Bylo, nebylo… strategický webdesign

Za sedmero redesignovanými horami, za sedmero optimalizovanými řekami se nachází království Honzy a Honzy.

Každý z nás někdy zápasil s nepřízní špatně vytvořeného e-shopu, webovou aplikací, která se proměnila v bludiště, nebo jsme narazili na jednoduchou landing page, kde jsme nevěděli, co nám chce říct. Abych se podobným neduhům vyhnul, přihlásil jsem se na školení strategického webdesignu v Praze. Čekal jsem, že to bude poučné a zábavné, ale bylo to něco mnohem víc- bylo to dobrodružství.

Na celé školení byl vyhrazen jeden jediný den. Proto se na nic nečekalo (hlavně ne na opozdilce) a přesně načas se začalo s představením Honzy a Honzy spolu s časovým rozvrhem školení.

Následoval náhled do webových projektů spoluúčastníků a doporučení, čím je ještě víc pozlatit. Co znamená, když klient poptává web a když nám předává zadání. Jaký je rozdíl mezi redesignem a optimalizací.
Redesign = zbourejte mi hrad a na nových základech postavte nový!
Optimalizace = k mé věži přistavte obrazovou galerii kočiček! Každý přece má rád kočičky!

Donning-Krugerův efekt, ta tříhlavá saň.

Honzové poukázali na nebezpečí při zadávání poptávky nového webu. Nezřídka se stává, že klient chce nový web, protože…

… chce, aby jeho web působil novodobě;

… potřebuje redesignovat kvůli nástupu nového krále. Ať žije král!!!;

… musí mít web, protože jej má sousední království (konkurence);

… a spousta podobných žvástů #prazdnaslova.

Klient NEVÍ, že NEVÍ, že nic NEVÍ.

Od toho jsme zde my designeři, abychom provedli audit jeho království a na jeho webu vyzdvihli atributy a benefity, které nabízí. Zároveň je naším posláním provést to tak, aby to vše dohromady dávalo smysl.

Hostina na půli cesty.

Abychom nabrali nové síly na další dobrodružství, měli pro nás Honzové připravené pohoštění. Jídlo a pití bylo výtečné, člověk měl na výběr z mnoha jídel a chutí. Co mi však scházelo, byl dostatek místa pro stolování tak velkého osazenstva. Ti, kteří nenašli místo u jídelního stolu, byli odkázáni na snědení výtečného jídla u svých poznámek nebo notebooků, v tom horším případě na koleni.

Moudrý král, nebo dvorní šašek?

Jak to tak bývá, klient se obklopí svými rádci, v tom lepším případě, nebo si přečte pár novinek, v tom horším případě. V obou případech je bohužel odtržený od lidí, pro které vytváří web. Jak tedy zjistit, co na webu má být, kde se k těmto informacím dostat a jak s nimi naložit?

Já to platím! Já určím, co tam bude!

Na školení nám bylo ukázáno, že informace od kulatého stolu, je potřeba brát jako hypotézy, které se málokdy ukážou jako pravdivé. Existuje jen jedno místo, kde si tyto myšlenky potvrdit. Ne, není to křišťálová google. Je to svět kolem nás, mimo naši komfortní zónu, kam se musíme vydat a vše si ověřovat. To je ten rozdíl, který z nás dělá poslíčka, plnící pánovy rozkazy, nebo designera tvořícího smysluplné weby.

K pravému dobrodružství je třeba pravé skupiny.

Pryč už jsou ty doby, kdy celý web dokázal vytvořit jeden smrtelník. Ne, že v té době by to nebylo ku prospěchu věci, ale v dnešní době, kdy na kvalitu webu jsou kvůli konkurenci jiných společností kladeny mnohem větší nároky, není takový přístup prospěšný. Honzové nám představili, jak si postavit skupinu dobrodruhů a v jakých situacích budou nepostradatelní.

Produkťák, grafik, webdesigner, programátor, markeťák.

Nejen buchty do rance, na cestu domů.

Na konci školení jsme získali obsáhlý soupis užitečných nástrojů a pomůcek (analytika, smlouvy, šablony), které se při budoucí tvorbě webových projektů určitě budou hodit.

Pak už nás jen čekalo řádné rozloučení v místní krčmě, kde se účastníci vyptávali na doplňující otázky, směňovali se kontakty a blíže se seznamovali.

Tím dobrodružství nekončí… ale teprve začíná.

I když se živím spíše jako UX designer než webdesigner, ohromila mě kvalita a kvantita informací, které jsem se na školení dozvěděl. Ty informace, které jsem neznal, se nebudu obávat použít na následujících projektech. Co se týče informací mi známých, u nich jsem si na školení jen potvrdil jejich kvalitu.

Pokud si tedy chcete zlepšit svou konkurenceschopnost, nebo se jen chcete něco nového a smysluplného přiučit, vstaňte ze svých vyhřátých pecí, vysypte měšec se zlatými na stůl a běžte na školení strategického webdesignu.