Čo možno vidieť v USA za 14 dní

20.4.2015 som sa vybrala za priateľom do Ameriky, kde bol na pracovnom pobyte v San Franciscu. Predchádzali tomu dvojtýždňové prípravy itinerára (prehľadala som všetky možné doporučenia čo vidieť a zažiť v Amerike na googli, tripadvisore a od kamarátov) Prekvapivo som zistila, že neexistuje/nenašla som aplikáciu, ktorá by mi po zadaní istých špecifikácií ako je čas, ktorý chcem stráviť na danom mieste, point of interests a zadaní miest, ktoré chcem navštíviť doporučila top 5 činností a naplánovala najlepšiu cestu. Preto mi neostávalo nič iné ako vytlačiť plán cesty, odhadnúť trvanie cesty a vybrať miesta, ktoré by sme chceli vidieť. Náš plán vyzeral nasledovne:

Náš plán cesty

Pri požičiavaní auta môžete naraziť na problém s európskym vodičským preukazom, na problém s poistením a na obmedzenie v trase (počet prejdených km, alebo možnosť cestovať len po vybraných štátoch). My sme zvolili požičovňu Enterprise (http://www.enterprise.com/car_rental/home.do) Pri cene 300 dolárov nebol problém s EÚ vodičákom a mali sme neobmedzený počet km — HURÁ!!! (alternatíva bola pre nás relayrides.com pomocou ktorej môžete sharovať auto, ale často tam je obmedzenie v počte prejdených km) Jedinou nevýhodou bolo obmedzenie možnosti vycestovať len do susedných štátov Kalifornie. To sa, ale vyriešilo telefonicky pred hranicami Utahu a nebol problém prejsť aj cez tento štát. Jupíí! Pri tankovaní sme používali aplikáciu gasbuddy (http://www.gasbuddy.com/), pomocou ktorej máte prehľad o cenách benzínu v okolí. Obecne platí, že v SF je benzín drahší cca o dolár ako na juhu. Mobilný signál na cestách bol veľmi slabý a preto sme sa nemohli 100% spoliehať na google maps a používali sme aj navigáciu sygic(http://www.sygic.com/) — tá nesklamala :) Ubytovanie sme si na noc bookli vždy ráno v starbuckse (tam bola istota, že majú wifi). Používali sme booking.com alebo hoteltonight (https://www.hoteltonight.com/). Do hotelov a motelov sme prichádzali bez problému vždy okolo 22:00 alebo 23:00. V cene ubytovania boli raňajky (cereálie, toasty s marmeládou, jogurt a sem — tam ovocie) a ceny sa pre dvoch pohybovali okolo 80 dolárov. Pri výbere reštaurácii sme sa riadili pomocou Yelp-u, ten v USA frčí viac ako Foursquaere. Takže do Ameriky len so správnymi appkami :))

Náš výlet začal cestou po H1 zo San Francisca smerom na L.A. Po 16 hodinách letu do San Francisca a 6 hodinách spánku som mala najťažší úsek cesty hneď pred sebou :) Vstávali sme o 5:00 a trvalo nám to 17 hodín! :)Proti jet lagu som si hneď po pristáti prestavila všetky hodinky na lokálny čas a to čuduj sa svete pomohlo :) Na H1 sme stáli v Monterey, Point Joe, Bird Rock, 17-th mile drive, Point Lobos, Elephant Seal Beach, Big Sur (McWay falls)+ náhodné point of view po ceste, ktoré boli vždy peckové, ale vzhľadom k času sme nestíhali stáť pri každom :) Počasie sme mali veterné a chladné, čo nám veľmi neprialo. Najväčšiu radosť sme mali z Elephant Seal beach, kde boli stovky rozkošných a smradľavých :) tuleňov.

Lone cypress
Point Lobos
Point Lobos
Výhľad na Big Sur
Cestou po H1
Oceano Dunes Beach
Elephant Seal Beach

L.A nás privítalo o 22:00 5 prúdovými zápchami. V L.A sme mali kamarátov, ktorí nám veľmi pomohli a ubytovali nás. Samotné L.A mi neučarovalo. Všade bolo plno ľudí :) Videli sme legendárnu Venice Beach, Griffith Observatory, Hollywood Walk Of Fame, Universal Studios

Venice Beach
Walt Disney concert hall
Venice Cannals
Hollywood z Griffith Observatory
Griffith observatory
Universal Studios

Po L.A sme pokračovali smerom do San Diega, ktoré mi pripomínalo sladkú Európu. Bola tam komornejšia atmosféra, plno barov s teraskami, ľudí čo sa bavia. (čiastočne to mohlo byť tým, že sme prišli v čase baseballového zápasu) San Diego je rajom surferov a má krásne slnečné počasie. Je to menšie mesto a preto sme si požičali bicykle a prešli sme ho celé na nich. (cca 25$ na deň) Videli sme rybí trh, Bob Hope Memorial, Balboa Park, La Jolla Beach, Mormon Temple a Fort Rosecrans National Cementery a večer sme sa Uberom zviezli k hraniciam Mexika a prešli do Tichuany. Tá bola v noci magická, tajomná a hlavne lacná!!! :)

Bob Hope Memorial
Fort Rosecrans National Cementery
Mexická hranica

Joshua tree sme kvôli tomu, že sekvoje sú aj v Yosemitte a kamarátke, ktorú sme viezli do Phoenixu vynechali. Ďalšou zastávkou tak bol Grand Canyon. Grand Canyon je rozhodne must see! Rozhodli sme sa ho prejsť na bicykloch. Ďalšou možnosťou je využiť zdarma kyvadlový autobus, ktorý chodí asi každých 10 minút a stojí na všetkých view pointoch. Výhodou je, že viete nasadnúť aj s bicyklom (ten upevníte na stojan v prednej vonkajšej časti autobusu). Bicykle sa dajú požičať v http://bikegrandcanyon.com/ , kde majú otvorené do 17–18:00. V pláne bola aj túra na Havassupai Falls. Bohužiaľ sme zistili, že okrem toho, že trvá 3 dni je potrebné cca 3–6 mesiacov dopredu zabookovať jediné ubytovanie aké tam je http://havasuwaterfalls.net/tourism.html, kde nám okrem toho nik nedvíhal telefón.

Západom slnka na Grand Canyone sme ukončili náš prvý dobrodružný týždeň. Pokračovanie tu: https://medium.com/@somdomi/%C4%8Do-vidie%C5%A5-v-usa-za-14-dn%C3%AD-pokra%C4%8Dovanie-e31c43da6d2e

South Rim
South Rim
Havasupai (zdroj internet)