Zájem o public blockchain i v roce 2020?

Sorrros
12 min readFeb 26, 2020

--

Jsem Anthurine Xiang, CMO QuarkChain, také jeden ze spoluzakladatelů QuarkChain. Vystudoval jsem univerzitu v Šanghaji Jiaotong a Johns Hopkins University. Před založením společnosti QuarkChain jsem strávil dva roky prací ve financích na Wall Street a 6 let v technologickém průmyslu v Silicon Valley. Můžete mi tedy říkat veterán internetu. V minulosti jsem pracoval hlavně v oblasti datové vědy a vývoje produktů. Před dvěma lety jsme spolu s Dr. Qi Zhou a panem Ting Du založili QuarkChain. Je těžké uvěřit, že již uplynuly dva roky a náš projekt dozrál.
Někteří z vás mohou mít o QuarkChain málo informací. Dovolte mi proto, abych zde uvedl krátký přehled. QuarkChain je návrh blockchainové infrastruktury, který je založen na myšlence shardingu, který přináší vysokou flexibilitu a škálovatelnost. Sharding může být známý pro některé, hlavně kvůli Ethereum 2.0 a také kvůli 7 nebo 8 projektům, které se objevily po nás. Když jsme poprvé spustili QuarkChain začátkem roku 2018, mnoho lidí se ptalo, zda je sharding zvuková technika pro blockchain. V současné době jsme prvním veřejným řetězcem, který úspěšně implementuje státní střepy. Také z hlediska propustnosti jsme prvním projektem, který se zaměřuje na heterogenní střepy.

Heterogenní střepina znamená, že pro každou střepinu nemusí být její konsenzuální mechanismus, účetní kniha, transakční model a tokenová ekonomika stejná. Uživatelé mohou nakonfigurovat každý střep podle svých potřeb, zatímco všechny střepy mohou stále efektivně spolupracovat. Tímto způsobem se může takový design rychle přizpůsobit změnám v průmyslu a uspokojit také diverzifikující se potřeby v tomto odvětví.
O společnosti QuarkChain

QuarkChain je první veřejný řetězec, který implementuje státní střep. Díky své skvělé konstrukci shardingové funkce si QuarkChain uvědomil vysokou TPS. Současně poskytuje přizpůsobení pro čtyři faktory: konsenzus, tokenová ekonomika, virtuální stroje a model účetní knihy. QuarkChain se stal flexibilní, škálovatelnou a uživatelsky přívětivou blockchainem s vysoce bezpečnou, decentralizovanou a vysoce účinnou základní architekturou.
Dnes bych se s vámi všemi rád podělil o své myšlenky na veřejné řetězce. Veřejný řetězec byl ve skutečnosti v roce 2017 horkým tématem a od té doby se postupně ochlazuje. Až dosud si někteří mohou myslet, že rok 2019 byl rokem Waterloo pro veřejné řetězce. Je to opravdu tak? Na základě některých pozorování odvětví mi dovolte podělit se o několik názorů.
Před rokem 2018, nebo spíše jako v druhé polovině roku 2017, to byl nejžhavější čas pro projekty veřejného řetězce. V zásadě, pokud máte dokument, můžete snadno získat kapitál, protože mnozí měli vysoká očekávání a představivost pro veřejný řetězec; investoři a veřejnost si mysleli, že je všemocný a lze je použít na všechno. Náš projekt začal také začátkem roku 2018 a my jsme spustili síť mainnet v roce 2019 spolu s mnoha dalšími projekty. Do roku 2019 si může mnoho příznivců myslet, že si přečetli předmluvu o veřejných řetězcích, dlouhou a velkolepou. Po počátečním vzrušení si však uvědomili, že pro mnoho projektů v roce 2019 se po spuštění mainnetu stal příběh prázdnými stránkami bez pokračování. Takový dojem nechal mnoho na pochybách.

Pojďme se nejprve podívat na projekty, které spustily síť. Jejich tržní výkonnost nebyla srovnatelná se slávou předchozího roku. Jak jsem řekl, humbuk veřejných řetězců se ochlazuje, zatímco IEO, režim a DiFi v roce 2019 posílily, aby se staly klíčovými slovy. Když jsem někomu řekl, že jsem pracoval na veřejném řetězci, zdálo by se, jako by se mohl dívat dolů na mě, což kontrastovalo se zasněnou, zvědavou tváří, kterou bych viděl v roce 2018.
V současné době je tržní výkon tichý a nevýrazný, protože při vysokých očekáváních veřejnosti nedošlo k žádným aplikacím s masivním přijetím. Pokud člověk dospěje k závěru, že se jedná o konec blockchainu založeného na těchto dvou skutečnostech, pak bych se domníval, že tomuto názoru nemusí postačovat ohled a přesnost. Myslím, že v roce 2019 se směr veřejných řetězců změnil z toho, co bylo v roce 2017 nebo 2018. Jeho vývoj stále probíhá a prochází transformací. Chtěl bych analyzovat jeho chování a podělit se s vámi o své budoucí směry.

Podívejme se na několik základních poznatků o blockchainu. V současné době veškerá struktura blockchainové infrastruktury zahrnuje všechny tokeny a veřejné řetězce, o kterých jsme slyšeli, jako jsou bitcoiny a ethereum, anonymní tokeny, ZCash, Grin, EOS a všechny veřejné řetězce. Infrastruktura blockchainu se skládá ze čtyř důležitých součástí, z nichž první se nazývá mechanismus konsensu. Často mluvíme o Proof of Work (PoW), Proof of Stake (PoS), nebo o delegovaném konsensu o prokazování (DPoS). Stejně jako to, co předtím sdíleli ostatní, Conflux a Algorand pracovali na svých vlastních mechanismech konsensu. Ve skutečnosti mnoho projektů veřejného řetězce inovuje na mechanismu konsensu a na trhu, který jako místo prodeje.
Druhá složka se nazývá transakční režim. Transakční režim ve skutečnosti zahrnuje virtuální stroje. Jak víme, bitcoin nemá virtuální stroje a jeho vlastní transakční režim se nazývá bitcoinový transakční model. U těchto programovatelných veřejných řetězců se jeho transakční režim týká virtuálních strojů. Například transakční režim Ethereum je EVM a Libra to Move, což je virtuální stroj, který Facebook vynalezl.
Třetí komponentou je model knihy. V současné době existují dva populární modely. První typ je UTXO a druhý typ je základna účtu.
Poslední komponentou je tokenová ekonomika. Protože se kdokoli může připojit k veřejnému řetězci volně, na rozdíl od scénáře aliančního řetězce nebo soukromého řetězce. Ekonomika tokenů tak hraje rozhodující roli při vyrovnávání dynamiky uživatelů. Například počet uvolněných bitcoinů se z cyklu na cyklus sníží na polovinu, zatímco počet Ethereum se rozšiřuje. Každý projekt by měl svou vlastní logiku navrženou pro tokenovou ekonomii.
Podstata technologie blockchain vychází z uspořádání a kombinace následujících čtyř složek :

Konsenzus (PoW, PoS, DPoS, PBFT),
Transakční model (transakční model BTC, jiný virtuální stroj, model transakcí v soukromí),
Model knihy (UTXO, model účtu) a
Token ekonomie.
Po tomto úvodu budu tyto čtyři termíny používat znovu a znovu v následující části diskuse a budete s nimi velmi dobře obeznámeni.

Prvním problémem veřejných řetězců jsou spekulace. Některé veřejné řetězce pro toto odvětví neprospěly a dosáhly minimálního pokroku. V letech 2017 a 2018, jak jsem již zmínil dříve, zatímco veřejný řetězec byl „horký“ a bylo snadné získat finanční prostředky, někteří lidé právě vytvořili nové řetězce vytvořením hodgepodge různých komponent existujících řetězců. Uveďme zde příklad: mohu vzít složku A bitcoinu, složku B Ethereum a složku C odjinud a spojit se do nového „řetězce“. Po zkopírování a vložení těchto komponent dohromady by pak bylo možné spustit minci a nazvat tento nový projekt. Taková mishmash komponentů byla jednoduše opakováním starých nápadů s malými inovativními nápady. Namísto povzbuzení průmyslu novými směry přineslo toto chování průmyslu mnoho hluku.

Přichází druhý problém, kterým je posedlost pronásledováním po TPS. QuarkChain také začal řešit úzký profil TPS. Mnoho z nás sdílelo podobné myšlenky, protože jsme si mysleli, že Ethereum je příliš pomalé na to, aby bylo komercializováno. Pokud dokážeme vyřešit problémové místo TPS a nechat blockchain běžet rychleji, pak by se průmysl proměnil v něco jiného. V současné době komunita navrhla celou řadu nápadů pro vylepšení TPS. Vertikální expanze může například urychlit jeden řetězec přijetím nového mechanismu konsensu, jako je DPoS. V současné době jsou vyvíjeny některé nové mechanismy konsensu s cílem posílit TPS a urychlit jeden řetězec. Náš přístup je jiný: horizontálně se rozšiřujeme přidáním více řetězců, což je také proveditelné řešení.
Přestože existuje značný prostor pro zlepšení TPS, řešení navržená různými projekty by nakonec posloužila k překonání úzkého hrdla TPS. Neříkám, že TPS není důležitá; spíše by zlepšení TPS pouze nevyřešilo problém celého odvětví. Některé veřejné řetězce samy o sobě obchodují s vysokými TPS, což je samo o sobě skvělé, ale pak jen málo oživuje průmysl novými nápady, buduje ekosystém průmyslu nebo buduje přistávací aplikace.

Třetí problém se vrací ke čtyřem komponentám, které jsem právě představil. Některé projekty pouze zamíchávaly různé komponenty a dělaly několik mixů a zápasů s malými inovacemi. Mnoho veřejných řetězců však realizovalo inovace týkající se jedné konkrétní složky, zejména pokud jde o mechanismus konsensu. Doufám, že na inovace všech čtyř komponent bude věnováno více zdrojů. Ať už se jedná o virtuální stroj nebo mechanismus konsensu nebo tokenovou ekonomiku, jakékoli inovace jsou skvělým vývojem, který posune průmysl vpřed.
Skutečnou otázkou je, že pokud člověk dosáhne nějakého průlomu v jedné ze čtyř složek, je vhodné vyvinout zcela nový řetězec vyladěním této jediné komponenty pomocí inovace? Po hlubokém zamyšlení považuji takový návrh za zbytečný. Z pohledu inovátora si může myslet, že to, co postavil, je nejmodernější technologie v celém průmyslu; jak se však stále objevují nové myšlenky, řetězec „není tak nový“ by tyto myšlenky nemohl začlenit. Tento druh rámce má v podstatě malou praktičnost.
Pouze s jediným inovačním bodem není třeba vytvářet nový řetězec. Budu dále zdůvodňovat v pozdější části své řeči. Domnívám se, že skutečný veřejný řetězec by měl být rámcem, který bude pružný a bude zahrnovat nové funkce, protože se objevují další průlomy v technologii. Pokud mám nový mechanismus konsensu a pak vytvořím nový veřejný řetězec. Brzy poté, jak se objeví novější mechanismy konsensu, bude můj veřejný řetězec zastaralý. Je skvělé, že mnozí z nás mají zájem o vylepšení různých součástí, ale měli bychom odlišit tyto jednobodové inovace od výrazného nového rámce.

Poslední problém, který bych zmínil, je, že rétorika, kterou mnoho projektů používá, selhává. Rétorika vypadá takto: vylepšit TPS, rozvíjet komunitu, spouštět mainet a tlačit dApps. Nezáleží na tom, zda tyto dApps mají velkou uživatelskou základnu, nebo ne, protože dApps jsou s několika uživateli docela homogenní. Veřejnost tuto rétoriku odmítá, protože v podpoře aplikace Dapps bez uživatelů vidí jen několik výhod. Kromě toho je veřejnost také zklamána veřejnými řetězci, kteří nedokázali vyvinout slibované zabijácké dApps.

Odpověď na tyto dvě otázky je zde. Nejprve musíme uznat, že existuje jen několik scénářů aplikace pro dApp kromě DiFi nebo hazardních her. Za druhé, vývojáři, kteří jsou schopni vyvíjet dApps, si výrobu dApp nelíbí. Dozvěděl jsem se o tom mluvením s vývojářskou komunitou. Mají tento názor, protože musí pracovat s omezeními uloženými inteligentními smluvními mincemi, které dApp generuje. Například mince vytvořená v dApp pro Ethereum se nazývá ERC20token, TRC20 pro TRON. Tyto mince jsou problematické, protože mohou sloužit pouze jako důkaz majetku bez hodnot aplikace a nemohou zavádět inteligentní smlouvy. U poplatků za plyn by se člověk stále musel spoléhat na nativní tokeny, takže tyto inteligentní tokeny kontraktu nesou kromě důkazu o bohatství žádné praktické hodnoty.

Z tohoto důvodu musí tito vývojáři dApp začít stavět nový řetězec od nuly, například CryptoKitties. CrytoKitties rozvíjí svůj vlastní řetězec namísto čistě používání ETH, protože si myslí, že vývoj jeho vlastního řetězce dává větší slovo ve směru a jeho vlastní tokeny nesou skutečné použití kromě toho jako důkaz hodnoty. Tato myšlenka přináší další veřejné řetězce zaplavující trh, kromě těch, kteří přeskupují čtyři složky a těch, kteří dosáhli jednobodových inovací.
Když se vrátím k tématu vraha dApp, myslím, že v budoucnu se zabiják dApp zrodí z existujících aplikací, kde blockchain umožní nové funkce. Pro uživatele nemusí znát ani rozumět logice backendu. Proto se dApp více orientuje na společnost. Pro společnost by upřednostňovala vlastní řetězec, protože chce diktovat svůj vlastní ekosystém. ERC20 nebo podobné inteligentní tokeny smluv, jako je tento, by nevyhověly takovým požadavkům, což vede zpět k důvodu, proč projekty upřednostňují budování vlastních řetězců. V současné době veřejné řetězce umožňují vývojářům stavět pouze jednoduché dApp, ale ne budovat další řetězce na vrcholu své infrastruktury. Důvodem tohoto rozhodnutí je skutečnost, že vytvoření jiného řetězce se promítne do zahájení dalšího nového projektu veřejného řetězce. Také s tímto pravidlem povolení mohou takové dApps používat pouze tokeny, které slouží jako důkaz aktiv.
Celkově vzato, existují čtyři hlavní důvody, proč se současný sentiment veřejného řetězce zdá trochu dolů a ven. Jak jsem již řekl, veřejný řetězec prodával myšlenku vysokého TPS, spuštění mainnetu a spuštění dApps. Taková myšlenka již nefunguje a očekáváme, že veřejné řetězce budou směřovat novým směrem. Veřejnost místo spouštění výkonného dApp nebo inovací na jedné ze čtyř komponent očekává veřejnost něco víc.
V tomto ohledu, jaké jsou charakteristiky, které by měl mít dobrý veřejný řetězec? Za prvé, měla by mít vysokou propustnost. Dříve jsem řekl, že vysoké TPS není jediným faktorem při určování, zda se jedná o dobrý projekt veřejného řetězce, přesto je sám o sobě rozhodujícím faktorem. Za druhé, řetěz by měl být flexibilní a může neustále absorbovat nové technologie pro upgrade. Zatřetí, mělo by sloužit jako otevřená platforma pro komunitu k zahájení řady projektů, jako je dApp nebo stavební řetězec.
Dříve, když nikdo z nás nevěděl, jak cloud funguje, by si společnosti vybudovaly veškerou infrastrukturu samy. V dnešní době společnosti jednoduše hostují vrstvu infrastruktury v cloudu a vytvářejí na ní aplikace. Podobně lze aplikovat stejný koncept pro průmysl blockchainu: protože ne všechny společnosti mají schopnost rozvíjet infrastrukturu blockchainu od nuly a řešit problém škálovatelnosti, skladování a použitelnosti. Nikdo by neměl znovu vynalézat kolo. Spíše by se mělo zaměřit na vyladění několika aspektů nad stávající infrastrukturu a zaměřit se na její konkurenční výhody v kterékoli ze čtyř složek. Otázkou však je, že současné veřejné řetězce nemohou toto použití uspokojit a že umožňují vybudovat pouze dApp na vrcholu své infrastruktury.

Přes všechny tyto problémy vidím tam některá řešení, která mohou řešit výše uvedené problémy. Doufám, že tato řešení budou v roce 2020 vzkvétat.

Prvním řešením je stříhání a druhým řešením je křížový řetěz. Moje představa o stříhání se může trochu lišit od toho, co můžete mít. Stejně tak je to moje myšlenka křížového řetězce. Budu zde dále pro vás.
To, co nazývám střepem, je heterogenní střep. Heterogenní střepina zachází s každým střepem jako s jedním řetězcem a každý řetězec může konfigurovat čtyři výše uvedené komponenty podle svých potřeb. Takový design umožňuje začlenění nových technologií do řetězce a takový řetězec lze snadno začlenit do celkového návrhu systému. Takže různé řetězce mohou hostovat různé mechanismy konsensu, ekonomiku tokenů a modely knih.

Dovolte mi pomocí diagramu vysvětlit čtyři komponenty, o kterých jsme právě mluvili. Pro každý veřejný řetězec musím definovat jednu ekonomiku tokenů, jeden mechanismus konsensu, jeden transakční režim atd. U řetězů s jedním průlomovým bodem modifikuje pouze jednu ze složek existujícího blockchainu. Pomocí střepů lze do kořenového řetězce přidat další střepy a každou střepinu nakonfigurovat odlišně podle potřeb pomocí nejnovější technologie. Střepy mohou mezi sebou interagovat a přenášet data přes řetězce.

Někteří se mě předtím na tuto otázku zeptali: objeví se nový veřejný řetězec, který vládne prostoru? Odpověděl jsem a zeptal jsem se, jak nový bude nový řetězec? Zeptal jsem se na to, protože si myslím, že v technologickém pokroku nedošlo k žádným koncovým bodům. Během upgradů a nových verzí bude vždy existovat nová technologie. Například z Ethereum 1.0 na 2.0 komunita zjistila, že je obtížné upgradovat z 1,0 na 2,0, a proto se rozhodla přepsat ji od nuly. Pokud však máte flexibilní infrastrukturu, která vám umožní pouze přidat nové střepy k implementaci upgradů, pak by infrastruktura zůstala populární místo toho, aby byla během proudů soutěží irelevantní.
Pokud jde o křížový řetězec, nemluvím o křížovém řetězci mezi různými veřejnými řetězci, jako je mezi EOS a Ethereum, přičemž oba mají zcela odlišnou infrastrukturu. Realizovat by byl skličující úkol. To, co nazývám křížovým řetězcem, je forma API, která umožňuje komunikaci různých infrastruktur navzájem pomocí stejné datové struktury. Příkladnými projekty v tomto prostoru by byly Polkadot a Cosmos.
Ve skutečnosti je myšlenka polkadotu a vesmíru podobná myšlence na stříhání. Polkadot poskytuje rozbočovač, který umožňuje uživatelům snadno uvolnit nový řetěz. Mezi uvolněnými řetězci je možné překročit řetězce pro komunikaci. V této fázi si každý řetězec může vybrat svůj konsenzuální mechanismus ze tří možností, které Polkadot nabízí. Z důvodu ochrany poskytne rozbočovač Polkadot hashovací sílu pro ochranu řetězů vypuštěných pod náboj.
Kosmos má podobnou strategii: uživatelé mohou využít své API k snadnému spuštění nového řetězce, ale při ochraně svého před útoky by bylo nutné podstoupit vlastní riziko. Uživatelé si mohou přizpůsobit konfiguraci každé ze čtyř složek.

Strukturálně heterogenní střepní medvědi připomínají Cosmos a Polkadot. Bude existovat kořenový řetězec, na kterém jsou přidány střižné řetězce. Pro každý řetězec střepů lze flexibilně nakonfigurovat každou ze čtyř složek. Každý řetězec střepů může být spuštěn jako nový řetězec a jeden může také spustit skupinu z nich najednou, což je klíčový rozdíl. Mezi střepinami lze provádět křížové střepy volně, což se v některých scénářích také nazývá křížový řetěz.
Abych to shrnul, rád bych zdůraznil, že veřejné chápání veřejného řetězce a jeho očekávání se od té doby výrazně změnilo

2017. V běžném slova smyslu mohou mít veřejné řetězce pouze inovace v jedné jediné komponentě nebo pouze vytvořit dApp a tak dále. Nový koncept veřejného řetězce je jiný: je to infrastrukturní rámec, na kterém lze stavět veřejný řetězec a dApp. Takový rámec se také může přizpůsobit novým technologiím plavícím se v průběhu času. Její komponenty nejsou fixovány jedním mechanismem konsensu, ekonomikou jednoho tokenu, jedním modelem knihy nebo jedním transakčním režimem. Její komponenty se neustále vyvíjejí a přizpůsobují, aby přežily konkurenční a neustále se měnící prostředí.
Jak jsme již dříve řekli, poté, co byl projekt veřejného řetězce otevřen, může další projekt rozvětvit a vytvořit novou pobočku. Pokud se objevují nové projekty, znamená to, že bychom museli každý z nich rozvětvit? Tento druh ekosystému je neúplný a nespojitý. Stejně jako u vývoje cloud computingu, pokud se nám daří dobře budovat infrastrukturu back-end, pak můžeme bezpečně předat baterku těm, kteří jsou dobří v budování front-endu, ať už jde o rozvoj podnikání nebo v jiných podnicích. Stejně tak ne každý vyniká při budování infrastruktury. Logičtější je svěřit takovou konstrukci odborníkům z oblasti back-end, kteří jsou schopni navrhnout flexibilní a interoperabilní strukturu, která uspokojí požadavky budoucnosti a přizpůsobí se novým technologiím.
Nakonec bych si přál, aby v budoucnu mohly veřejné řetězce hrát roli, jakou Amazon dělá s cloud computingem. Z toho, co víme v historii, se v říši musí dlouho sjednotit; dlouho sjednocené, musí se rozdělit. To je nevyhnutelný jev. U všech tříštěných projektů veřejného řetězce ve vesmíru předpokládáme nějakou formu konsolidace. I když je potěšující vidět, jak se veškerá vášeň naléhá na inovaci některých stavebních bloků blockchainu, je sporné, zda každé malé zlepšení vyžaduje, aby jeden spustil zcela nový řetěz.
Doufám, že v roce 2020 se naše heterogenní střepiny a křížové řetězce budou dále zlepšovat. Brzy můžeme být svědky toho, jak takový infrastrukturní rámec umožňuje interoperabilitu a flexibilitu a vyhovuje potřebám všech pro sestavení dApps nebo spuštění nového řetězce. Děkuji vám a těším se na výměnu nápadů s vámi po rozhovoru.

Oficiální webová stránka:https://www.quarkchain.io
Telegram:https://t.me/quarkchainio
Twitter:https://twitter.com/Quark_Chain
Medium:https://medium.com/quarkchain-official
Reddit:https://www.reddit.com/r/quarkchainio/
Facebook:https://www.facebook.com/quarkchainofficial/
Discord:https://discord.me/quarkchain

--

--