Artykuł miesza dwie przyczyny aktualnego stanu rzeczy, a właściwie dwa zjawiska.
Paweł Tadejko
11

Nie rozdzielam zupełnie zjawisk niskiego kapitału społecznego i emigracji wykwalifikowanych pracowników. Warunki życia i współpracy w Polsce to jeden z elementów, który rozważają osoby zastanawiające się nad emigracją. Znam ludzi, którzy nie chcą wracać do Polski głównie przez panujący tutaj klimat i brak wzajemnego zaufania. Na Zachodzie nie zarabiają kokosów (wysokie koszty życia), ale wolą tamtejsze warunki społeczne.

Co do Floridy i klasy kreatywnej, to zgoda, zdaję sobie sprawę, że zmienił zdanie co do własnych tez. Nie zmienia to jednak faktu, że ludzie rzeczywiście podejmują decyzje o miejscu zamieszkania na podstawie tego, gdzie będą się lepiej czuli.

I co do ostatniego zarzutu, czyli nie poruszenia problemu współpracy na styku nauka-biznes. To wg mnie problem wtórny w stosunku do niskiego kapitału społecznego. Nie będzie dobrej współpracy nauka-biznes dopóki nie poprawi się wzajemne zaufanie i umiejętności współpracy. Poza tym o współpracy nauka-biznes słyszę na każdej konferencji (inna sprawa czy cokolwiek z tego wynika), a o potrzebie kulturowej zmiany — nie.