Sürdürülebilir Çorbalar

Şu göçmen bulutun kuzey meltemiyle tam burda buluşması lazım,
Suyun tarlalara bereket getirmesi lazım,
Toprakla uğraşmak kolay mı ? Alınterinin tarlaya düşmesi lazım,
Domatesler tam yuvarlak değilmiş olsun bize kokusu lazım,
Sebzeleri mevsiminde toplamak kurutmak lazım,
En güzel sofralar için toprağın hakkını vermek lazım,

Reklam filmini izlememiş olanlar reklam metni üzerinden markayla ilgili az çok bir tahminde bulunabilirler.En azından içinde tarımsal faaliyet olan bir marka olduğu aşikar. Detay verildiğine göre sanırım hazırlanma süreci önemli olan bir gıda markası ya da tarımsal faaliyette kullanılan bir makine markası tahmininde bulunabiliriz.En azından sektörle az çok ilintili olanlar bu tahminde rahatlıkla bulunabilir.

Üretim,tüketim ve pazarlama teknolojileri…

Gıda, yeni teknolojiler ve hızlanan üretim zinciri,tüketim, artık bir tıkla gıdalar kapımızda bu arada sadece alışveriş değil yeni uygulamalarla oturduğunuz yerden tarlanızı suluyor, gübreliyor ve size ait olan tarladan hasat edilen ürünleri kapınıza kadar getirtiyorsunuz. Pazarlamaya gelince inanılmaz pazarlama mecraları ortaya çıkmış durumda. Yüzlerce bilgi serpiştiriliyor bir günde her nerde yaşıyor ve yaşatılıyorsanız. Kaçmanız mümkün değil tuvaletler bile pazarlama mecrası artık.

Bütün bu pazarlama teknikleri içerisinde dijital pazarlama pastadan payını gün geçtikçe artırıyor. Ülkemizin nüfusu ve hızla artan mobil cihaz oranı dünya markalarının iştahını kabartıyor. Mecralar ne kadar dijitalleşirse dijitalleşsin doğallığın bozulmayacağı alanlar var hatta doğal oldukça kazandıracak sektörler. İşte gıda sektörü bu alanların başında geliyor.

Gıda sektöründe markalar doğallaşacak pazarlamada mecralar dijitalleşecek. Bugün ve gelecekte ters orantı söz konusu olacak ve ara gittikçe açılacak.Zihinlerde doğal dolayısıyla sağlıklı olanı bizim marka algısı oluşturmak için yarış yapılacak.Kimi markalar iyi tarım diyecek kimi markalar sürdürülebilir tarım diyecek peki bu kavramlar arasındaki farkları kim bilecek. Pazarda organik domates diye bağıran amcanın sattığı üründe olması gereken standartları bilmemiz ne kadar mümkün.Köy yumurtası , köy tavuğu, başına köy koyunca,yanına bir kaç saman parçası oluveriyor mu köy yumurtası. Tabiki olmuyor. Devlet denetleyecek kardeşim eyvallah ama nereye kadar. Kırmızı ışıkta geçmek yasak bu kural dünyanın her yerinde var. Trafik cezaları da kesiliyor peki hiç birimiz kırmızı ışıkta geçmiyoruz diyebilir miyiz ? Valla ben geçmiyorum. Senin geçmemen başkasının kural ihlali yapmayacağı anlamına gelmiyor ve doğal olarak senin can güvenliğini de tehlikeye sokabiliyor. Devletin denetim mekanizmasının yanında bizlerde bu denetime ortak olmalıyız. Yani bizler bilinçlendikçe , kural ihlallerine fırsat vermedikçe daha güvenli bir toplum olmamız kaçınılmaz.

ve reklam şöyle bitiyor. Bu yüzden knorr da sürdürülebilir tarım ürünleri kullanıyoruz çünkü en lezzetli çorbalar için önce toprağı sevmek lazım.

Reklamı çok başarılı buldum ve etkilendim . Ankara’da bir markete girdim knorr çorbanın yanında plastik domates ,biber saksıları gördüm 3 çorba alana bir saksı hediye kendi ürününü kendin yetiştir ve bizim ürünlerimiz işte sizin yetiştirdiğiniz doğallıkta, kampanya da çok başarılı. Bir internet sitesi yapılmış yetiştirme bilgileri yer alıyor tamamlayıcı unsur harika . Buralarda problem yok ama istismar alanı olan gıda sektörü bir çok yeni kavramı beraberinde getiriyor ve markalar bu kavramları tekeline alıyor örneğin iyi tarım dediğimde hepinizin aklına bir marka geliyor. Sürdürülebilir tarımı da başka markalar grubu tekeline alırsa yarın bir başka marka yeni bir kavramla karşımıza çıkabilir güzel bir reklam filmi, süslü sloganlar ve etiketine dahi bakmadan sepete atılan ürünler karışan zihinler karışan tarımsal kavramlar.

İşini ciddiye alan markaları bir kenara bırakıyorum ancak fırsatçılara meydanı bırakmamak için bilinçli bir tüketici olmak lazım , bilinçli tüketici ve üretici olmak için de toprağı sevmek lazım.

Sürdürülebilir bir ömür dileğiyle organik günler dilerim.