2015’in En İyileri

Eskiden yıl biterken, geçirdiğimiz yılın en’leri, mühim olayları/kişileri seçilir ve tüm geleneksel iletişim kanallarında az çok aynı içerik yer alırdı. Gittikçe dijitalleşen iletişim, kişiselleşmeyi de arttırdığı ve izin verdiği için herkesin en’I de kendine göre olmaya başladı. Bu durum, ülkeler, bölgeler ve hatta bireyler için yıl trendlerini oldukça farklılaştırdı. Artık 2015 yılını nasıl hatırlıyorsunuz diye sorulduğunda, hemen hemen herkesin farklı bir cevabı var.

Sosyal medya ve diğer web araçları kendi içeriğine ve/veya kullanıcısına göre yılın trendlerini belirliyor. Google, 2015 yılında tüm dünyada en çok ne arandığını sunarken, aynı zamanda Türkiye için arama trendlerini özelleştirebiliyor. Twitter yine kendi içeriğine göre, 2015’teki en popüler ‘hashtag’leri tespit ederken, Youtube yıla damgasını vuran videolardan derlediği ayrı bir video paylaşıyor. Bilinen araçlar dışında, analiz ve raporlama yapabilen her bir iletişim aracı kendisi için bunu yapabilir. Basit bir mobil uygulama olarak yola çıkan ancak bugünün en popüler fotoğraf paylaşım platformu Instagram bile, kendi içeriklerini baz aldığı bir trend hazırlayabiliyor.

Şimdi sırayla, dijital dünyaya göre 2015 yılı nasıl geçmiş, bir bakalım.

Google Trends

Google arama istatistiklerine göre 2015 yılında, Amerika Birleşik Devletlerinde en çok aranan konulardan biri Star Wars olmuş. 2015 yılının Aralık ayında vizyona giren film hakkında 155 milyon’dan fazla arama yapılmış. Yine Amerika’da en çok aranan konulardan olan 2016 seçimleri hakkında 338 milyon’dan fazla arama yapılmış. 2015 yılının evrensel bazda en çok aranan konusu ise, 13 Kasım’da Paris’te gerçekleştirilen terör saldırısı olmuş. Paris saldırıları hakkında 900 milyona yakın arama yapılmış. Yine global trendlerde en çok aranan konulardan biri Mars’ta su bulunması iken, Göçmen krizi, Volkwagen emisyon politikaları da Google Trendlere girmiş.

Twitter

Twitter #YearOnTwitter yani Twitter’da Yıl hashtag’iyle 2015 yılının en trend konularını paylaştı. Muzik, televizyon, teknoloji gibi ayrımlara giden Twitter’da 8 kategoride en’ler belirlendi. Twitter ayrıca yılın en çok kullanılan Emojisini’de kullanıcılara sunmuş oldu.

First
Second
Third
Buna göre, 2015 yılında deli gibi gülmüş, bol bol aşık olup, fena halde ağlamışız.

Youtube

En çok izlenen videoların belirlediği Youtube’un 2015 en’lerinde birincilik bir muzik videosunun oldu. İkinciliği alan Clash of Clans’ın tanıtım filminin ardından bir top şakasını çektikleri video Youtube’da üçüncü sıraya yerleşti. Türkiye’de ise 2015 yılında en çok izlenilen video, bir çocuk çizgi filmi olan Niloya oldu.

Bu durumun aslında iki boyutu var. Birincisi her mecranın, kullanıcı kitlesinin farklı olması. İkinci boyutu ise, kullanıcı kitlelerinin coğrafyaya gore de farklılık göstermesi. Örneğin Türkiye’de en çok izlenen videolar arasında bir çizgi film girebiliyorken, Amerika’daki en çok izlenen listelerde daha çok müzik videolarını ve vlog’ları görüyoruz.

Bu durumun doğrudan kültür ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Aslında en’ler incelendiğinde Amerika’nın daha çok tüketmeye dönük kültürü ile Türkiye’nin daha muhafazakar, aileyi yücelten yapısı görünür oluyor. Bu gözle incelendiğinde, sosyal medyanın ana akım’dan aslında o kadar da uzaklaşmadığı, bir adım daha ileri giderek ana akımı bu bağlamda yeniden kurguladığını söyleyebilir miyiz?

Yıllar once, yılın en’leri, ana-akım iletişim kanallarının derlediği içerik ile sunuluyordu. Kime göre, neye göre sorusunu soruyorduk? Havada kalan yönleri, boşlukları vardı. Yeni iletişim araçları, yani sosyal medya, artık kişiye, zevke, ülkeye, bölgeye, ilgiye göre sunuyor. Aslında, artık, yılın en’Ieri, bizim gerçekten de o yıl ki davranışlarımıza göre seçiliyor. Eğer konular siz aramasaydınız, merak etmeseydiniz, izlemeseydiniz gerçekten bu kadar popüler olacak mıydı? Bu soruların cevaplarını gizleyen ana-akım medyanın perdesini kaldıran sosyal medya, tüm kültürü görünür kıldığını iddia ederek, aslında onu tümden gizlemedi mi?

Ama yine de hala en önemli soru biz neyi, neden merak ediyoruz?
Show your support

Clapping shows how much you appreciated Kral Baykuş’s story.