Büyük şehirden küçük bir köye

Bir Youtube fenomeni olan ‘Jonna Jinton’ yaşadığı hayat ile insanlara ilham olmayı başarmış kişilerden biri. Jonna, çoğumuzun sıkıldığı şehir hayatını 21 yaşında bırakıp köye yerleşerek adeta huzurun görünümünü bize yansıtıyor.

Jonna, İsveç’in Gothenburg şehrinde bir daire de yaşamını sürdürürken; şehrin gürültüsünden, trafiğinden hatta alışveriş merkezlerinden bile sıkılıp İsveç’in ‘Grundtjärn Västernorrland’ adında küçük bir köye yerleşir.

Üstelik bu kararı alırken henüz 21 yaşındadır… Jonna,“Bu karar benim için hayatımı değiştiren en büyük adımlardan biri oldu.. Ama doğru yönde atılmış bir adım oldu.”

Not: Şuan 27 yaşındadır. Yaklaşık 7 yıldır bu hayatı sürdürüyor.

Jonna’nın yaşadığı köyde 11 bin kişi var. Aşırı nüfuslu şehir hayatından uzakta, gerçek ormanlarla ve çakıllı yollarla kaplı bir hayale adım attığını söylüyor.

Jonna aynı zamanda bu küçük evinde, bir kedisi ve bir köpeği ile yaşıyor.

Ve tabii ki nişanlısını da unutmamak lazım… :)

İlham perimiz aslında bunlarla sınırlı olan biri değil. O aynı zamanda bir ressam. Bu küçük dünyasını resim yaparak daha da renkli bir hale getiriyor. Ve yaptığı resimleri şehrin sanat merkezinde sergiliyor.

Bazı resimlerine ödül bile verilmiş.

Tabii ki sadece resimle sınırlı kalmıyor! İnanılmaz fotoğraflar çekiyor! Kendisi aynı zamanda bir fotoğrafçı. :)

Bu fotoğraf bile bize kıskanılacak bir hayat sunuyor. Hangimiz kuzey ışıklarının altında yaşamak istemez ki ?

“Daha başka ne olabilir ki?” dediğinizi duyar gibiyim. Jonna’nın en üstün yeteneklerinden birisi de, Ortaçağ’dan günümüze kadar gelen bir Viking geleneği ‘Kulning’i seslendirmek!

Bu fotoğrafta Jonna inek sürüsünü çağırmak için Kulning’i söylüyor.

Not: Kulning, kuzeyli çobanlar tarafından hayvan sürülerini çağırmak için söylendiği gibi, diğer çobanlar ile iletişim kurmak için de söylenen; oldukça etkileyici bir ezgidir.

Bu büyüleyici sesi dinlemek için linki şuraya bırakıyorum :

Son olarak Jonna Jinton’u Instagram hesabından ve Youtube kanalından takip etmeyi unutmayın! Çünkü en güzel fotoğraflarını ve en güzel videolarını orada bulabilirsiniz.

Youtube: Jonna Jinton

Instagram: jonnajinton

Editör: Gülşah Karaman