Nedávno sme sa zotavili z nášho prvého otvoreného pokusu o rozhýbanie startupovej aktivity v Košiciach. Startup Fair a náš camp ukázali veľa z kultúry v ktorej chceme v Starporte pokračovať, veľa sme sa z toho aj naučili, avšak to ani zďaleka nie je udržateľná cesta pre prácu s komunitou.

V prvom rade nás to stálo príliš veľa, ak zarátame všetko, čo by sme zarátať mali. Druhá vec je, že ak by sme to chceli zopakovať s ďalšími 6-timi startupmi, je možné že by sme ich už nenašli.

Náš ďalší cieľ je teda ísť hlbšie a dostať sa na úroveň, kde majorita našej komunity so startupmi viazne. Startupov tu jednoducho veľa nemáme, avšak keď sa začneme baviť o ľuďoch s nápadmi, zástup je zrazu nekonečný.

Týmto smerom teda aj pôjdeme.

Von zo Starportu

Odkedy som otvoril Starport, podarilo sa mi spoznať zopár silných jednotlivcov, ktorí sú schopní konštruktívneho a hlavne použiteľného feedbacku, keď sa bavíme o stratégii a raste. Toto sa ukázalo ako veľmi užitočné, hlavne keď k nám zavítali lokálne tímy aby konzultovali svoje early startupy.

Diskusie boli super — no bullshit, založené na odžitých skúsenostiach a eventuálne sme vždy došli k nejakému plánu na ďalší krok. Väčšinou to ale končilo vetou “škoda, že tu teraz neboli ostatní”.

Taktiež na našom campe bolo evidentné, že startupy sa najviac naučia práve keď počúvajú, ako konzultujú iné startupy.

Preto by sme chceli vytiahnuť naše konzultácie zo Starportu von a začať ich robiť tam, kde si môže prisadnúť aj zvyšok komunity.

FFF séria

Navrhol som teda sériu s názvom Friends, Family & Fools. Je to funky názov pre fázu života startupu, počas ktorej si ešte nevie tím zaslúžiť seed investíciu, preto sa snaží škrabať prostriedky a pomoc vo svojom bezprostrednom okolí.

Veľmi dobre to popisuje aj úroveň startupového ekosystému, na ktorú sa chceme sústrediť, pretože tam vidíme najväčšiu slabinu. Ďaleko pred kapitálovými fondami, európskym peniazmi a korporátnou infraštruktúrou by mala existovať veľká vrstva, ktorá funguje na sweat equity a rýchlom anjelskom fundingu. Jedine tu môžu vznikať startupy, o ktorých sa hovorí, že pre úspech nepotrebujú investorov.

Môj plán je teda ideálne každé 2 týždne zorganizovať komunitnú diskusiu, kam si vždy prinesiem 3 tímy z našej komunity a pár ľudí, za ktorých mindset a skúsenosti som ochotný sa postaviť. Každému zo startupov venujeme 20–30 minút a v improvizovanej debate sa budeme baviť o ich momentálnom stave a ďalších krokoch. Celé to zvládneme za 2–3 hodiny aj s networkingom. Žiadny bullshit content ani PR zdržiavačky.

Začínajúcich startupov a nápadov je tu veľa, takže by sme mali by mať dosť materiálu na nekonečný cyklus. A pri dostatočnej frekvencii by to malo prechádzať aj očividným vývojom.

Mrkva na konci palice

Zjavne potrebujeme niečo okrem samotných diskusií, čo ľudí motivuje, aby sa k svojim startupom vrátili a začali sa o nich baviť.

Martin Reents, jeden z mentorov campu a speakrov na Startup Fair, poukázal na veľmi dôležitú a celkom primitívnu dieru v našom ekosystéme.

“Ak chcete mať zdravý startupový ekosystém, musíte ho postaviť okolo angel investorov. “

Keď sa nad týmto zamyslíme, tak je logické, že aj napriek 3 univerzitám, 1.6 miliónu ľudí v regióne a kopy hluku v médiách, nám tu stále niekde uniká príliš veľa energie, keď ide o motiváciu ľudí k startupom. Kapitálové fondy ponúkajú čoraz zaujímavejšie sumy, avšak pre začínajúci tím je 6–9 mesačný proces príliš veľké sústo. Potrebujeme na očiach niečo menšie, čo vie meniť život schopného novovzniknutého startupu v priebehu týždňov.

Nedávno som sa vrátil z Jerevanu, kde som náhodou narazil na angel investora, ktorý založil lokálny angel network. Dokonca sú tam už dva rôzne, napriek tomu, že startupová komunita tam žije len 2 roky. Vysvetlil mi ako začali, čo pre nich fungovalo a hlavne ako z ľudí, ktorí v regióne majú peniaze spraviť angel investorov pre startupy.

Počas priebehu našej série teda súčasne budeme prinášať aj rôznych nových potenciálnych angelov, aby sme pracovali na oboch stranách ekosystému súčasne.

Plán je, aby začínajúce startupy mohli od začiatku o svojich nápadoch hovoriť pred ľuďmi, ktorí pracuju s vlastnými peniazmi a vedia investovať zajtra, ak tím a nápad dávajú zmysel. Alebo neinvestovať a povedať k veci, čo treba zmeniť, kým sa o týždeň stretnú zas.

Call to action

V treťom októbrovom týždni teda odvedieme prvú epizódu z našej FFF série s kapacitou cca 60 ľudí. Event bude zverejnený na Starport facebooku, prípadne sa môžete prihlásiť na newsletter na konci Starport webu.

— — —
EDIT: Pilotný event je pripravený na 21.10.2019 https://www.facebook.com/groups/2347127832233460/
— — —

Prvé 3 startupy už máme pripravené a počas prvých diskusií ľahko pochopíte pravidlá a kultúru, v ktorej budeme pokračovať.

Napíšte mi na stanley@starport.sk ak:

  • pracujete na vlastnom startupe a hodila by sa vám debata o tom, čo robiť zajtra a ako premýšlať o svojom raste
  • máte známych, ktorí robia super vec a myslíte, že by určite mali rásť. My si spravíme svoju prácu a pozveme ich na stage.
  • premýšľate o zainvestovaní do lokálnych tímov. Ja mám nejaké mikro peniaze, ktorými rád podporím zmysluplný tím a určite sa o tom rád pobavím s ďalšími, ktorí by chceli spraviť to isté.

Program, konzultanti, startupy, publikum a angeli budú prechádzať cez nás, aby každý detail dával zmysel a aby sme si udržali a rozvíjali atmosféru, v ktorej sa môžeme dlhodobo deliť o svoj progres a skúsenosti so svojimi rovesníkmi.

Moje očakávanie je, že spoznáme nové startupy, ktoré majú nejaký ťah, pomôžeme tým, ktorí niekde viaznu, vytvoríme v komunite pár nových tímov a časom vytvoríme deal flow zaujímavý pre lokálnych anjelov.

Vidíme sa na prvej session.

I am an all-life entrepreneurs, designer and product manager. I have experience with early startups and I lead a community hub and incubator called Starport.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store