Banje Srbije

Najlepše banje Srbije 

Moje destinacije Srbija
3 min readDec 27, 2013
Soko banja

Banje u Srbiji — Srbija sa više od 300 izvora mineralnih i termo-mineralnih voda spada u jedno od najbogatijih područja u Evropi. Jos su stari Rimljani od II do IV veka n.e. gradili kupatila, bazene i vile na izvorima termo-mineralnih voda, pa se tako ovi ostaci danas mogu naći u Niškoj, Vrnjačkoj, Sokobanji, Jošaničkoj i Kuršumlijskoj banji. Takodje, novija arheološka istraživanja ukazuju na postojanje arhitektonskih ostataka i današnjoj Ovčar banji, ali i u Vranjskoj i Ribarskoj.

zvori mineralnih i termo-mineralnih voda u banjama Srbije karakteristični su po raznovrsnom fizičko-hemijskom sastavu, tako da se uspešno primenjuju u prevenciji i lečenju veoma širokog spektra oboljenja, kao i u rehabilitaciji. Lekovite banjske vode koriste se u terapijske svrhe kupanjem, pijenjem, orošavanjem i ispiranjem. Koriste se i kao pomoćno sredstvo u terapiji medikamentima i fizikalnoj terapiji.

Obilazeći banje Srbije i njihovu okolinu može se upoznati bogata kulturno-istorijska baština, koja svedoči o dugoj i burnoj prošlosti civilizacije na našim prostorima. U okolini banja nalaze se mnogi značajni arheološki lokaliteti. Zapadno banje Vrdnik. kraj Sremske Mitrovice nekada se nalazio rimski grad Sirmium. a kod Gamzigradske banje - Felix Romuliana.

Banje u Srbiji

Banje Srbije smeštene su uglavnom dolinama planina, tako da je njihova neposredna okolina bogata gustim šumama, a ne retko se u blizini banja nalaze i prelepa jezera. Ukoliko se odlučite da posetite npr. Bukovičku banju, moći ćete uživati u lepotama Bukulje sa zaštićenim šumama prepunim fazana i srna i Garaškom jezeru dugim 1000m dubine do 15 metara. Medjutim, nije samo Bukovička banja obdarena položajem pored jezera. Pored Sokobanje je Bovansko jezero, u okolini Pribojske banje su Sjeničko i Radoinjsko jezero, pored Ovčar banje to su Ovčarsko jezero i Medjvršje, Borsko jezero je pored Brestovačke banje.

Iako su u jednom periodu banje Srbije bile mesta isključivo namenjena lečenju, danas se banje u sve većoj meri vraćaju onome što su nekada u prošlosti bile - mondenska mesta za odmor i uživanje, ali i rekreaciju. Sve više se u banjama grade moderni sportsko - rekreativni kompleksi sa terenima za razne sportove koji u sebi sadrže i salone za masažu i fitnes centre. Veliki broj banja u svojoj ponudi ima škole tenisa, plivanja ili jahanja. Takodje, organizuju se kampovi za košarku, fudbal, odbojku. Onda i ne čudi činjenica, obzirom na stepen uredjenosti i raznolikost kvalitetnih usluga, da sve veći broj sportskih klubova se odlučuje da organizuje pripreme baš u nekoj od banja

Boravak u banjama je jedinstvena prilika za upoznavanje bogate tradicije, običaja i narodnog stvaralaštva. Tokom leta i u ranim jesenjim mesecima održavaju se sabori narodnog stvaralaštva, festivali folklora, izložbe samoukih slikara i domaće radinosti i zanimljiva takmičenja u pripremanju tradicionalnih kulinarskih specijaliteta.

--

--