Olmaz mı? Oluyor işte… Buyurun okuyun.

PR’cının PR’ı

Beni az buçuk tanıyanlar bilir, PR insanlarıyla aram oldum olası pek iyi olmamıştır. “Peki senin için PR ne anlam ifade ediyor?” diye sorarsanız da hep aynı benzetmeyi yapmayı tercih ederim;

PR, müziğinizin duyulmasını istediğiniz kadar uzağa, tınlamasını istediğiniz tonda iletilmesine imkan sağlayacak amfidir, hoparlör değil.

Ama bir tane PR’cı var ki onu diğerlerinden ayrı tutuyorum. İşte bu yazı da onunla ilgili…


Ceyda Ünsal ile tanışın

Aslında Ceyda, hayatımın 2004–2006 yıllarındaki “beyaz yakalı dönemleri”nden mesai arkadaşım. Birlikte çalıştığımız günlerde içimden “Yahu böyle PR’cı mı olur? Bu arkadaş, işi gerçekten kitabına göre yapıyor?!?” diye meraklı gözlerle izlediğim, gözlemlediğim ve bir şeyler öğrenmeye çalıştığım ender insanlardan…

Uzun bir süre Türkiye’nin önde gelen PR Ajansları’nda işe “ajans cephesinden” baktıktan sonra, hatırı sayılır bir süre de “marka cephesinde” savaşma fırsatı bulmuş, PR’cı PR’cı konuşmayan; disiplinli proje yönetimi ve iş takibi, hedeflere / performans indikatörlerine bağlı çalışma gibi PR’cı bünyesinde zor bulunan yetkinlikleri tecrübe sepetine atabilmiş profesyonel bir iletişimci. Bildiğiniz tanımıyla “PR’cı” değil aslında. Halkla, müşterinle, hedef kitlenle kuracağın iletişimini delege edebileceğin güvenilir takım arkadaşın.


Peki ben neden böyle bir yazı yazmaya karar verdim?

Kısa yanıtım, “çünkü onunla çalışmak bizde gerçekten işe yaradı”.

Detaylara girmem gerekirse; biz, kurucusu olduğum DAM Startup Studio bünyesindeki başta SHERPA ve Dijital Stüdyo olmak üzere toplamda 4 girişimimiz için, Ceyda ile 2015'in ikinci yarısının ortalarına doğru çalışmaya başladık. “Madem bu kadar iyi, neden onca zaman bekledin de şimdi çalışmaya başladın?” diye düşünecekler için özellikle not düşeyim, çünkü önce bizim Ceyda’ya aktaracağımız “o çok değerli hikayelerimizi -ya da müziğimizi-” hazırlamamız gerekiyordu.

Ceyda, artık anlatacak çok hikayemiz var… Biz hazırız!

…dediğim günü dün gibi hatırlıyorum.

Bizim gibi Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya çalışan girişimlerin, hikayelerini anlatması zordur. Bırakırsanız, saatlerce konuşabiliriz. Sıkılmayız. Ama bir de şunu unutmayın, “Biz etkileşimli ekranlar için kullanıcı deneyim tasarımları hazırlayan bir stüdyoyuz.” diye söz girdiğimizde, anlatacaklarımızı anlaşılır kılmak, net mesajlar çıkarabilmek ne kadar kolay olacaktır, öyle değil mi? :)

Önceliği amiral gemimiz SHERPA’ya verdik. Ceyda’nın bilişim sektöründeki geçmiş deneyimi, stratejik oyun planı oluşturabilme yeteneği ve onlarca yıllık birlikte çalışmışlıkların üzerine kurulu bağlantılarıyla; SHERPA’nın kılı kırk yararak ortaya çıkardığı başarı hikayeleri, Türk UX tasarım dünyası için sağladığı katma değer ve tabi ki SHERPA’ların durmaksızın ürettiği kaliteli içeriklerle Türkçe UX içeriği arayanların ilk durak noktası olan SHERPA Blog bir araya gelince, henüz giriş yapalı 2,5 yıl olan yerel pazar rekabetinde, çok kuvvetli köşeleri tek tek tutmaya başladık. Bence en önemlisi, “bilinmek istediğimiz gibi bilinir”, “anımsanmak istediğimiz gibi de anımsanır” olduk.

Alıcılara, aradaki onlarca parazite rağmen, mesajlarımızı olması gerektiği gibi iletebildik.

Dijital Stüdyo’nun terzi işi, en ince detayına kadar kafa patlatarak yarattığımız etkinliklerinde, Ceyda’nın etkinlik stratejisi ve operasyonel kurgu deneyimi devreye girdi. Dijital Stüdyo ekibine sunduğu yenilikçi fikirler, yeri geldi ufuk açtı, yeri geldi puzzle’da aradığımız o “eksik parça”yı tamamladı.

Bizim girişimlerin en küçüğü Ciz.io için ise, “Biz girişimcilerin girişimi olacağız” diyerek çıktığımız yolda, bizim bile halen inanmakta zorlandığımız bir büyüme hızına ulaşmamızda en büyük katkı sahibi olan yol arkadaşlarımızdan birisi oldu.

Önce teşekkür etmek istedim Ceyda’ya… Sonra da işte bu yazıyı yazarken buldum kendimi. İnsan, telaştan, harala güreleden, bazen de düşüncesizlikten atlayıveriyor böyle değerli methiyeleri sahiplerine iletebilmeyi…

Teşekkürler Ceyda…


“Yahu biz bu PR işinden bir türlü arzu ettiğimizi verimi alamıyoruz?” mu diyorsunuz?

Ben daha ne diyeyim? Linkedin bağlantısı yukarıda. Websitesi de az aşağıda…

www.unsaliletisim.com

Gerisi size kalmış…