bazen yazmak istersin..olmaz

hadi bir yazı daha yazalım londra’dan

ilk olarak yazdığım yazı arkadaşım önerdi, sanki kitap müzisyen önerir gibi arkadaşım önerdi; o kadar londralara gittin olum bi günlük falan yaz, biz de bakalım. itiraf etmek gerekiyor ki yazma üzerine iyi değilmişim, hala iyi değilim. niye yazıyorum gelince ve niye bu kadar berbat yazıyoruma gelince hemen cevap vereyim. geliştirmek için yazıyorum yani seni buraya kadar okutmakla kurban etmiş sayılırım. niye bu kadar berbat yazıyorum ise hani olur da kısa zaman da kayda değer bir gelişme gösteremezsem çok üzülüp de bu işi bırakmayayım diye. burada giriş paragrafı bitti.

bu yazıyı iki muhterem arkadaşımın yurt dışında ingilizce öğrenmenin faydaları, zararları ve tavsiyeleri üzerine istekte bulunması üzerine yazacağım. hani öyle çok kişi sormadı sadece iki kişi, biri de yarım sordu hadi iki buçuk olsun, canım sağolsun. bir tanesi ile uzun uzun muhabbet ettik şöyle eğlenceli şöyle zor derken baya bir malezeme çıktığını düşünüyorum. ilk olarak kendimizi tanıyalım. ben kimim? ne için ingilizce öğrenmek istiyorum? gibi bir kaç soru ile bir tanı koyabiliriz. yurt dışında ingilizce öğrenmek için ne kadar zaman harcayabilirim? bu iş için ne kadar para harcayabilirim? ve kısıtlı imkanlarım var veya ingilizceyi bir an önce aradan çıkarmak istiyorum onun için her şeyimle ingilizceye odaklanmak istiyorum yada hem eğleneyim hem de dil öğreneyim ikilemini netleştirmek zorundasın. bu kısa ve öz ama çok temel soruları cevaplamazsan şu an gittiğim dil okulunda yılmaz diye arkadaş var, inşAllah bu yazıyı okumaz, onun gibi aile dayatması ile senelerce yurtdışında mahsur kalabilirisiniz. gerçi yılmaz rahat londra da sevgilisi var evi var günlük takıldığı arkadaşları var falan keyfi yerinde ama benim o kadar hoşuma gidecek bir durum değil açıkçası.

hemen şunu belirtelim eğer şöyle bir tip’sen; çok zamanım yok ama bu işi hakkıyla yapmak istiyorum, zaten çok da param yok diyorsan sana şunu söylemeliyim büyük ihtimalle sıkıcı bir zaman geçireceksin hele ki benim gibi etrafındakileri eğlendiremiyorsan yandın ki ne yandın. böyle bir tipe verilecek tavsiye çok temiz ve kolay. metropol şehirlerinden uzak dur. yerli insanların çok olduğu mümkünse bir kasabada okul bul ve lütfen Türkçeyi unut. ailenle haftada bir on dk hadi yarım saat konuş sonra ingilizce nasıl eğlenirim’in peşine düş. çok sabırı olman gerekir söylemeliyim.

diğer tip de ben eğlenmeyi, gezmeyi severim cuma cumartesileri tabiri yerindeyse gecelere akayım diyorsan sen de özünde güzel bir insansın tabi…

ben sanatsal faaliyetlerden kopamam mutlaka merkezi bir yerlerde olayım diyorsan sende de var bir şeyler hadi…

param var, zamanım var bir yer de biraz da kültür yapmaya geliyorum diyorsan seni londraya alabiliriz. paris iki saat barselona bi o kadar yakın, memlekete kahvaltıya gidebilmen de cabası…

bu tipleri bir iki daha çoğaltıp detaylandırmak üzere selamlıyorum(bu yazıyı okuyan 3 kişiyi geçer umarım)

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.