Bebekler İçin Alışveriş Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Malumunuz, bebek bekleyen bir ailede bebek ürünleri alışverişi için bir telaş başlar. Hem anne hem de baba alışveriş için kolları sıvarken; bir bakmışsın konu komşu ve akrabalar elleri dolu bir şekilde kapıda dikilmişler.

Yaklaşık bebeğin ikinci ayında evde iki yıldan fazla kullanabileceği kıyafet ve ihtiyaç malzemeleri birikmiş olur. Komşu ve akrabalar bunu bir adet gereği yaparken, aile tamamen ihtiyaç noktasını göz önünde bulundurur.

İşte ailenin tam da bu noktada dikkat etmesi gerekenler var.

Bebek Kıyafetleri

Bebek için ilk önce cinsiyetine göre kıyafetler alınır. Yanız bebeğin doğması ve uzun bir süre özlemle beklemiş olmanın sevinciyle gereksiz bir harcamaya hatta belki bebeğin hiç bir zaman kullanamayacağı kıyafetler bile alınabiliyor.

İlk başlarda bu pek önemli görünmese de sonralarda gereksiz bir harcama olduğu anlaşılıyor. Bu sebepten bebek kıyafetleri alışverişinde evin durumu, hava şartları ve olağan seyahatler dışında kıyafet almaya gerek yok. Bu durum aile ekonomisi katkıda bulunabilir.

Bebek ürünleri listesindeki bir diğer önemli detay oyuncaklardır.

Bebek Oyuncakları

Bebek oyuncakları, ilk aylarından başlayarak oyuncakları bırakacak yaşa gelene kadar farklılık gösterir/göstermesi gerekir. Çünkü oyuncakların farklı ebat ve parçalardan oluşması bilinci henüz gelişmemiş bebekler için aşırı tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Bir çok oyuncak firması, oyuncaklarının bebeklere verdiği zararlardan-ölümle sonuçlanmaya kadar- dolayı farklı ürün geliştirmelerine gittiler. Sonuçta sağlıklı maddeler ile, yaş guruplarına göre oyuncaklar ve olası tehlikeli hareketlere karşı zarar vermeyecek oyuncaklar üretmeye başladılar. Yalnız bu demek değil ki piyasadaki bütün oyuncaklarda bu standartlar var. Bu sebepten aileler bebeklerine ve çocuklarına oyuncak seçerken aşırı dikkatli olmaları gerekiyor.

Oyuncak seçimi zaman geçirme ve oyalanma amaçlı olduğu gibi artık eğitime de katkı sağlıyor. Gelişmiş teknolojik ya da fayda vermesi itibariyle tasarlanmış oyuncaklar bebeklerin gelişim sürecine ekstra katkı sağlıyor. Öyle ki bu gelişim geleceklerini de şekillendirmelerine yardımcı oluyor.

Sonuç olarak bebeklere oyuncak seçerken; sağlıklı ürünler başta olmak üzere, oyalarken eğitici ve zamanı değerlendirebilecek oyuncaklar tercih edilmeli.

Bebek ürünlerinde bir diğer önemli parça, bebeklerin dışarıda gezdirilirken veya seyahatlere götürülürken taşımasını ve korunmasını sağlayacak ürünlerdir.

Bebek Arabası vb.

Taşıma ve gezdirmede kullanılan ürünler: Ana kucağı, bebek arabası, oto bebek koltuğu gibi ürünlerdir.

Bebeğinizle beraber rahat ve eğlenceli bir gezintiye çıkmak istediğinizde endişeler sizi bu zevkli tercihten alıkoymasını istemiyorsanız;

1- Yürüyüşlerde ana kucağı ve bebek arabası olmasına dikkat edin.

2- Araç ile yolculuk yapacaksanız, oto bebek koltuğunuzun olmasına dikkat edin.

3- Yanınızda soğuk veya rüzgarlı havalardan koruyacak tulum ve port bebe olmasına dikkat edin.

Şimdilik yazımızın sonuna geldik ama ilerleyen zamanlarda anne ve bebek ürünleri ve ihtiyaçları hakkında bir yazı yayınlıyoruz. Okursunuz… :)