Ako zo Startup Weekendu neodchádzať bez startupu

Stanley Mácha
Apr 6, 2019 · 7 min read

Začiatkom mája prídeme s pár šikovnými ľuďmi zo startupovej komunity mentorovať tímy na Startup Weekende.

Za relatívne lacné vstupné sa hlavne študenti a rutinou otrávení zamestnanci prídu podeliť o svoje nápady, okolo ktorých sa vytvoria tímy. Za 54 hodín sa potom budú snažiť vyrobiť a odprezentovať výsledky úplne novej inovatívnej firmy, ktorá si zaslúží pozornosť médií, investíciu jedného z množstva fondov a zaujímavú cestu cez globálny trh.

Image for post
Image for post
Startup Weekend Košice 2017

Od prvého ročníka sa ale cez košické Startup Weekendy premleli 100-vky ľudí a pri 6-tom opakovaní, ktoré sa koná o mesiac, by už bolo fajn, keby sme eliminovali detské kútiky na brainstorming a končili v nedeľu so skutočnými inovatívnymi firmami, ktoré pôjdu po obratoch na trhu.

Startup Weekend je pre každého — ide len o mindset.

Aby ste vyrobili ďalší Dropbox alebo Airbnb, potrebujeme trochu dospelejšie pristupovať k týmto otázkam:

  1. Čo je vlastne startup?
  2. Akú rolu budem mať v tíme?
  3. Aké nápady si doniesť?
  4. Ako a kde hľadať diery na trhu?

Startup je malá firma s inovatívnym produktom, ktorej účelom je cez opakovateľný a škálovateľný business model dynamicky vyrásť na globálnú úroveň.

Aby ste takýto typ rastu dosiahli, musíte svojmu produktu správne nastaviť hlavne 3 veci: technologické prevedenie, design pre použiteľnosť a business model.

Z toho vyplýva, ako má vyzerať tím.

Image for post
Image for post

Do startupu patria od začiatku ľudia, ktorí vedia produkt nadesignovať, vyrobiť a predať. Simple.

Developeri väčšinou vedia, čo majú robiť. Ich úloha je poznať technologické možnosti výroby a vývoja produktu a spraviť všetko, preto, aby dali počas víkendu dokopy funkčný prototyp.

Designeri zas musia vymyslieť ako technologické riešenie prototypu zamaskovať a podať tak, aby vynikol účel a inovatívny prínos pre zákazníka.

Všetci ostatní, ktorí sa zvyknú šikovne nazývať marketérmi, ideamakerami a neviem čím všetkým, majú v tíme jedinú skutočnú úlohu — predávať. A tým sa nemyslí social marketing na facebook a instagrame (pokiaľ nie ste solídny influencer s riadnou základňou followerov), ale reálne telefonovanie a lovenie klientov a leadov cez všetky možné známosti a kontakty. Jednoducho potrebujete výsledky, ktoré mizivými konverziami online marketingu za 54 hodín nedáte.

Predaj je na Slovensku historicky nepríjemná úloha, ale startupové produkty nie sú bambusové ponožky, ani paušál — naopak keď pochopíte, ako to funguje, celkom si so svojim tímom môžete predaj užiť.

Môže to znieť extrémne, ale je to jediný spôsob, ako má firma šancu. Ak sa budete s pseudomarketermi snažiť napodobniť prieskum trhu alebo rýchlo zbúchať online visibility, nebudete mať za 54 hodín Startup Weekendu čo odprezentovať. Ak sa budete snažiť naostro predávať, prinajhoršom získate dobré sales leady, pri najlepšom sa s niekým hneď aj dohodnete a investori v záverečnej prezentácii uvidia, že ste to vzali vážne.

Ak ukážete, že zvládate pre svoj produkt vyrábať cestu na trhu, designeri a developeri vo vás uvidia chýbajúcu časť tímu, s ktorou po víkende môžu fakt pokračovať vo svojom raste.

Bottom line — ak neviete vyrábať software alebo hardware, neovládate designerske tooly, zatnite zuby a snažte sa produkt predávať.

Ostáva už len vymyslieť dobrý produkt.

Startup Weekend začína tým, že developeri, designeri a predajcovia si navzájom odprezentjú príležitosti, ktorými sa dá začať. Každý dostane minútu na to, aby odprezentoval svoj názor a zaujal niekoho zo zvyšných dvoch typov účastníkov, ktorých potrebuje pre kompletný tím.

Jediné, čo teda na začiatku potrebujete, je váš tip na príležitosť, na ktorej by sa podľa vás dal nový produkt postaviť. Nesnažte sa prísť s komplexným konceptom premysleným z každej strany, na to máte zvyšok tímu.

Developeri a makeri vedia nadhodiť technologické príležitosti a postrehy ku ktorým môžu businessáci prispieť trhom, kde by to chceli skúsiť predávať a designeri podľa tomu celému vedia navrhnúť potrebnú experience. Inovovať je možné aj nesoftwarové produkty, ak prinesiete nový materiál, alebo komponent, s ktorým viete pracovať a vidíte v ňom budúcnosť.

Napr. Gruveo svojho času prišlo s nápadom využiť vtedy novú webRTC technológiu, ktorá im umožnila realizovať videohovory priamo cez prehliadač.

Víťaz posledného Startup Awards zas priniesol inovovatívny materiál, ktorý použili na vylepšenie pásky na čepeľ hokejky.

Designeri vedia predstaviť nové experience a procesy, na ktoré pri sledovaní trendov narazili, prípadne sami navrhli, a chceli by ich recyklovať na niečo, čo funguje zastaralo a neefektívne. K tomuto vedia developeri prispieť výrobou prototypu a predajcovia opäť nápadom na trh, v ktorom to skúsiť predať.

Napr. AirBnb je startup založený designerom, ktorý pochopil a predefinoval proces hľadania a ponúkania nehotelového ubytovania. Populárnym trendom tiež dlho bolo recyklovať experience aplikácie Uber — “Náš produkt je Uber na nakupovanie potravín / Uber na jazykové kurzy / Uber ma prenájom bytov…”

Trhové príležitosti vie odprezentovať v podstate ktokoľvek, kto má vlastné podnikanie alebo rodinu, či známych, prostredníctvom ktorých majú možnosť dlhodobo vnímať v nejakom segmente príležitosť na nový business.

Napr. zakladateľ startupu GroupSolver vyšiel z konzultačnej firmy McKinsey & Company, ktorá robila tony kvalitatívneho a kvantitatívneho prieskumu trhu. V istom bode pochopil, že príliš veľa času strácajú manuálnou analýzou voľne písaných odpovedí respondentov.

Takéto kontakty viete počas víkendu taktiež hneď využiť a vyrobiť pre váš tím príležitosti, ktoré vás odpália na trh. Hlavne namiesto teoretického hobby projektu budete na konci porotcom prezentovať fakt startup.

Čo sa týka nápadov, je možné to v úvode aj miešať — je mnoho developerov, ktorí si vedia správne všimnúť príležitosť na redesign procesov a naopak je mnoho technológií, ktorých potenciál je do oči bijúci aj netechnickým ľuďom.

Po vytvorení tímu už ale musí mať každý jasné, čo je jeho úlohou.

Image for post
Image for post

Internet v istej dobe začal byť a dodnes aj je platformou, na ktorej sa dá lacno a rýchlo skúšať inovovať a šíriť produkty bez nejakých zásadných následkov v prípade neúspechu. Pokiaľ nenájdeme novú platformu, na ktorej sa dá tak ľahko inovovať, ostane internet hlavnou doménou startupov.

Ak máte pocit, že je vymyslené už všetko, treba sa pozrieť, ako to bolo pred úspešnými startupmi a ako je na tom trh dnes.

Predtým, ako prišiel Tinder, ponúkali online zoznamovacie agentúry len porovnávanie dotazníkov, taxíky pred Uberom fungovali cez telefonický dispečing a o príjemnom a lacnejšom ubytovaní mimo hotela vedel pred Airbnb nie hociktorý turista.

Kým randenie, jazda taxíkom a izby ostali v hmotnom svete, služby medzi nimi sa presunuli do mobilu.

Skúste sa teda opýtať ”Čo ešte internet nevie?”.

Zamyslite sa nad tým, ako zastaralo dodnes funguje realitný trh, koľko ďalších vecí sa dnes ešte stále dominantne rieši na drzo ohavnom Bazoši, alebo či je Profesia tak vyčerpávajúcou odpoveďou na trh práce, že si v ňom zaslúži byť dodnes prakticky monopolom.

Niektorí z vás budú premýšľať nad priemyslami, ktoré by sa super inovovali, keby “trochu” vyšli v ústrety, svoje dáta zdigitalizovali a ideálne rovno aj publikovali nejaké super namakané API.

Potom vám váš priemerne pesimistický kamarát hodí do tváre, že sa to nikdy nestane, čiže túto oblasť úplne škrtnete.

Vezmite si ale za príklad chalanov zo slovensko.digital. Dokázali nájsť spôsob, ako nepraktické štátne schránky zlepšiť bez pomoci štátu.

Bariéru zbúrali tým, že ich ako zákazník podpisom splnomocníte, aby vašu poštu preberali z nepraktickej štátnej schánky a preposielali vám ju na akýkoľvek mail zadaný v ich službe Govbox.

Každý priemysel má nejakým spôsobom zadefinované postupy a predstavy o svojom vývoji do budúcna, ktoré pokladá za dané. Dokonca aj najinovatívnejšie a najflexibilnejšie spoločnosti majú niekde hlboko vnútri nemenné pravidlá, kým nepríde niekto z úplne inej kultúry, kto do týchto samozrejmostí nevie nebodať svojim prirodzeným správaním, až kým sa nemenné proste zmení. To sa volá disruption.

Veľké priemysly, zdravotníctvo, štátne organizácie a všelijaké monopoly svoje dogmy vôbec nemajú nejako dobre schované. Sú veľké, pomalé a viditeľne ignorujú tempo a smer, akým napreduje svet okolo. Generácie starý manažment plánuje aj zdanlivo smiešne modernizácie za milióny eur a dekády času. Riešiť problémy po častiach malými a lacnými inováciami mladých ľudí je pre ich mindsety jednoducho neprirodzené a nepohodlné.

Toto je príležitosť, ktorými začínajú disruptive startupy.

Spomeňme si, ako sme už vzdávali to, že by taxislužby zaviedli do áut platobné terminály, kým prišiel Uber a jednoduchou periférnou službou všetko zmenil bez toho, aby sa dotkol taxislužieb.

Dnes je privolanie taxíka, jazda a platba úplne iná vec.

Taxislužby nepovedali áno na Uber, hotelov sa nikto nepýtal na Airbnb a veľa ľudí si na ne už ani nespomenie.

Keď chcete konečne meniť nemenné, choďte na to z vonkajšej strany ako zákazník/občan/pacient, ktorý má svoje práva, predesignujte svoje vlastné procesy jeden po druhom a začnite to robiť aj pre iných.

Zákazníci vás budú milovať.

MyHeritage vytvorilo službu, ktorá vám pošle sadu na odobratie výteru z úst a na základe Vášho súhlasu analyzuje Vašu DNA. Porovním s DNA ich ďalších klientov vyskladá váš rodokmeň a poskytne vám mnoho ďalších informácií, ktoré ste o sebe nevedeli.

Ak sú ľudia za niečo ochotní platiť, tak je to získavať viac hodnoty za menej komunikácie so štátom, úradmi, nemocnicami a poskytovateľmi služieb, ktoré sú zablokované prekomplikovanými a predraženými predstavami o megalomanskej inovácii, informatizácii a digitalizácii.

Skôr ako teda zavrhnete svoj názor na príležitosť, skúste ho odprezentovať na Startup Weekende a inšpirujte ním ostatných. Inovácie pozostávaju z troch zodpovedností, na ktoré potrebujete minimálne tri rôzne mozgy.

Váš zdanlivo samozrejmý názor môže pomôcť založiť firmu, ktorá zbohatne na inovovaní zdravotníctva.

Zavolajte svojim kamošom a bavte sa o tom, kto má akých známych, s akým businessom, a ako by sa to dalo za víkend zinovovať. Vezmite aj tých kamošov, ktorí dokola rozprávajú o svojom super nápade a dodnes z neho nič nie je.

Navštívte spolu komunitu v lokálnych coworkoch — hľadajte kolegov, inšpiráciu a rady k čomukoľvek, čo Vám nie je pred Startup Weekendom jasné.

V Starporte sa tým zaoberáme 24/7 a pár zaujímavých ľudí do tímu možeš nájsť aj v Eastcubatore, či v Hube. Väčšina z nás bude taktiež na samotnom evente.

Ak prídete so správnym mindsetom a plne sa ujmete niektorej roly, neexistuje dôvod na to, aby ste v pondelok bez vlastného startupu proste pokračovali v ďalšom pracovnom týždni.

A hlavne si kúpte lístok.

Image for post
Image for post

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store