Ekran görüntüsü almak hiç bu kadar kolay olmamıştı! Lightshot

Ekran görüntüsü almak, tüm kullanıcılar için inanılmaz derecede önemli bir o kadarda zahmetli bir iş. İnternette okuduğunuz ve kaydetme ihtiyacı duyduğunuz bir makale, karşılaştığınız bir fotoğraf veya ilginizi çeken bir içerikle karşılaştığınızda kaydetmek, üzerine notlar eklemek veya sevdiklerinizle paylaşmak isteyebilirsiniz. İşletim sistemlerinin yeterince işlevsellik sunmadığı bu konuda yardımımıza lightshot adlı muhteşem program yetişiyor. Lightshot, sisteme entegre olarak çalışıyor ve inanılmaz hızlı, inanılmaz basit ve işlevsel sonuçlar almanızı sağlıyor. Gelin lightshot’la neler yapabileceğimize birlikte bakalım.

Lightshot 2.3 mb’lık küçük bir program. Türkçe dil desteği mevcut ve tamamıyla ücretsiz. İndirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kurulumun ardından doğrudan entegre olan programı aktif hale getirmek için yapmanız gereken tek şey PrtSc’in tuşuna dokunmanız. Bunu yapmanızın ardından yukarıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşıyorsunuz. Ekranın dilerseniz tamamını, dilerseniz belli bir bölümünü alıntılayabileceğiniz bu ekranda seçili alanın piksel ölçülerini sol üst köşeden görebiliyorsunuz. Sağ yüzeyde çizim araçları, alt kısımda ise kaydetme ve paylaşma seçenekleri yer alıyor.

Sağ yüzeyde yer alan çizim araçları oldukça yetenekli ve kullanışlı. Dilerseniz çizim kalemini kullanarak eklemeler, revizeler yapabilir, dilerseniz işaretleyici ile metinlerinize vurgu yapabilir, dilerseniz ok işareti ile hedef gösterebilirsiniz.

Paylaşım ve kayıt seçenekleri de oldukça fazla. Örneğin lightshot ile alıntıladığınız bir görüntüyü doğrudan kopyalayabilir, yazdırabilir, buluta yükleyebilir, paylaşabilir ve benzer görüntüye ulaşmak için google görsellerde aratabilirsiniz.

Paylaşmak için önce kaydedip sonra mail atmak zor mu geliyor? Veya sosyal medya üzerinden göndermek istemiyor musunz? Lightshot’ta onun da kolayı bulunuyor. Lightshot bulut sistemi ekran alıntınızı tek tıkla prntscr.com’a yüklüyor ve dosya linkini sizinle paylaşıyor. Size de kalan tek şey linki paylaşmak oluyor.

Benzer yazılar için soartwork.com

https://www.facebook.com/soartworks

https://www.instagram.com/so.artwork/

http://linkedin.com/soartwork

https://twitter.com/soartwork