Western Canada 2015–2016 Logging Season

Yaz-kış, gece-gündüz çalıştık durduk ve bir kış sezonu kazasız belasız geçti. Bazı problemlerle karşılaştım ama çok da fena geçti sayılmaz.

Bir sezonu tamamladıktan sonra ağaç taşımacılığı hakkındaki düşüncelerim;

- İş tehlikeli iş. Heleki bilmeyen, yeni birisi için çok çok tehlikeli. Eğerki kişide mekanik kafası yoksa, motorlu taşıtlara ilgi yoksa daha ilk gününde çok ciddi kaza yapar. İlk gün diyorum bak, hiç 1–2 haftaya filan bile kalmaz!
- Stresi bol iş. Bazen şartlar o kadar kötü oluyorki, stres çok yükseliyor, işin tadını, keyfini filan unutuyorum. Sadece şehre sağ salim dönmeye odaklanıyorum.
- İnip çıktığımız dağlar, tepeler az buz değil. SUV’yle bile girmeye cesaret edemeyeğim yerlere girip çıktık. En çok da dik inişler korkuttu. 60–70 ton ağırlıkla tepenin başına geldiğimde inişe başlamadan önce hep bir korku oldu içimde. İniş yaptığımız yerleri görseniz ve yan koltukta oturuyor olsanız “Durdur aracı, ben aşağı yürüyerek ineyim. Sen aşağı inince tekrar binerim.” dersiniz. Ben derim yani, 3 seneden az offroad tecrübesi olan birinin yanına oturmuş olsam.

Paylaşımlarımı sezon boyu düzenli takip eden ve beğenenlere, yorum yazanlara, bana destek olup iyi dileklerde bulunanlara çok teşekkür ederim.

Aslında çoğu kişinin içinde bu tarz ekstrem işleri yapmak vardır da kimse dile getirmez. Herkes içinden “Aslında bir gün her şeyi bırakacasın, şu işi yapacaksın en güzeli.” der ve geçer. Ben bunu, yaptığım paylaşımlara gelen beğenilerden anladım. Yaşlı-genç her kesimden değişik yorumlar geldi sezon boyu. Olay üniversite bitirmiş olup olmamak değil. Önemli olan, keyif aldığın işi yapacaksın. Canın sıkıldığı zaman da değiştireceksin hemen o işi. Kim bilir, belki bir gün bu işten sıkılırım, apayrı bir iş yaparım, belli olmaz. Hayat bir tane, hayal kura kura geçirecek değiliz.

Sezon boyu çekmiş olduğum fotoğraflardan bir slideshow hazırladım. İyi seyirler millet..;)

Yaz sezonunda hayırlısıyla yeniden görüşmek üzere…

https://www.youtube.com/watch?time_continue=60&v=zpPfCmBfCis