Чайні церемонії в Україні: як це та чому не схоже на Китай

Stay in UA
5 min readApr 3, 2019

--

Артем Кузнецов

24 роки, звукорежисер

Проводить чайні церемонії.

«На всі тусовки я намагаюся брати з собою все, що потрібно для церемонії. Хочеться показати людям цю культуру. Є, звичайно, ті хто після першої піали наступну не хочуть, але таких майже не має. Багатьом цікаво що це таке.»

Як ти почав займатися чайними церемоніями? Як зрозумів що це твоє?

Я ще змалечку цікавився східною культурою, у дев’ятому класі вивчав медитування. А як так вийшло з чаєм? Мені запропонували випити пуер. Чув що він якось діє.

Подіяв?

Ні, і саме через це я почав цим цікаватися. Я хотів зрозуміти: «А чого не має ефекту? А що не так було зроблено?»

Що саме тебе захопило?

Тоді був такий романтизм, ніби ти відкриваєш новий аспект життя. Наприклад, коли ти навчився кататися на велосипеді, то більше не уявляєш своє життя без цього знання. З чаєм теж саме. Якщо готувати у напівтемряві та з тематичною музикою починається ніби діалог з собою та приходить умиротворення. Це ще називають дзен, а для меня це чайний стан.

Цікаво, а що в тебе з улюблених видів?

Вже немає улюбленого. У різний час хочеться пити різне. Я можу виділити пуер бо це універсальний чай. Його ти побачиш у колекції багатьох людей. Для мене самі цікаві види це — «Шен Пуер» та «Бі Ло Чунь». Не можу описати які вони, треба пробувати.

Хто приходить на чайні церемонії?

Всі приходять в першу чергу за перформансом. Вмикається музика, розповідаються історії про чай. Чай — це в першу чергу робота зі станом. Тому мій стан на чайних церемоніях має бути «еталонним», щоб люди після зустрічі зі мною мали таке ж відчуття покою.

Про відношення до цього в Китаї

У країнах СНД церемонії сприймаються з обрядовістю, містицизмом, читанням даоських трактатів та медитативністю. Всі намагаються зловити ефемерний стан. Навіть відключають телефони. У Китаї все не так. Там весь романтизм церемоній вже давно пройшов. У них в лівій руці сигарета, в правій — піала, а поруч йде обговорення партнерів по бізнесу. Вони не смакують, не шукають щось магічне. У них це, як у нас випити кави. Звичайно, вони можуть сказати, як їм смак , чи був напій маслянистий, проте описувати ніхто не буде. Звичайно, є любителі чайних церемоній, але це люди, які досліджують духовні практики.

Що ти думаєш про чай у пакетиках?

Люди його п’ють і п’ють. Вони не знають, що це за чай. Тобто, як він повинен рости, виготовлятися. Коли ми говоримо про чай — це розмова про те як він діє. Коли ми говоримо про чайні пакетики то — це розмова як нічого не відчувати. Там від чаю один чайний пил.

Але скажу, що я теж можу такий заварити. Так, якщо у мене нічого іншого немає. Я прихильник установи: «Краще випити пакетований чай, ніж не пити чай зовсім».

Як ти відносишься до продукції мережевих магазинів? Чи може там бути чай з Китаю, Шрі-Ланки?

З чаєм взагалі заплутана історія якості. На чай впливає грунт, світловий цикл, вологість, температура, людина, яка збирає, зберігання. Один із критеріїв це сорт і запах. Кожен сорт пахне по своєму. Чим більше цим займаєшся — тим краще зможеш визначати, навіть характерні ворсинки, як він скручений.

Хочеш взагалі зрозуміти що ти купуєш? Існує класифікація: білий, зелений, жовтий, червоний, улун, чорний. Всі чаї це біологічно одне дерево. Відрізняються один від одного ступенем окислення листа. Його пропарюють, зав’ялюють на сонці, скручують, вичавлюють і потім хоп прожарили й зупинили процес. Ось це зелений чай, він будет лежати на прилавку і залишиться зеленим. Теж саме з червоним та жовтим, білий чай практично не обробляють. Але так не завжди, є дорогі види, як раніше згаданий «Шен Пуер». В ньому не зупиняють процес ферментації. Він із зеленого окислюється в чорний.

Про те як заварювати

Ніякий чай небажано заварювати крутим окропом. Вода яка дійшла до ступеня крутого окропу несмачна та нежива. Якщо ми говоримо про смачний чай, то вода повинна бути якісна — бутильована або фільтрована. Її потрібно довести до стадії кипіння «Шум вітру в соснах». Це якщо ти береш скляний чайник, бачиш, як з’являються бульбашки, але вода спокійна. А ось коли починаються валові бурі — це вже не для чаю.

Які твої прогнози чи буде розвиватися чайна культура в Україні?

Завжди будуть поціновувачі вина, кави та чаю. Я вважаю що чай як і будь-який напій буде популяризуватися. Завдяки діячам у просторі соцмедія, тим кому дійсно це цікаво зможуть знайти всю потрібну інформацію. Стосовно України, якщо подивитися на українське суспільство, то ми виглядаємо як хороший «рерайт», тобто ми унікальні, але тенденції бачимо вже знайомі. В нас є трохи від Америки, Європи, Азії і все це таке чуже, проте прижилося в нас. Тому ми можемо тільки спостерігати.

Хочеш приєднатися? Заповнюй форму: bit.ly/stayinua_people

Артем: https://www.instagram.com/artemwise/

Наша сторінка: https://www.instagram.com/stayinua/

--

--