Case Study — 70x większa skuteczność Instastory od posta na Instagramie [Education First]

Termin: 1 kwietnia— 21 kwietnia 2019

Brief — Promocja kursów językowych Education First oraz wygenerowanie pobrań katalogów z kursami

Koncept kreatywny: Relacje i zdjęcia na IG z trzytygodniowego pobytu na kursie języka chińskiego w Szanghaju

Najciekawsze wyniki dały dwa posty, które miały “sprzedawać”. W naszym przypadku sukces (KPI) mierzony był liczbą ściągniętych katalogów EF przez widzów Suchara Codziennego.

Okazało się, że oddzielne posty, które nie różnią się zbytnio treścią, mogą się różnić ąż 70-krotną skutecznością. A ta zależy od:

  • formatu materiału promocyjnego,
  • czasu, w którym są publikowane.

Pierwszy post — zdjęcie na Instagramie

Opis pod postem:

Jeśli ktoś twierdzi, że matematyka jest trudna to niech się spróbuję nauczyć chińskiego. Wtedy na pewno stwierdzi, że faktycznie matematyka jest najgorsza!
Jesteśmy po pierwszym tygodniu w Szanghaju i już wiemy jak:
1. Prawidłowo się przedstawić: “Wo hen gao, fu, shuai.” (Jestem wysoki, bogaty i przystojny.)
2. Podlizać się Chinkom: “Ni hen piaoliang!” (Jesteś piękna.)
3. Zbić cenę za buty z 380 juanów na 50: “380? Shenme!? Tai guile! 50 kuai.”
To praktycznie wystarczyło, żeby przeżyć! Został nam jeszcze tylko jeden tydzień nauki. A szkoda, bo Chiny są niesamowite. Zwłaszcza Szanghaj, gdzie w sklepie płaci się twarzą, a obok na ulicy patroszą żaby. Jedno jest pewne — to tu jest aktualnie centrum świata. Chińczycy rozwijają się niesamowicie szybko i to po prostu czuć na każdym kroku. Warto tu wpaść żeby tego choć trochę tego doświadczyć.
Jedynym minusem jest brak znajomości angielskiego przez Chińczyków. W 99% przypadków trzeba gadać po chińsku. A żeby gadać trzeba się go nauczyć. :) My uczymy się z @efpolska, którzy wszystko nam tu ogarnęli — przylot, pobyt, szkołę i aktywności. Dzięki Sylwia & Alicja.
Jeśli ktoś z Was — naszych widzów — jest zainteresowany nauką chińskiego (lub innego języka) to warto pobierać darmowy katalog kursów na stronie www.ef.pl i po prostu sprawdzić. (Link w naszym bio)

Reszta zostawia ❤️. Potraktujemy to jako rozwiązanie honorowe 😎. PZDR z @efshanghai

Drugi post — Q&A w Instastory

Instastory opublikowane na YouTube

Zapisane Instastory w highlights na Instagramie @ sucharcodzienny:

Statystyki wyświetleń Instastory

Podsumowanie:

W przypadku promowania produktów trudnych do promocji (jakim niewątpliwie są drogie kursy językowe), potrzebny jest czas. Trzeba je dokładnie pokazać i przedstawić widzom. Jeden post z opisem, opublikowany na początku akcji promocyjnej nie jest wystarczająco przekonujący. Można go porównać do standardowego lokowania, które bez historii wokół jest zwykłym banerem reklamowym. Nic dziwnego, że tylko 17 osób ściągnęło katalog po opublikowaniu pierwszego zdjęcia z CTA, czyli linkiem do katalogu.

Z kolei Instastory z Q&A opublikowane ostatniego dnia pobytu, to idealny czas na podsumowanie kursu. Widzowie, którzy oglądali codzienne materiały przez ostatnie 3 tygodnie wiedzą jak wyglądała nauka języka chińskiego z EF. Dodatkowo format Instastory pozwala na nagranie długich materiałów. Nam wyszło 7 minut. Patrząc na średnią długość treści wrzucanych na Instastory, 7 minut to prawie wieczność. Jednak jest grupa osób zainteresowanych, która obejrzy do końca. W naszym przypadku było to 75 000 osób (z 186 000, które zobaczyły pierwsze story). Właśnie na końcu filmu dodaliśmy informacje sprzedażowe — link do katalogu. Nie dziwi wysoka skuteczność — 1200 ściągnięć. Zwłaszcza, że aby pobrać katalog trzeba było zostawić w formularzu aż 7 informacji o sobie, takich jak: nr telefonu, adres zamieszkania, czy dokładna data urodzenia.

Jeśli content is the king, a distribution is the queen, to w naszej kampanii skutecznym contentem było wideo podumowujące cały kurs, a dystrybucją — opublikowaniego tego filmu ostatniego dnia kursu na Instastory.

Autorzy:

Rafał Myśliński i Kamil Natil (Fafa i Myku z Suchara Codziennego) — „Influencerzy inni niż wszyscy.” Po pierwsze nie mamy wpisanego w bio na Instagramie, że … jesteśmy influencerami. Po drugie, wskażcie twórców, który ukończyli Politechnikę Warszawską? Ha! Większość influencerów nie ma żadnych studiów, zwłaszcza ci z TikToka. A my, z lekkim poślizgiem (a tam kilka latek), ale mamy. Od niedawna dumnie się przedstawiamy: Fafa — inżynier, który… niczego nie zbudował. Myku — architekt, który projektuje wspaniałe, okazałe bud… ekh suchary.

Na codzień współpracujemy z markami tworząc skuteczne kampanie marketingowe. Oto szczęśliwe firmy, którym udało się nawiązać z kooperacje z Sucharem Codziennym: Netflix, Red Bull, Nescafe, Somersby, Kosmetyki AA, Wedel, Plush, Education First, Somersby, Lidl, Qpony, Handroll, AIESEC. Najczęściej są to długoterminowe współprace, bo z klientami Suchara jest jak z klientami mówców motywacyjnych — ciągle im mało i chcą tego dobra więcej.

Przykładowe kampanie Suchara Codziennego — dwa konkursy dla Wedla i Kosmetyków AA. Oba oprócz zasięgów, wyświetleń, lajków wygenerowały mnóstwo komentarzy konkursowych: Wedel — 19 000, Kosmetyki AA — 12 000. A było tylko 10 nagród do wygrania. Szkoda tych pozostałych uczestników.

Wedel — https://medium.com/@sucharcodzienny/cookie-wedel-kampania-która-chrupie-60d702547c2 i Kosmetyki AA — https://www.instagram.com/p/Bh9nUKfhR4l/

Niektóre osoby z branży nazywają nas: “Specjalistami i praktykami influencer marketingu i promocji w Social Media, prelegenci na konferencjach i eventach branżowych oraz twórcy artykułów i Case Study.” Dobra, sami to napisaliśmy, ale nikt tego nie zawetował, więc to chyba prawda. W końcu dwa razy zajęliśmy drugie miejsce na konferencjach Sprawnego Marketingu: I Love Social Media 2017 i I Love Influencer 2018.

Kontakt

Artykuły Suchara Codziennego:

Pozostałe Case Study:

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store