2017'nin Bana Kazandırdıkları (Yılbaşı Özel🎉)

Merhaba arkadaşlar 🎉, Bu yazı boyunca 2017 yılında hangi etkinliklere, topluluklara katıldığımı, aynı zamanda takip ettiğim kişilerden, YouTube kanallarından ve trendlerden bahsedeceğim.

Katıldığım Etkinlikler:

  1. Mobil Günler — Bilkent IEEE (4–5 Mart 2017): Tatlı mı tatlı bir okul olan Bilkent Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı Mobil Günler etkinliğine katıldım.

Etkinlik boyunca sektörün içerisinde yer edinmiş kişiler ile bir arada olduk. Bunların içerisinde değerli Fatih Arslan, Fatih Acet, Fatih Kadir Akın ve nice arkadaşlarımız bulunmakta. Tekrar çok teşekkürler, çok keyifliydi.

Aynı zamanda Bilkent’de bana ev sahipliği yapan çocukluk arkadaşım ve ötesi kardeşim Fikret Şengül’e çok teşekkür ederim, tekrarlayacağız. 🙌

Katıldığım Topluluklar:

  1. NSIstanbul — iOS Developer Community: 2014 yılından beri iOS geliştirmeme rağmen NSIstanbul ile ilk defa 2017 Kasım ayında tanıştım, daha erken olmasını isterdim ancak geç olsun, güç olmasın. Çok tatlı arkadaşlıklar var. Kısacası NSIstanbul’u ben şu şekilde özetliyorum;
Bilginizi, sorunuzu ve sorunlarınızı paylaşıp, tartışıp ve pratik çözümler üretebileceğiniz üretken insanların bulunduğu bir topluluk.

Aynı zamanda topluluğumuzun bir de Medium hesabı var, toplulukta olan arkadaşlarımızdan isteyenler orada yazılar yazabiliyor. Ben de Medium grubunun bir parçasıyım.

NSIstanbul’a nasıl katılırım?: http://slack.nsistanbul.com/

Swift için Kitap Bölümü

Pro Swift: Pro Swift kitabı üzerinde kullanılan İngilizce’nin çok yalın ve kolaylıkla anlaşılabileceğini düşünüyorum, en azından bu benim için böyle oldu. Kitap içeriğinin dolu dolu ve önemli önerileri barındırdığını da söylemeden edemeyeceğim. Hacking with Swift’in yazarından… Edinmek için tıklayınız.
Advanced Swift: Advanced Swift’in ise daha çok optimizasyon ve daha yararlı kod yazarım sorularına yanıt verdiğini düşünüyorum. Bir çok çözüm yolunu beraberinde göstererek arasındaki farkları kavramanıza önemli derecede katkı sağlıyor. Edinmek için tıklayınız.

Bunlar benim edindiğim kitaplardır, objc.io’nun Functional Swift kitabınıda almayı düşünüyorum onu da inceleyebilirsiniz.

Takip Etmenizi Öneririm Bölümü

Bilgem Abi’yi takip etmenizi kesinlikle öneriyorum, kendisi çok faydalı içerikler üretiyor bununla birlikte YouTube üzerinde dünyalar tatlısı bir kanalı var adı ise “Pure Code (Yalın Kod)”, kendisi sayesinde çok değerli insanların fikir, düşüncelerine ulaşabiliyoruz.

Doğukan Güven Nomak, Frontend Development üzerine çok değerli paylaşımlar yapıyor. Kendisi Vue.js aşığı. Aynı şekilde takip etmenizi öneriyorum.

Adem İlter, Aynı şekilde Frontend Development üzerine güzel çalışmalar yapıyor ve trickler paylaşıyor. Takip ederek güzel içeriklerinden faydalanabilir onun aracılığı ile faydalı içeriklere erişebilirsiniz. Kendisi YouTube üzerinde canlı yayın ile Frontend Development konusunda dersler veriyor. Gençler takip edin Adem Abi’yi.

Ahmet Yalçınkaya, kendisiyle NSIstanbul’un katıldığım ilk meetupundan önce tanıştık. Kendisi iOS Development hakkında çok aktif ve uluslararası tüm içerikleri inceler ve paylaşır. Aynı zamanda kendisi Freelancer.com’un hazırladığı “Top iOS Developers And Experts To Follow On Twitter” listesine girmeyi başardı. Kendisini tekrar kutluyorum.

Celil Abi’yi takip etmenizi öneriyorum, kendisi ile tanışma şansımız olmadı ancak bir NSIstanbul meetupunda o da olur :) Kendisi üretmekten bıkmayan bir kişi. Apple platformları ile ilgili paylaşımlar yapıyor ve etik konular üzerine konuşuyor.

Çağatay’ı kesinlikle ve kesinlikle takip etmelisiniz. Sevecen, yardımsever ve muhabbetine doyum olmuyor. Node.js, React Native, Firebase ve Google teknolojileri ile haşır neşir kendisi.

2017'de En Keyif Aldığım YouTube Kanalları