Girişim Şirketim Neden Battı? #5 — Finans
Celil Bozkurt
121

Bütün yazılarınızı sırayla okudum, tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yazılarınızdan aklımda kalan özellikle 2 konu var.

1- Yaptığı ürünü kullanmayan bir developer ın çıkardığı ürünün sorunlara neden olabileceği. Bence son kullanıcıya ürün yapıyorsanız ve özelikle müşteriye doğrudan dokunulamıyora çok kritik. Her developer ın müşteri bakış açısıyla düşünmesi.

2- Yatırım alma ve yatırım süreçleri hakkında tecrübesiz girişimcilerin yanılgı içerisinde olması. Üniversiteden mezun olmadan o kadar yatırım almayı kafamıza koymuştuk ki, ürünü bırakıp, saçma sapan şeylerle vakit kaybetmeye başladık. Buda yaptığımız ürünün kalitesini olumsuz etkiledi ve sonunda bizim emek harcağımız ve kimsenin kullanmadığı bir ürün çıkmış oldu. Halbuki yatırım alsak bile bu en az 6 ay sürecekti ve bu süre zaten bizim başarılı olup olamayacağımızı görmemize yeterli bir zamandı.

Nacizane olarak, bende edindiğim tecrübelerle bir kaç şey eklemek isterim. Belki bir kaç arkadaşa bir fikir verir;

Fikrinizi maksimum 2–4 hafta arasında bir sürede analiz edip planlayın (mutlaka ama mutlaka ürününüzü satın alacak kişilerle görüşüp ne için kullanacaklar ya da onun yerine hangi ürünü ne için kullanıyorlar gibi fikirleri alın, fikri paylaşmaktan korkmayın kimse fikrinizi çalmaz, çalınıyorsa zaten geç kalmışsınızdır, paylaşmazsanız muhtemelen 3 ay tutmayan bir ürüne boşuna uğraşmış olacaksınız). Bu analiz sonucunda yapacağınız ürün hedef kitleniz tarafından para ödenebilecek bir değer ifade ediyorsa vakit kaybetmeden MVP çıkararak (minimum çalışan ürün) aksiyona geçirin (parasal değeri yoksa yapmak ile vakit kaybetmeyin başka bir fikre bakın derim, çünkü finansal açıdan destekleyemeyeceksiniz).

Ek olarak, daha önce profesyonel manada bir ürün yapmamışsanız (5 yıl bir firmada (startup olursa 2 adım önde olursunuz) çalışıp ürün geliştirmek gibi, üniversitede yapılan dönem ödevlerini buna dahil etmeyin) ürününüzü denemenizi, daha doğrusu ürün yapmayı denemenizi tavsiye ederim. Nasıl ürün yapmayı deneyeceğim derseniz, codecanyon, themeforest gibi ürün satılan sitelerde fikirlerinizi ürün haline dönüştürüp satın. Neyi doğru yapıyorsunuz, nerelerde eksiğiniz var, ürün geliştirme neymiş, trendler neymiş, müşteri memnuniyeti ne olaki, yaptığım ürünün parasal bir karşılığı oluyor muymuş gibi soruların direk cevabını buluyorsunuz. Bunu üniversitede 3–4 sınıfta yaparsanız bu size mezun olduğunuzda kendi işinizi kurmanız için yolu gösterecektir.

Hayatı geri alabilsem bu yazdıklarımı uygulamayı isterdim. Diğer türlü hafızamız bir sürü başarısızlık ve bahane ile doluyor. Kendimize dönüp baktığımızda öz eleştiri yapıp şunu şöyle yapsaydım işi kurtarırdım diye düşünmekle veya bu ülkede bunu yaptırmazlar, yatırımcılar tutan iş arıyor bize para vermezler gibi bahaneler üretmekle geçiyor.

Teşekkür ederim esen kalın.

A single golf clap? Or a long standing ovation?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.