Modele e-biznesu w Tbilisi i amarantowe strategie

Tbilisi to pionier w zakresie tworzenia modeli e-biznesu, a amarantowe strategie to jego drugie ja.

Modele e-biznesu w Tbilisi i amarantowe strategie

źródło: https://www.nytimes.com/2018/06/07/travel/what-to-do-in-tbilisi.html
Tbilisi (gruz. თბილისი, w latach 1845–1936 Tyflis) — stolica i największe miasto Gruzji położone nad rzeką Kurą, zamieszkane przez 1,15 mln osób (aglomeracja 1,5 mln mieszkańców, 2010). Jest głównym kulturalnym, naukowym (Tbiliski Uniwersytet Państwowy, Biblioteka Narodowa i liczne uczelnie) i przemysłowym (m.in. produkcja lokomotyw) ośrodkiem Gruzji.

Wątek polski w historii o amarantowym mieście w kontekście amarantowych strategii i modeli e-biznesowych

Jest też kilka ciekawych wątków tzw. “polskich” związanych z Gruzją i miastem Tbilisi, przez miejscowych nazywanych również amarantową stolicą.

  1. Incydent gruziński, czyli lot Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Tbilisi, który miał miejsce w sierpniu 2008 roku. Sytuacja ta w dużym stopniu naświetla co mogło zdarzyć się również w Smoleńsku, więcej informacji na temat tego wydarzenia znajduej się na stronie www.tokfm.pl
  2. Książka Marcina Mellera pt.”Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”. Opowiada ona o kraju pełnym wyjątkowych smaków, zapachów, muzyki i malowniczych krajobrazów, a przede wszystkim życzliwych ludzi potrafiących wspólnie biesiadować przy stole. Marcin Meller oraz jego żona Anna Dziewit-Mellet zapraszają czytelników do opowieści o gruzińskiej sztuce, sposobach wznoszenia toastów, specyficznym poczuciu humoru. Książkę można nabyć w salonach oraz online w sklepie EMPIK.
  3. Miastem partnerskim Tbilisi jest między innnymi Kraków. Oba te miasta są mocnym ośrodkami swoich państw w temacie kreaowania miejsc pracy. Są również siłą napędową narodowych gospodarek. W Krakowie funkcjonuje wiele firm związanych z amarantowymi strategiami oraz modelami e-biznesowymi m.in:
    -https://brainly.pl/ edukacyjny serwis społecznościowy typu Q&A (Questions and Answers), służący do wzajemnej pomocy uczniowskiej.Portal został uruchomiony we wrześniu 2009 roku pod nazwą Zadane.pl.
    -https://synerise.com/ to polska spółka akcyjna, zajmująca się tworzeniem oprogramowania do automatyzacji i optymalizacji procesów biznesowych, z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji (ang. AI Growth Cloud). Firma ma swoją siedzibę w Krakowie, ale ma również oddział w Warszawie.

Modele w e-biznesie

Zacznijmy od definicji e-biznesu, którą podaje na swojej stronie (http://www.doligalski.net/) dr Tymoteusz Doligalski.

E-biznes można określić jako sposób kreacji wartości w przedsiębiorstwie, w którym zastosowanie internetu lub technologii teleinformatycznych odgrywa kluczową rolę

Zbliżoną definicją do hasła “e-biznes” jest również “biznes cyfrowy”.

Biznes cyfrowy — sposób, w jaki firmy wykorzystują technologię cyfrową oraz media cyfrowe do poprawy konkurencyjności ich organizacji poprzez optymalizację procesów wewnętrznych sieciowych i tradycyjnych kanałach wprowadzania produktów na rynek oraz dostaw.

Powyżej przedstawiona została definicja z książki pt.”Digital business i e-commerce managementDave’a Chaffey’a.

Jeśli chcecie się dowiedzieć dlaczego warto prowadzić biznes w Gruzji to zapraszam do obejrzenia tego video.

Gruzja coraz wyżej w rankingu Doing Business

Dlaczego amarantowe miasto?

Tereny wokół Tbilisi porastane są przez ślaz nicejski — roślina o amarantowym (tak naprawdę to jest fioletowy) kolorze.

źródło: https://www.lonelyplanet.com/georgia/tbilisi
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Alaz_nicejski

Początki historii Gruzji sięgają paleolitu, natomiast pierwsze osady istniały tam już w 6.000–4.500 r. p.n.e. Ślaz nicejski był zbawinny dla ludów mieszkających na tych terenach, a byli to Chrześcijanie, Żydzi oraz Muzułmanie.

Ślaz nicejski znajduje się nawet w biblii w księdze Hioba.

Czy miła potrawa bez soli, a ślaz czy w smaku przyjemny ?. Dotknąć się tego nie ważę, są niby chleb nieczysty” — Księga Hioba (6,6–7)

Autorzy: KŻGS