Story of Kon Tiki / Kon Tiki’nin Hikayesi

(Boat which Thor Heyerdahl sailed)

The Kon-Tiki expedition was a 1947 journey by raft across the Pacific Ocean from South America to the Polynesian islands, led by Norwegian explorer and writer Thor Heyerdahl.

Thor Heyerdahl and his wife travelled to Polynesian islands at 1937 for his academic works. During the period he lived Fatu Hiva, he saw parallels in the physical appearances, rituals and myths of Polynesians and South Americans and he listened as an elder spoke of a demigod named Tiki who brought his ancestors to the island from a big country beyond the eastern horizon.

After he created his theory, he listened to much critics about impossibility of Tiki’s journey. So he decided to experienced this journey with same conditions. Heyerdahl and a small team went to Peru, where they built their boat and their journey started. After struggling travel, they accomplished their mission. Heyerdahl wrote this inspired story as a book and it also filmed at 2012 and nominated for the Academy Award for Best Foreign Language Film.

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Kon Tiki, 1947 yılında Thor Heyerdahl isimli Norveçli bir kaşif yazarın Güney Amerika’dan Polinezya Adaları’na yaptığı yolcuğun adıdır.

Thor Heyerdahl ve eşi 1937 yılında Heyerdahl’ın akademik çalışmaları için Polinezya Adaları’na gittiler. Heyerdahl bu adalardan biri olan Fatu Hiva’da kaldığı süre zarfında yerli halkın fiziki özellikleri, tarihsel ve kültürel özellikleri bakımından Güney Amerika toplumuna oldukça benzediklerini fark etmiştir. Daha sonrasında yerlilerin ataları olan Tiki’nin kendilerini bir bot yaparak uzak diyarlardan getirdiğini duyunca teorisine iyice inanmıştır.

Teorisini tamamladıktan sonra bu yolculuğun imkansızlığına dair birçok eleştiri dinleyen Heyerdahl, bu yolculuğu o günün şartları ile birebir aynı şekilde kendi denemeye karar verir. Bir grup arkadaşı ile Peru’ya gider ve burada botun yapımını tamamlar ve yolculuklarına başlarlar. Oldukça zorlu bir yolculuktan sonra hedeflerine varırlar ve böylece teorilerinin yapılabilirliğini kanıtlanır. Bu ilham verici deneyimini Heyerdahl daha sonra kitap olarak yazdı ve 2012'de bu konu üzerine çekilen film en iyi yabancı film dalında Oscar’a aday oldu.