Sonra bir mucize olur ve iyilikler çıkar karşına…

“Bazen bir okyanusta boş yere kürek çekiyormuşum gibi hissediyorum kendimi. Güvensiz ve çaresiz. Sonra bir mucize oluyor, iyi insanlar çıkıyor karşıma. Devam diyorum kendime, sakın yılma…”

Müslüm Emir Akgün, bir LGBT bireyi. Nasıl yılmadığını, ötekine tahammülü giderek azalan bu toplumda kendisi gibileri ‘normalleştirme’ amacıyla çıktığı yolculuğu anlatırken gözyaşlarına boğuluyor. Eşcinsellerin, düşünen, okuyan, yaşayan, ahlaksızlık dışında da (!) ilgi alanlarına sahip insanlar olduğunu kanıtlamak için kurduğu Türkiye’nin ilk online gay dergisi Gmag ile röportaj için Madonna’yı nasıl ikna ettiklerini anlatırken bu kez gururla parlıyor gözleri.

Bilgi Üniversitesi’nin 5 yıldır düzenlediği Genç Sosyal Girişimci Ödülleri yarı final jürisindeyim. Bir kahramanlar geçidi izliyorum adeta. En büyüğü 30 yaşında, iyi eğitimli, ışıl ışıl gençler, daha yaşanabilir bir dünya, daha mutlu insanlar için yaptığı iyi işleri anlatıyorlar.

Her birini şaşkınlıkla ve mutlulukla izliyorum.

Şenay Yaşar bir fotoğrafçı. Çocuklara kibrit kutusundan fotoğraf makinası yapmayı öğretiyor. Ellerine son model Iphone’ları olanlar değil Şenay’ın çocukları elbette. Varoş çocukları, sokak çocukları, Suriyeli göçmen çocuklar… Kibrit kutusu makinalarıyla çektikleri fotoğraflarla yakında İsviçre’de sergi açmaya hazırlanıyorlar. ‘Ben Kasımpaşa’da doğdum, yoksul bir ailenin çocuğu olarak ve yönümü sanatla buldum’ diyen Yaşar, World Through a Pinhole (İğne Deliğinden Dünya) projesi ile çocukların pusulasını sanata çeviriyor.

Hasibe Akın, bir çiftçi kızı. Yurtdışında permakültür eğitimi alıyor. Döndüğünde permakültürü kentlerde yaygınlaştırmak için yola çıkıyor. İlk hedefi Akmerkez! İstanbul’un göbeğindeki AVM’nin çatısında kurduğu 400 metrekarelik bahçede bugün kokulu çilek ve domatesler yetişiyor. Hasibe İstanbul’un sadece AVM’lerine değil residence hatta refüjlerine bile gözünü dikmiş durumda. Ruhunu yitirmiş kent insanını doğayla buluşturmaya kararlı.

Baybars Örsek, işi gücü bırakıp siyasetçilerin, kamu görevlilerinin verdiği beyanatlardaki ‘doğruluk payı’nı araştırıyor. Doğru bilgiye ulaşmanın giderek imkansızlaştığı bir ortamda, siyasi hakikatın peşine düşen www. dogrulukpayi.com aracılığı ile 100’ü aşkın dosyanın analiz edilmesini sağladı.

Mübeccel Ekerbiçer, Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü öğrencisi. Gerontoloji yaşlanmanın ve yaşlılığın bilimi. Henüz 20’li yaşlarında yaşlılığın adeta bir suç bir kusur gibi algılandığını fark eden Mübeccel, hayatını ‘agizm’ yani yaşlı ayrımcılığı ile mücadeleye adıyor. Bu amaçla çıkardığı Monage adlı yaşam tarzı dergisinde yaşlı kadınlar ‘kapak kızı’ oluyor.

Sivil toplum örgütlerinin iletişim sorunları çare olmak için Proje Panosu adlı online platformu hayata geçiren Ahmet Kurnaz, üniversite öğrencilerini genç profesyonellerle buluşturup kariyerleri için mentorluk almasını sağlayan Mentorink platformu kurucusu Ayşegül Kargün, atık maddeleri sanata dönüştürmek için atölyeler kuran Aygen Savaş, ‘oyuncak her çocuğun hakkıdır’ diye yola çıkarak kurduğu Oyuncak Kütüphanesi’nde yoksul çocuklar için oyuncak bağışı toplayan Ayşegül Kocaer, Bi Deneyim ile ünlülerle deneyim pazarlayarak sivil toplum kuruluşlarına fon yaratan Caner Pınarbaşı, ebursum.com ile burs ihtiyacı olan öğrencileri vakıflarla buluşturarak burs süreçlerinin adil yürütülmesini sağlayan Mesut Keskin, onkoloji servislerindeki çocuklar duvarlara bakmasınlar diye sanal gerçeklik gözlükleri üreten Sosyal Atölye’nin kurucusu dijital melek Özge Özmen… Her biri, birbirinden yaratıcı, zeka ve iyiliğin buluştuğu girişimleriyle, yüzlerce, binlerce insanın hayatına dokunmuş, binlerce yüreğin umutla çarpmasını sağlamış.

Genç yaşlarında elde ettikleri paha biçilmez servet, gözümüzü kamaştırıyor!

Yorgun olduğum, umudumu yitirdiğim, mutlak bir yenilgi hissine kapıldığım zamanları anımsıyorum…

Soma’nın talihsiz köyü Yırca’da 6666 zeytin ağacının bir gecede kesilmesinin ardından hiç tanımadığı, bilmediği bu köye yerleşerek kadınlara alternatif bir gelir kaynağı yaratmak için sabun üretimi başlatan aktivist Kenan Kahya’yı dinlerken içimi bir sevinç kaplıyor.

Köye 10 ayda 120 bin lira gelir getiren ‘Somanın İsi Sabunun Misi’ projesinden çıkan el emeği sabunun kokusunu içime çekiyorum.

İyilik mis gibi kokuyor.

Like what you read? Give Şule Yücebıyık a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.