan geçerken bana tip tip bakıyor “Bu salak ne alaka sellektör yapıyor bize bomboş yolda…” diye..:D Siz anlamazsınıııızzzz, o bizim camianın dilidir..;)

Karşıdan bir pickup truck daha geliyor… Çok hızlı geliyor gibi görünmüyor, 120’yle geliyorsa da anlayamıyorum. Yanımdan geçti. Aynama baktım yine, VE polis yaktı ışıkları!!! Yapıştırdı frenlere sonuna kadar, jipin burnu asfalta yapıştı neredeyse. Çok seri bir şekilde U dönüşü yaptı ve kaptırdı pickupın arkasından. 1 dakika geçmeden yakalamıştır zaten.

Kaç kere de sellektör yapmıştım buna. İplemedi. Bundan sonra hayatı boyunca sellektör gördüğü zaman hızını düşürür artık..:)

İlk geçen pickup dinledi, acayip iyi kurtardı. O herifin ehliyet giderdi, öyle böyle gelmiyordu o. O bugüne kadar çok ceza yemiştir gerçi, öyle gittiğine göre..:) Yalnız olaya bakki, ilk pickup beni dinlemeyip yavaşlamasaydı, polis onu avlayacaktı. Diğer, yakalanan pickup paçayı kurtaracaktı, polis diğerine ceza yazmakla uğraşırken..:) İlk geçen pickup kendini kurtardı, diğerinin bütün gününü bok etti, farkında değil..:D Cezayı yiyene, 500 dolar filan girmiştir temiz, ben size söyliyim..:(

Polis demekki en baştan kendini konvoyun en arkasına almış, arkasını boşa çıkarmış, birisini yakalarsa frenlere asılıp U yapabilmek için. Akan trafiğin önünde tehlikeli bir durum olmasın diye. Adamın yaptığı seri U dönüşünü gördükten sonra anladım.

Ondan sonra gün boyu dikkat ettim. Farklı noktalarda 3 tane daha pusuya yatmış polis gördüm. Çok fena takip peşindeydiler. Uzun tatil sonrası ilk gün diye bilinçli olarak ava çıkmışlardı muhtemelen.

Polis aracının fotoyu ekleyeyim. Hepsi böyle belirgin de değil. Sivil görünümlü olanlar da var ama anlıyoruz biz tabii onları, kaçmaz bizden..;)

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.