S kým sa (ne)baviť o svojom startupe?

(Pali, Tomáš and Will — vďaka za pomoc a feedback)

Keď pred rokmi dorazili startupy do Košíc, okrem startupistov tu došlo aj k náhlemu vzostupu ľudí, ktorí sa nazývajú mentormi. V prípade Košíc to bol podľa mňa veľký kameň úrazu pre zainvestované startupy a dodnes je to tu silne zavádzajúcim elementom pre hocijaký začínajúci tím.

Startupy tu doplácajú práve na to, že buď pracujú úplne sami, alebo to ešte dopĺňajú často podhadzovanými mentormi.

Ak ste v Košiciach, ponúknutý mentor vám vo väčšine prípadov nepomôže a dá sa jednoducho vysvetliť prečo.

Trh je obrovský koláč rozdelený medzi mnoho hráčov, ktorí si svoj kus chcú udržať. Akýkoľvek nový startup, ktorý chce svoj diel, musí pochopiť, ako daná časť trhu funguje a vyhrať si ju skôr ako sa mu minú prostriedky na život. Venovať sa startupu teda znamená riskovať.

Hlavne začínajúci founderi na to väčšinou zareagujú tým, že skôr, než pohnú prstom, sa snažia vypočítať, aký arzenál potrebujú na to, aby si vydominovali ústup konkurencie a záujem zákazníkov. Veľmi skoro potom začne startup vyzerať tak, že bez 10-členného tímu a miliónového rozpočtu sa to ani neoplatí začať.

Developeri, designeri a investície sú ale drahými prostriedkami, ktoré sú určené na rast zvalidovaných konceptov, nie na to, aby sa nimi founder obalil a sám sa pred rizikom uchránil, kým sa investícia spáli a on nastúpi na zaslúžený oddych do korporátu. (true stories)

Founder je práve ten, od ktorého sa očakáva, že dokáže prísť na spôsob, ako vlastnými zručnosťami a vreckovým od mamy nájsť príležitosť a prekonať v nej počiatočné riziko.

Startupy teda idú prudko proti inštinktom a pudu sebazáchovy, čo je pre človeka silno neprirodzené. Je totiž prirodzené sa riziku vyhýbať a budovať si čo najväčšie rezervy a komfort. Preto ani najskúsenejší founderi sa nedokážu vyhnúť tomu, aby namiesto eliminácie rizika nezačali podvedome pracovať na jeho obchádzaní alebo odďalovaní.

V tomto vám nepomôže hocikto. Akademický titul, obraty na finstate a ani dlhoročné pôsobenie v obore vám ani dokopy nedajú istotu, že oproti vám sedí človek, s ktorým debata nie je stratou času.

Väčšina takzvaných mentorov nemá skúsenosti s prostredím, kde sú nútení kriticky premýšlať a budú vás viesť radšej do debát, v ktorých cítia dobre oni sami. Za každú cenu vás povzbudia, prípadne k 17-tim nápadom, medzi ktorými blúdite, pribrainstormujú 8 vlastných. Nič z toho vám ale nepovie, ako vyliezť spomedzi 97% zlyhávajúcich startupov sveta.

Potom sú tu tí korporátnejšie naladení, ktorí každého učia používať business model canvas a podobné metódy so stále novými skratkami a tvarmi diagramov.

Zakladatelia Redditu, Dropboxu alebo Airbnb nezačínali tým, že vypĺňali schémy. Ycombinator, ako jeden z najúspešnejších akcelerátorov na svete, vedie Startup School, kde sa im do ročníka prihlásilo napríklad 27 tisíc startupov zo 100 krajín. Žiadnu z týchto šablón v ich osnovách nenájdete.

Zakladajú na tom, že sa foundri bavia s foundrami (šok) a predávajú si empirické znalosti a postrehy. V Košiciach do foundrov od začiatku kecajú ľudia, ktorí majú s validáciou startupov nulové skúsenosti a po celý čas debatu zavádzajú do tém a praktík, ktoré sú pohodlné pre nich, nie relevantné pre startupy.

V Starporte je to celé o foundroch. Konzultácie tu konečne začinajú prebiehať tak, že sa navzájom challengujeme, aby sme svoje startupy validovali bez zbytočnej práce vývojárov alebo predčasného kapitálu. Aj náš camp bol mierený tak, aby čo najviac hostí malo okrem korporátnej minulosti hlavne svoje živé startupy. Namiesto jednostranného “mentorovania” teda každý hovoril o tom, na čom stavia svoju stratégiu a tým vedel inšpirovať ostatných, aby prehodnocovali svoje ďalšie kroky.

Keď sa vám teda niekto bude ponúkať ako mentor, pýtajte sa ho najprv vy na jeho startup. Ak sa vám bude páčiť, ako pri ňom premýšľa, povedzte mu o tom svojom a popýtajte si radu k problému, ktorý práve riešite. Tu ste sa zbavili 99% špekulantov. S investormi sa bavte, keď už hľadáte funding; s korporátmi, keď im chcete niečo predať.

Ako bolo povedané na Startup Fair, východ Slovenska je veľmi konzervatívny. Skúsenosti a mindset na elimináciu rizika začinajúceho startupu tu teda asi nebude mať len tak hocijaké sako s kravatou.

Starport je startup sám o sebe a viem o ňom hovoriť. Riešim v ňom podobné problémy, ako startupy, ktoré sa okolo neho združujú, a sú to podobné problémy, aké bude riešiť každý iný founder. Ak je niekde prostredie, v ktorom sa o startupoch oplatí baviť, tak je to tu.

Bottom line:

  • nestartupujte sami — inštinkty človeka idú proti tomu, čo je potrebné robiť v startupe a nevyhnete sa tomu, že budete robiť aj hlúposti, ktoré by ste komukoľvek inému hneď vytkli
  • trávte čas porovnávaním svojich stratégií s inými foundrami startupov, nenechajte sa zavádzať ľuďmi, ktorí o svojom startupe nechcú alebo nevedia nič povedať
  • foundrov žijúcich startupov nájdete v Starporte, alebo na FFF meetupe

I am an all-life entrepreneur, designer and product manager. I have experience with early startups and I lead a community hub and incubator called Starport.

I am an all-life entrepreneur, designer and product manager. I have experience with early startups and I lead a community hub and incubator called Starport.