Dijital Tasarım Stüdyoları için Yeni Bir İş Modeli Önermesi
Yakup Bayrak
663

Önerdik de ne oldu?

Bugüne kadar Medium’a yazdığım yazılar içerisinde açık ara en çok okunan bu önermeye, bir güncelleme geçmem ve yürüttüğümüz çalışmaların sonuçları hakkında bilgi paylaşmam gerekiyordu. Kafa şişirmeden onu yapmaya çalışacağım.

İtiraf edeyim, bu yola çıkarken kendimize kılavuz aldığımız tasarım stüdyolarından bir tanesi olan Digital Telepathy’nin geçtiğimiz ay yayınladığı “Neden servis modelimizi değiştiriyoruz?” yazısı beni bu yazıyı yazmaya teşvik etti, etmesine ama yine aynı dönemde, bir başka ilham kaynağımız olan Buffer, “Hızlı büyüdük, hata yaptık. Şunları yaparak ilerleyeceğiz.” şeklinde özetlenebilecek öz eleştiriyi yaptıktan sonra sıra bizde diye düşündüm.

Sonuçlar

  1. “Projeye takım atama ve o takımı dedike edebilme” ile “Minimum Viable Allocation oturtabilme” eksenlerinde proje sahibini ikna etmede ne yazık ki başarılı olamadık.
  2. Öngördüğümüz Riskler’den 1 ve 2 numara alenen gerçek oldu ve 1. maddenin ortaya çıkmasında en büyük etkenleri oluşturdu.
  3. Riskler madde 3 de gerçekleşmiş olsa da SHERPA’ya getirdiği marjinal fayda, zarardan çok daha büyük oldu. Özetle, işe yaradı.
  4. SHERPA’nın Playbook’u, bu süreçteki denemeler sayesinde ortaya çıktı.
  5. Madde 4'de hikayesini, şu linkte en güncel sürümünü okuyabileceğiniz kural seti, SHERPA’ya en önemli iş hedeflerinden bir tanesi olan Düzenli Gelir / Düzensiz Gelir paritesinde, 180 derece dönüş yaptırabilme (olumlu anlamda) imkanını verdi.
Hiç bir yeri mozaiklemeyeceğimiz günler de yakın…

Peki Şimdi Ne Yapacağız?

Tabii ki yanıldıklarımızdan ders alacak, edinimleri kendimize yakıt yaparak yeni denenmemişlere yelken açacağız. Ana hedef, daha hızlı hareket edebilen, daha “hedefe” odaklı ve daha çok “Hayır” diyebilme gücüne sahip olabilecek kıvama gelebilmek olacak.