Dünya Yerinden Oynar Kadınlar Özgür Olsa

(pic from: allthatsinteresting.com)

Hypatia M.S. 370'da İskenderiye’de doğmuş olan matematikçi, filozof ve gök bilimci, düşünür. Tarihin en önemli kadın entelektüel figürlerinden biri. Onu bu derece önemli yapan hem yaşadığı döneme göre çok ileri görüşlü ve çığır açıcı bir insan olması hem de öldürülüş şekliyle zeki, araştıran, düşünen, özgür kadına karşı yapılan saldırıların somut bir örneği olmasıdır.

Hypatia’nın döneminin çok ötesinde bir insan olmasında şüphesiz en büyük katkı sahibi insanlardan biri kendisi de bir gök bilimci olan babası Theon’dur. Theon’un vizyonu ve kızının özgür bir eğitim alma isteği Hypatia’nın mükemmel dehasıyla birleşince tarihin en iyi matematik ve gök bilim uzmanlarından biri ortaya çıkmış oldu. Hypatia aynı zamanda çok iyi de bir öğretmendi. Felsefe, gök bilimi gibi çeşitli alanlarda ders verirdi.

Zeki, başarılı hem de çok güzel bir kadın olan Hypatia’nın birçok talibi olmasına rağmen o kimseyi istemedi. Bilinen hiçbir aşkı da olmayan bilim kadının bu durumu insanlarda hem saygı hem de kıskançlık uyandırıyordu. Hypatia ve onun izinden gidenlerin temsil ettiği düşünceleri kendilerine tehdit olarak gören aşırı muhafazakar Hristiyan bir topluluk, kendilerine bu başarılı kadını hedef olarak belirlemişti. Hypatia’yı kaçırıp çeşitli işkencelerden geçirdikten sonra taşlayarak öldürmüşlerdir. Ardından gelen sorgulamalardan bir sonuç çıkmamış ve katiller cezasız kalmıştır.

Tarihteki ne ilk ne de son olan kadına yönelik şiddetin dünya çapında en bilindik ve en vahşi örneklerindendir Hypatia’nın ölümü.

Source: https://www.youtube.com/watch?v=hpJ-gQvp1uw, https://allthatsinteresting.com/hypatia-of-alexandria, https://www.britannica.com/biography/Hypatia, Wikipedia, https://www.smithsonianmag.com/history/hypatia-ancient-alexandrias-great-female-scholar-10942888/, https://www.ancient.eu/Hypatia_of_Alexandria/, http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/history/Biographies/Hypatia.html, https://www.agnesscott.edu/lriddle/women/hypatia.htm,