Green Newspaper / Yeşil Gazete

(Mainichi green newspapers becomes a plant)

A Japanese newspaper Mainichi Shinbun is one of the most popular daily newspapers in circulation in Japan. The green newspaper is part of a campaign called “Mottainai” which loosely translates to “less waste.” The goal is that after reading the green newspaper, you use it to help the environment instead of throwing it away in the trash.

The green newspaper is made from recycled paper which contains seeds of various plants and flowers. The ink is made from vegetables, which acts as a fertilizer. The newspaper recommends tearing up the green newspaper into small pieces before planting, then voila! A beautiful garden will emerge from the recycled material.

While the newspaper is only printed for one day a year, the impact it can have is enormous. The campaign has been successful and popular, and can hopefully grow beyond Japan in order to regrow nature in man’s domain.

American Indian quote: “When the last tree is cut down, the last fish eaten, and the last stream poisoned, you will realize that you cannot eat money.”

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Japonya’nın en çok okunan gazetelerinden biri olan Mainichi Shinbun, sürdürülebilir adına muhteşem bir projeye imza atmış. Gazete “Mottainai” adını verdiği kampanya, yani Türkçe daha az çöp kampanyası ile okunan gazetenin toprağa ekilerek yeniden bitki haline gelmesini sağlayan bir çalışma yapmış.

Yeşil gazete geri dönüşüm kağıtlarının içine çeşitli bitki, çiçek tohumlarının eklenmesi ile oluşuyor. Gazetenin mürekkebi ise yine bitkisel ve gübre gibi iş görüyor. Gazeteyi özellikle ufak parçalara ayırmanız öneriyor daha sonrasında işte size yeni bahçeniz! Muhteşem bir bahçe hem de yüzde yüz geri dönüşümden.

Gazete ne yazık ki sadece bir gün için sadece bu şekilde basılmış fakat etkisi çok büyük olmuş. Kampanya şu an çok başarılı ve popüler, umarız bir gün böyle güzellikler tüm dünyayı sarar.

Amerikan yerlisi atasözü: “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacaksın.”